Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy cz. 1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
reniazt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 6 wrz 2007, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Co ja właściwie kupiłam?

Post »

Pani w sklepie ogrodniczym twierdziła, że to papirus - jakaś nieznana jej odmiana.
Nie był drogi więc sobie go kupiłam.
Szukałam w necie - ale żaden papirus mi do tej rośliny nie pasuje.
Może ktoś z was podpowie co to właściwie jest i jakie to ma wymagania. Śliczne- zieleniutkie i szkoda byłoby zmarnować.
Obrazek
Pozdrawiam, Renia
W moim ogrodzie cz.1, cz.2, cz.3
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Post »

To jest palma - Areka :shock:
Pozdrowienia
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dokładnie tak, potwierdzam co napisał Ogrodnik04. :wink:
Awatar użytkownika
reniazt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 6 wrz 2007, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Dziękuję za podpowiedż - ach w tych ogrodniczych mają wiedze.
Ale skoro już jest u mnie - kochani podpowiedzcie mi czy ona ma tak rosnąć w calości w jednej doniczce jak teraz, czy powinnam te drobne roślinki jakoś porozsadzać.
Czy ją traktować tak jak inne palmy - jeśli chodzi o przesadzanie nawożenie i podlewanie?
Pozdrawiam, Renia
W moim ogrodzie cz.1, cz.2, cz.3
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie rozsadzaj ich, niech rosną razem, polecam poczytać jest w tych tematach sporo o hodowli

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=19986
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=3772
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

aves zapewniam Cię że jeszcze przez najbliższe dwa lata tym palmom nie poprzerastają i nie poplączą się korzenie na tyle by nie można było ich rozdzielić bez jakiejkolwiek dla nich szkody, ponadto areka jest typową palmą, która rośnie nawet w naturze zbiorowo i dzięki temu po pierwsze zwiększa sobie samoczynnie wilgotność powietrza wokół siebie, po drugie eliminują się samoczynnie siewki słabe, chorowite lub podatne na choroby, nawet jak po pięciu latach z tych siewek zostanie połowa to będą one jako już zdecydowanie podrośnięte wyglądały na tyle atrakcyjnie że obecne ich rozsadzanie jest w zupełności zbędne. :wink:
Awatar użytkownika
aves
50p
50p
Posty: 63
Od: 31 paź 2007, o 20:57

Post »

no masz rację, ale nigdy troche luzu nie zaszkodzi, a co do poplątania korzeni przez dwa lata w takiej doniczce w jakiej jest to możliwe, w niewiele większej też- widziałem u kuzynki...
"Warto żyć, warto śnić, warto kochać..."
...kwiaty
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Oczywiście że korzenie w takiej doniczce jak rosną teraz się poplączą ale nie na tyle by nie dało ich się rozdzielić bez szkody dla siewek. Osobiście bez żadnego dzielenia przesadziłbym je w taką doniczkę jak teraz ta różowa osłonka - chodzi mi o wysokość i średnicę w porównaniu do starej doniczki w jakiej są obecnie. :wink:
śladu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 28 gru 2008, o 10:57
Lokalizacja: Warszawa

Mospilan

Post »

Czarodziej_ pisze:śladu po wyrwaniu tych grzybków podlej sobie roślinę Topsinem w dawce 1,5 ml w 1 l wody i po kłopocie grzybnia obumrze. :wink:
Obrazek Obrazek Obrazek

Przemo, mospilanem opryskałem tak jak wskazałeś, ale szczerze mówiąc poprawy nie ma, wręcz zauważyłem, że przy ziemi robi się to samo.. żyjątka rozchodzą się tez na inne liście...

przygotowałem gęstszy roztwór mospilanu, ale nie wiem czy opryskiwać czy spróbować coś innego.

Poradź Przemo, bo robi się nieciekawie..
p.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pryskaj śmiało Mospilanem dawka 0,3 grama na 1 litr wody jeśli nie poskutkuje zostaje Ci Actellic. :wink:
Canona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 lip 2009, o 18:46
Lokalizacja: Hamburg

Post »

Moja Palma po zakupie zostala przesadzona do nowej doniczki, kupilam ziemie do palm.
Kilka lisci mialo lekko poschniete koncowki. Poprzycinalam, tak jak przeczytalam w wwatkach.
Podlalam po przesadzeniu :( i pozniej co tydzien.Codziennie zraszam liscie mgielka.
Po 3 tygodniach palma mi podupadla.
Nie wiem co jej moze byc prawdzie wypusila 3 liscie ale jeden wyglada dziwnie jest jakos poskrecany
a inne marnieja :O

Co robie nie tak? :(
Zle podlewam czy kwiatek ma jakiegos szkodnika?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Przycinanie końcówek ma tylko znaczenie estetyczne.
Jedni przycinają, inni nie ;)

Nie wiem ile podlewałaś, ale wygląda na to, że trochę za mało.

Te małe poskręcane liście zawsze wychodzą w dolnej części "pnia".
Często wynika to z przemiennie korzystnych i niekorzystnych warunków, ze ścisku.
Czasami też jest to efekt niedoboru jakiegoś pierwiastka, ale takie liście występują praktycznie u każdej areki, więc nie uważam tego za objaw chorobowy.

Jeżeli chcesz ocenić kondycję rośliny to przyglądaj się temu długiemu pędowi nowego liścia.
Jeżeli rozwinie się normalnie, nie przyschnie to znaczy, że jest OK.

Nie wiem co rozumiesz przez określenie "podupada" - to że usychają 1-2 listki, to się zdarza.

Inną sprawą jest to, że w domu liście wreszcie mają możliwość rozsunięcia się na boki.
U producenta, w sklepach, hurtowniach stoją w ścisku, dzięki temu mają też taki ładny, strzelisty pokrój ;)

Obejrzyj zielone liście, czy nie ma na nich jakichś widocznych robali.
joasik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 sie 2009, o 09:48

Post »

Witam wszystkich

Mam pytanie odnośnie przesadzania palmy

Nabyłam sliczną, dużą palmę areka
Dzięki forum dowiedziałam się że muszę ją przesadzić
i stąd moje pytanie:

wyjmuję ją z doniczki i co dalej? otrząsam ziemię maxymalnie? delikatnie?
czy zgarniam tylko z wierzchu?

jak dobrać odpowiednią wielkośc doniczki do mojej palmy? - kształt doniczki już wiem jaki ma być

z góry dziękuje za pomoc
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”