Storczyki

Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Storczyki

Post »

Aniu, to, co widzę na fotce powyżej, to chyba Dendrobium. Fotka nie jest zbyt wyraźna. Czy ja dobrze zrozumiałam, ze to są wsadzone w podłoże odcięte kawałki pseudobulw?
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

śnieżko to sporo trzeba czekać, ale nie na każdej półce można storczyk postawić przecież trzeba zapewnić wilgoć bo powietrze u góry jest bardziej ciepłe i suche. Sabotki powinny zacząć Ci kwitnąć bo przyniesione z zimna zawiążą pewnie pąki kwiatowe :?:
Wando dostałam dwa kawałki ucięte bez korzeni, sama jestem zdziwiona bo nigdy z takim czymś się nie spotkałam. Wcześniej sadzonki siedziały w słoiku z wodą, tylko nie u mnie. Znajoma twierdziła że się ukorzenią :?: Zawsze słyszałam i czytałam że storczyk musi być dzielony z korzeniami :?:
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Storczyki

Post »

Jeśli się ukorzenią, to będzie chyba cud! Owszem, rozmnażałam dendrobium, ale na mchu lub ligninie kładłam ucięte stare psb. Na nich wyrastały keiki. Teraz jedno też tak rozmnażam, już wypuściło malutkie bąbelki w dwóch miejscach. Ale żeby młode przyrosty w ten sposób, to jeszcze nie słyszałam.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

W miejscu po listkach na samym dole i w połowie robią się wypustki w pozostałych miejscach nic nie widać, nie mam pojęcia co o tym sądzić :?: Nic nie zasycha i nie gnije, codziennie rano zraszam troszkę aby miały wilgoć. Wyrzucić nie wyrzucę niech sobie siedzą, zobaczę co z tego będzie :?: Możesz wstawić zdjęcie jak to wygląda u Ciebie :?:
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Re: Storczyki

Post »

Powiem szczerze, że pierwszy raz widzę, żeby tak rozmnażać dendrobium.
Ja bym je jednak położyła na wilgotne sphagnum , z uśpionych oczek powinny pojawić się keiki. Należy takie szczepki regularnie zraszać.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

Justynko do tej pory też się nigdy nie spotkałam z takim rozmnażaniem storczyków. Na razie przykryłam uciętą plastikową butelką z wyciętymi niewielkimi otworami, zamiast plastikowego worka, powinna być większa wilgoć. Nie mam sphagnum a na razie nigdzie się nie wybieram na zakupy. Mieszkam niestety na odludziu i takich rzeczy nigdzie blisko nie kupię no i święta blisko :P Justynko czy można wzmocnić zaszczepki, zraszając wodą z odżywką do storczyków, co kilka dni, tak mi przyszło do głowy :?: nie wiem czy takie małe kawałeczki wyżywią keiki o ile się pojawią.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Storczyki

Post »

Anna11 pisze:W miejscu po listkach na samym dole i w połowie robią się wypustki w pozostałych miejscach nic nie widać, nie mam pojęcia co o tym sądzić :?: Nic nie zasycha i nie gnije, codziennie rano zraszam troszkę aby miały wilgoć. Wyrzucić nie wyrzucę niech sobie siedzą, zobaczę co z tego będzie :?: Możesz wstawić zdjęcie jak to wygląda u Ciebie :?:
Za kilka dni zrobię fotki i wstawię. Teraz bąbelki są jeszcze malutkie i nie będzie widać.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Re: Storczyki

Post »

Witam serdecznie,
kawałki dendrobium powinny wyżywić keiki, trzeba uważać ,żeby nie zaczęło gnić. czy jest wsadzone do kory? Ukorzeniałam położone na płask dendrobium, korzonki dopiero wypuszczają keiki.
nadmiar wilgoci jest moim zdaniem większym zagrożeniem- gnicia, trzeba wietrzyć jeśli się przykrywa czymś od góry.
A ta niby bulwka przy cymbidium to albo nowy przyrost albo pęd kw. wg mnie, nie ma co oddzielać na razie, lepiej jak jest więcej nibybulw przy dzieleniu.
Ma piękny kolorek :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

Wando jak podrosną to wstaw :P
MariaTeresa położyłam na płasko na papierowym ręczniku przykryłam sphagnum , zraszam jak jest mało wilgoci. Z kory wyjęłam, siedzi teraz w plastikowej butelce, nie wiem czy przetrzyma taką wędrówkę ale może się uda ;:65 . Cymbidium ma nową bulwę, szkoda że nie następny pęd.
Kwitnie już trzeci tydzień, przetrwała podróż, żaden kwiatek nie odpadł. Podlewałam na razie bez nawozu ale wyczytałam że to bardzo żarłoczny storczyk, jak myślisz następnym razem dodać nawóz :?: liście według innych storczyków ma dużo jaśniejsze czy to normalne :?: czy brakuje mu nawozu :?: Boję się troszkę żeby nie przedobrzyć.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Re: Storczyki

Post »

Moim storczykom ciemnieją liście jak mają mało światła, to dobrze,że są jasne :) Podlewam nawet bardzo rozcieńczoną gnojowicą (1:20), ale tylko kiedy stoją w ogrodzie latem i tylko cymbidium, cattleja'e, zygopetale,
Powodzenia we wszystkim dobrym w Nowym 2010 :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyki

Post »

Cymbidium ma piękny kolor kwiatów, mój ulubiony.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

MariaTeresa jaką gnojowicą z pokrzyw :?:
Carismo mnie też od razu wpadł w oko , przy mnie kilka osób kupiło chociaż był duży wybór sabotki i Falenopsis. Był też taki sam kolor Cymbidium ale miał więcej pędów kwiatowych po 70 zł ten z jednym po 30 zł duża rozbieżność w cenie widok ogólny też inny, większa kępa wyglądał ślicznie ale chyba cena odstraszała nikt nie brał droższych. :P
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Re: Storczyki

Post »

Zwyczajną gnojowicą, z obornika, dlatego tylko kiedy są w ogrodzie :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”