Lilie - uprawa Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2642
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Re: Lilie - uprawa

Post »

Marcinie jeżeli masz rzeczywiście tylko nornice, to koszyczki z tworzywa sztucznego wystarczą, ale jeżeli masz większych amatorów na cebule, to musisz zastosować coś mocniejszego.
U mnie od czasu do czasu zjawia się karczownik. Ten amator cebul radzi sobie z koszyczkami. Przegryza je i wybiera cebule jak z talerza.
Ja sadzę lilie do wiaderek budowlanych kupionych w Castoramie, są tańsze od doniczek i koszyczków. Oczywiście mąż nawierca otwory w tych wiaderkach. Jak do tej pory żaden gryzoń nie dał im rady. :D
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Lilie - uprawa

Post »

Lila a jakiej wielkości są te wiaderka i jak są nawiercane(grubość wiertła) . Nie masz fotki Twojego patentu?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2642
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Re: Lilie - uprawa

Post »

Obrazek

Obrazek

Na początku były doniczki, ale kosztowały dużo drożej od wiaderek, więc wybór był oczywisty.
Wiaderka są 10 litrów i więcej. Otwory nawiercane są w dnie i z boku wiaderka (kilkanaście otworów) wiertłem 10 mm.
Dołek pod wiaderko wykopuję trochę głębszy i wypełniam go drobnymi kamykami tworząc w ten sposób drenaż.
Tak uprawiam lilie już 4 rok, i mimo ciężkiej gliniastej gleby, nie mam problemów z gniciem cebul.
Elżunia 1187
200p
200p
Posty: 371
Od: 29 cze 2009, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lilie - uprawa

Post »

Lila super to pokazałaś,dzięki.Szkoda że dużo lilii posadziłam już w zeszłym roku bezpośrednio do ziemi.No ale na następne wykorzystam twój patent.Chyba że zauważę duże braki w cebulach to poprzesadzam je tez do wiaderek ;:138 ;:196
Miłośniczka wszystkich kwiatów
Awatar użytkownika
vita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1273
Od: 5 sie 2009, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Lilie - uprawa

Post »

Rany!!! Ależ piękna lekcja poglądowa! Należą Ci się Lila stokrotne ukłony!
Poza tym, sporo tego...! Przy takiej ilości, moja metoda 'doniczka w doniczkę' odpada.
Powtórzę za wszystkimi: a kiedyż będzie ta wiosna??? Bardzo chciałabym zobaczyć tę rabatę kwitnącą. Już!
:lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam, Wiktoria

Tak to się plecie...
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Lilie - uprawa

Post »

Jeju ! Ogrom pracy włożyliście w tą rabatkę.
Superowy materiał podglądowy. Dzięki wielkie ;:180 .
U mnie nie ma karczownika i mam ziemię wilgotną i gliniastą . Wiosna kopiąc sztych i stoi woda więc muszę zrobić rabatkę wzniesiona która dla bezpieczeństwa wyłożę siatką ocynkowana służącą do wylewek . Co z robić z nornicami które mogą ,,wejść ,, górą do wiaderka i mają gotową stołówkę ;:223 ?

Pozdrawiam Marcin
Janna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 3 lut 2009, o 20:15

Re: Lilie - uprawa

Post »

Dobrze, że jestem na forum.Czytając posty ,dowiaduję się ciekawych i praktycznych informacji.Patent z wiaderkami jest na szóstkę z plusem.Życzę sukcesów w uprawie.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2642
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Re: Lilie - uprawa

Post »

hafciarz pisze: Co z robić z nornicami które mogą ,,wejść ,, górą do wiaderka i mają gotową stołówkę ;:223 ?
Marcinie nie wiem jak to się dzieje i dlaczego, ale żadne paskudy nie wchodzą do wiaderek od góry. :D Wiesz jaka jest gliniasta ziemia, jak obeschnie wierzchem, to tylko kilof jej da radę, może to powoduje, że gryzonie nie korzystają z tej drogi.
Awatar użytkownika
tadeo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1982
Od: 1 mar 2009, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Lilie - uprawa

Post »

Witam.piękno we wszystkich kolorach.
Babi.Twoje fotki lilii sa rewelacyjne,Wiesz jak patrzeć na lilie.A dla celów porównawczych 2 lub 3fotki to juz komfort.I za to i nie tylko także przekazywane wiadomości dziękuje.Spora grupa forumowiczów na pewno ma swoje lilie nie opisane z różnych względów atakie fotki bardzo pomogą.Pozdrawiam serdecznie Tadeusz
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Lilie - uprawa

Post »

Lila- jaką ziemię stosowałaś do tych wiaderek , torf mieszany z piaskiem ?
Jaki materiał zastosować pomiędzy wiaderka na wierzch - może być kora czy lepiej niskie jednoroczne jak szałwia , aksamitka?
Może ktoś zaprezentuje swoją rabatę liliowa z dalszej odległości .
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Lilie - uprawa

Post »

Nikt nie chce się pochwalić rabatka liliową ;:145 ;:145 .
Ja tez zamówiłem od Pan Pajdy cebulki :heja i zastanawiam się jak wykonać rabatę liliową i jak będzie wyglądać 50 cebul posadzonych na 9 metrach kwadratowych.
Posiadam teren bardzo wilgotny i będzie to rabatka wzniesiona .
Proszę o jakieś zdjęcia i ewentualne sugestie w jej wykonaniu.

Pozdrawiam Marcin :wit
Awatar użytkownika
tadeo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1982
Od: 1 mar 2009, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Lilie - uprawa

Post »

Marcinie.Może to nie rabatki ale zawsze lepiej wyglądają w ogrodzie kiedy jest ich więcej.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Lilie - uprawa

Post »

Tadeusz - piękne kwiaty , super rabaty ładnie to wszystko ze sobą się komponuje , dziękuję za materiał podglądowy i jedyny odzew ;:136 .
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”