Szeflera zrzuca liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Re: Szeflera - Ciemne plamki na liściach

Post »

Plamki zniknęły , razem z liśćmi :/

teraz odpadają same łodygi z liśćmi , wcześniej same listki spadały , będzie żyć ?
x-M-8
---
Posty: 4224
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - Ciemne plamki na liściach

Post »

Jeżeli łodyga jest zielona to będzie żyć.
Można uciąć wierzchołek wzrostu,na wiosnę powinna się rozkrzewić.
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Re: Szeflera - Ciemne plamki na liściach

Post »

Ma OK 50cm wysokości, lekko łukowata
przyciąć tu gdzie zaznaczyłem ?

Obrazek
x-M-8
---
Posty: 4224
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - Ciemne plamki na liściach

Post »

Wiesz ja osobiście uciąłbym troszkę niżej,tak żeby wierzchołek miał ze 12 cm i wykorzystał bym sadzonkę do ukorzenienia.
Tak żeby to jakoś fajnie wyglądało.(myślę o tym łukowatym kształcie)
A ta szeflerka wygląda teraz tak jak na fotce?
Tak jak pisałem wcześniej sadzonka powinna odrosnąć na wiosnę,bo łodyga jest zdrowa.
Trzeba jej tylko odpowiednie warunki zapewnić;zimą dobre oświetlenie,nie przelewać ,nie zasuszyć i nie przeziębić.
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Re: Szeflera - Ciemne plamki na liściach

Post »

Nie pomyślałem że mogę mieć drugą sadzonkę, na szczęście jeszcze nie obciąłem ;]
czyli jak teraz przytnę to na wiosnę jedno i drugie zacznie rosnąć ?
Miro78 pisze: A ta szeflerka wygląda teraz tak jak na fotce?
No tak , jak by była prosta to była by mniej więcej tak jak ta rama od tablicy korkowej ;]
x-M-8
---
Posty: 4224
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - Ciemne plamki na liściach

Post »

Prawdopodobnie powinna na wiosnę ruszyć ,może i wcześniej.
Tego nie jestem w stanie przewidzieć kiedy dokładnie zacznie się zagęszczać.
Ja sadzonkę wierzchołkową ukorzeniałem we wodzie,zajmuje to troszkę czasu...Zima nie jest najlepszym czasem na ukorzenianie,ale warto też spróbować.

Możesz też jakiegoś patyka włożyć do ziemi i przymocować szeflerę to będzie prosto rosła. :wink:
nowy27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 lis 2009, o 22:01

Szeflera-brązowa łodyga,opadają liście.POMOCY!!!!!

Post »

Witam.Pilnie potrzebuje pomocy wskazówki,rady by uratować moje drzewko. :oops:
Szeflera ma cztery łodygi grubości kciuka ok 110 cm wysokości zielono żółtej barwy liście..mamy tego kwiatka od ok 3 miesięcy od ok 3 tyg opadają jej liście a czasem nawet małe łodygi z lśćmi.Liście które opadają mają kolor brązowy jak i zielony.Jedna łodyga jest cała brązowa zmarszczona i miękka ..sprawia wrażenie jakby gniła!powoli to dotyka też drugą łodyge.Jedyne pocieszenie to to że wyrosły jej młode listki ale one są oklapnięte :? Drzewko jest raz w tygodnu podlewane ma glebe wilgotną lecz nie przelaną.Cała ta akcja rozpoczeła sie gdy wystawiłem ją na 3-6h na mżawke by umyły się listki od kurzu, temp powietrza wskazywała ok 10-13stopni.Teraz jej nie dotykam postawiłem jedynie bliżej okna i dalej od kaloryfera.W domu mamy 21-24 stopnie ciepła staram się nie robić jej przeciągów.Co jeszcze mogę zrobić by ją uratować???.POMOCY!!!!Przesyłam fotki przed chorobą gdzie jest przy kanapie i terazniejsze real ,gdzie ma troche mniej liści niż na foto. :oops:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x-M-8
---
Posty: 4224
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera-brązowa łodyga,opadają liście.POMOCY!!!!!

Post »

Po pierwsze tą brązową ,zmarszczoną i miękką łodygę można już wyciąć bo z niej nic nie będzie,delikatnie rozlużnij warkocz bo może jest zbyt "ściśnięty".
Z wierzchołka sadzonki możesz zrobić szczepkę i spróbować ukorzenić we wodzie o ile łodyga jest zielona jeszcze.

Po drugie moim zdaniem zaszkodził jej ten prysznic.Szeflera lubi stałą temperaturę.
Podejrzewam,że szeflera jest przechłodzona i ma za mokro.

Po trzecie czy doniczka ma odpływ??
Jeżeli druga łodyga też się zrobiła brązowa i miękka to też nic z niej nie będzie.Z czasem zrobi się taka sama jak ta na zdjęciu.
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Re: Szeflera - Ciemne plamki na liściach

Post »

z cięciem zaczekam jeszcze do lutego lub marca :wink: ?!
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szeflera-brązowa łodyga,opadają liście.POMOCY!!!!!

Post »

Głównym powodem opadania liści u Szeflery, jest zwykle przelanie rośliny. Dobrze bedzie skontrolować ziemię i ewentualnie wymienić na nową, nie podlewając i osuszyć roślinę.
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Re: Szeflera - Ciemne plamki na liściach

Post »

roślinka zaczęła szybciej gubić liście niż przedtem, po mimo nieotwierania okna i nie robienia przeciągów nadal je zrzuca ale szybciej :/ w takim tempie zostanie sam kikut :/
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szeflera - Ciemne plamki na liściach

Post »

Zapewne popełniasz jakieś błędy w hodowli nadal - poproszę aktualne zdjęcia całej rośliny, widoku na ziemię z doniczką i opis opieki oraz warunków jakie ma. :wink:
x-M-8
---
Posty: 4224
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - Ciemne plamki na liściach

Post »

Pewnie za dużo podlewasz.
Też dołączam się do prośby Przemka :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”