Świerk identyfikacja

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 894
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Tadeuszu ja nadal obstawiam 'Maigolda'
Picea pungens ma charakterystyczne pędy - zgadzają mi się z twoimi, aczkolwiek wiadomo - u odmian zachodzą zmiany

po zdjęciach ciężko rozszyfrować i po młodych roślinach

ale sposób jest prosty - poczekaj trochę :)
Maigold to drzewko o stożkowym pokroju
natomiast bardzo podobny kolorystycznie Picea abies 'Vermont Gold' tworzy niską, półkulistą poduszkę

już po roku powinno być widać czy roślina ma pionowy stożek wzrostu czy pędy pokłada tworząc niską formę
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Tadeuszu, możesz coś więcej powiedziec o tym świerku? Duży rośnie? Musi być ciągle podwiązany do podpory? Dużo miejsca będzie zajmował? Szybko rośnie?
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3397
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

MAŁARYBKO- z tego co się zorientowałem to rośnie w miarę szybko, ma ostatnie przyrosty ( z 2008 i 2007 r) rzędu 25-30 cm. Dodać trzeba że, jak większość roślin po posadzeniu , przyrosty ma przez rok-dwa mniejsze, ale już jak się ukorzeni, to szybko go przybywa.

Przewodnik, ma tendencje do rośnięcia w poziomie i dlatego go trzeba podwiązywać( ja podwiązuje ubiegłoroczny przyrost, tegorocznego nie ruszam, rośnie jak chce ,dopiero w następnym roku doprowadzam go do pionu.

Rośnie tak wysoko, jak go się poprowadzi, jeżeli przestanie się podwiązywać przewodnik, to i przestaje rosnąć wzwyż( swój planuję by urósł do wys. 2m). Jak na razie to najwięcej miejsca zajmuje na trawniku bo mimo niewielkich rozmiarów( wzrostu) rozrasta się szeroko na ziemi.

W tym roku ma niewielki przyrost, a to dlatego że przewodnik ( moja wina, bo nakryłem pąk wzrostu bezpośrednio włókniną, w czasie zimnych ogrodników, zamiast włókninę narzucić na rusztowanie zrobione nad pąkiem wzrostu) zmarzł i niżej wyrósł nowy przewodnik na długość ok 15 cm.
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1823
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Mój świerk Inversa po posadzeniu w 2002r. wyglądał tak: Obrazek W ubiegłym roku tak:Obrazek

i drugi z 2002r.:Obrazek w 2008 wyglądał tak:Obrazek
Eusie55
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 lis 2007, o 16:54
Lokalizacja: podlaskie

Jaki to świerk?

Post »

Wydaje mi się, że to świerk pospolity, ale jaki? Ma sztywne, krótkie igiełki i nieduże przyrosty.
Może ktoś rozpozna :) ?
Obrazek
ana455
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 wrz 2009, o 22:00

Post »

wygląda mi na świerk engelmana
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post »

Tadeuszu wydaje mi się że twój złoty świerk raczej nie jest to Maigold ., Wygląda mi z racji długości przyrostów i dość krótkawych i mało nastroszonych igieł na jedną ze złotych odmian świerka pospolitego. (Ale mogę się mylić, zdjęcie nie pokazuje wszystkiego).
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
Dadam
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 lis 2009, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Świerk - odmiany

Post »

Proszę o identyfikację świerka. Ma igły średnio kłujące, w młodym wieku miał szyski i występuje na nim ochojnik. Wiek ok. 6 lat, wysokość 3 m.

Obrazek Obrazek Obrazek
Fallenangelv
---
Posty: 1818
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Świerk - odmiany

Post »

najwyżej wyjdę na głupca ale twój to jest świerk który mój znajomy nazywa Świerk pospolity Biały Hobok.Ma cieńsze gałęzie,trochę się przesrebrza(ale niedużo),ładnie pachnie,kłuje no i łapie ochojnika ale nie tak często.A jak już to w małym stopniu-jeden,dwa.Bardzo ładny,szybkorosnący,zazwyczaj gałęzie skierowane są do góry rośnie w stożek.Też go mam.

A ten Inversa.................. jedna bajka,świerk jak marzenie. :D :D :D
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Świerk - odmiany

Post »

Dadam - to mi trochę (z fotki) wygląda na Picea engelmanii ,ale ponieważ dopisałeś że , w miał już szyszki stawiałbym raczej na Picea glauca.(ona szybko wydaje szyszki , które są stosunkowo niewielkie).
Pozdrawiam Janusz
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
Dadam
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 lis 2009, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Świerk - odmiany

Post »

Trzeba będzie poczekać do wiosny - może będzie więcej cech ułatwiających identyfikację. W tym roku nie miał szyszek, tylko mocno poszedł w górę, a na boki praktycznie się nie rozrasta. Kojarzę, że parę lat temu kupowałem go jako "zwykły" świerk w jakiejś szkółce.
rzutnik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 maja 2009, o 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Ciekawy świerk z lasu

Post »

Witam cztery lata temu wykopałem z lasu świerk , igły maleńkie pokrój zwarty , urósł około 3-4 cm co to za odmiana
Obrazek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - odmiany

Post »

Jak nazwiesz, to będzie odmiana :D
Póki co, to siewka zwykłego świerka, której coś się prawdopodobnie pozajączkowało w genotypie :roll:
Ale całkiem ciekawie się pozajączkowało. Ładny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”