Grubosz - Crassula Cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
ingga
500p
500p
Posty: 932
Od: 7 paź 2009, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Grubosz - uprawa

Post »

Dziękuje za rady.
Tak myślałam żeby dać mu na razie święty spokój.
Zgodnie z zaleceniem na dniach przestawię go do chłodniejszego pomieszczenia.
Ale z tego powody mam jeszcze jedno pytanie:

Jak grubosz znosi częste przestawianie z jednego pomieszczenia do innego?

Problem polega na tym, że chłodniejsze pomieszczenie do którego mogłabym go wstawić będzie za jakiś czas (miesiąc może dwa) remontowane i będę musiała go znów przestawić.
Czy lepszy będzie cieplejszy pokój, ale w którym będzie mógł spokojnie postać te ok. 3 miesięcy?
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Grubosz - uprawa

Post »

Wstaw go na ten (chociażby) tylko jeden miesiąc do chłodnego. Delikatnie tylko podlewać po bokach doniczki aby nie zrobił się popiół. Jeżeli tylko pogoda w styczniu (10-15 stopni na dworze) będzie "przyzwoita" i będziesz go musiała przenieś do cieplejszego pokoju - to też bardzo dobrze. Po ok. tygodniu - dwóch, w ciepłym nowym miejscu (aklimatyzacja) - przesadzisz go, skorygujemy mu koronę i nadamy ładny wygląd.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Grubosz - uprawa

Post »

karpek pisze:Wstaw go na ten (chociażby) tylko jeden miesiąc do chłodnego. Delikatnie tylko podlewać po bokach doniczki aby nie zrobił się popiół. Jeżeli tylko pogoda w styczniu (10-15 stopni na dworze) będzie "przyzwoita" i będziesz go musiała przenieś do cieplejszego pokoju - to też bardzo dobrze. Po ok. tygodniu - dwóch, w ciepłym nowym miejscu (aklimatyzacja) - przesadzisz go, skorygujemy mu koronę i nadamy ładny wygląd.
I tu się z tobą zgodzę. :wink:
Awatar użytkownika
Zulka
100p
100p
Posty: 169
Od: 29 cze 2009, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków (NH)
Kontakt:

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

z tego co mi sie wydaje to właśnie uszczykiwanie daje ci to że roślina w bok się rozrośnie. Wzrost wierzchołkowy hamuje ci wzrost bocznych pędów... (jakaś mądra czyjaś teoria o dominacji wierzchołkowej). Okazy piękne, zazdroszę :)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Przyznam się szczerze, że Hobbita nie mam. Ale patrząc na te zdjęcia powyżej i inne - na wiosnę nie ma wyjścia - trzeba sobie Hobbita sprawić.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
harpia411
200p
200p
Posty: 411
Od: 8 paź 2009, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Poczekaj wiosną będę znowu znęcała się nad moim ;) wiec będą wielkie sadzonki ;) Chyba ze teraz chcesz małą ukorzenioną,to mam do wydania ;)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=29378" onclick="window.open(this.href);return false;
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Ten duży świetnie nadaje się do doniczki dla bonzai, odpowiednie ukształtowanie systemu korzeniowego i będzie ekstra wyglądał. Ja obecnie bawię się z zwykłym gruboszem, co mi z tego wyjdzie nie wiem jeszcze, jest po zdjęciu drutów i gałązki popodnosiły się trochę do góry z powrotem, będę drutował ponownie w weekend.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Grubosz - uprawa

Post »

Czarodziej_ pisze:Zdjęcia podstawą diagnozy. :wink:
Bardzo proszę o diagnozę - to chyba nie jest normalne? Tak właśnie wyglądają liście, o których wcześniej pisałam. Co to za cholerstwo? Nadmieniam, że większość gruboszy "wygląda zdrowo".
Obrazek
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Grubosz - uprawa

Post »

To są "normalne" zwiędnięte i zasuszone liście grubosza. Jeżeli nie widać gołym okiem żadnego robactwa a inne liście na roślinie nie są czarne lub wręcz podgnite - to nie ma się czym niepokoić.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Grubosz - uprawa

Post »

To efekt korkowacenia liści spowodowany nieracjonalnym i nieprawidłowym podlewaniem, samo srebrzenie się liści mogło by świadczyć o wciornastkach, musiałabyś pokazać jeszcze zdrowe liście czy jest na nich efekt srebrzenia się. :wink:
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Grubosz - uprawa

Post »

Dziękuję za uspokojenie, tez podejrzewałam wciornastka, ale na pozostałych liściach nie widać żadnych podejrzanych objawów. Co do podlewania - w zeszłym roku grubosze nie były praktycznie w ogóle podlewane - i dowiedziałam się m.on. z forum, że minimalne ilości wody powinny jednak dostawać. Stąd też - w tym roku sporadycznie dostają niewielkie ilości wody - i rożnicy żadnej pomiędzy tym, co było zeszłej zimy - a tym, co jest teraz - nie ma.
Chyba taka uroda moich gruboszy. Byle do wiosny ;:65
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Muszę przesadzić mojego Grubosza, tak sądzę i się nim z lekka zająć. Wiem jak ciąć, itd... pytanie tylko czy mogę to zrobić teraz?
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Mam zwykłego grubosza,którego w kwietniu 2008 bardzo mocno przycięłam-pędy miał dość długie i nie podobała mi się jego forma.Ostatnie lato spędził w ogrodzie i w tym roku również planuję jego przycięcie.
Tak wyglądał na początku:
Obrazek

niestety nie mam zdjęcia po przycięciu :(
Tak wygląda teraz:
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam :)
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”