Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zagłodzić :D
Za dobrze mu.. o ile nie wrócił do formy wyjściowej (rewersja), co bywa.
Awatar użytkownika
Leśny Duch
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 10 lut 2009, o 12:40
Lokalizacja: Wejherowo/Gdynia

Post »

Moim zdaniem to przez brak światła.
Pozdrawiam!:) Joasia
Na leśnym balkonie
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Obawiam się, że oboje - MirekL i Leśny Duch - mogą mieć po połowie rację. Teoretycznie jednak, to wskazywało by na brak światła - chociaż, wiadomo pełnego słońca nie lubi. A jakie są nowe liście ? Normalne ? (chodzi o wielkość i wygląd, nie kolor). W tym wypadku można było by się "przyczepić" tylko do składu ziemi.
Mojemu "zwykłemu" S.aureus natomiast kolor złoty przebarwia się na biały (bardzo minimalnie blado-żółty) - na nowych liściach. Ale tu na 100 % jestem pewny, że to z braku światła i "odżywki" - całą zimę nie był zasilany i stał w ciemnym kąciku - zapomniałem o nim...
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
pawelbn89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 sty 2008, o 12:16
Lokalizacja: Lublin

Post »

Nowe liście sązdrowe, o normalnym kształcie i nie są jakieś malutkie. Brak światał to nie wiadomo czy jest przyczyną, bo stał w lato na balkonie i wyrastały ogromne liście ale calutkie zielone...

a jakbym zrobił sadzonki z niego i postawił w jasnym, ciepłym miejscu?
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Trudno coś sensownego powiedzieć, botanikiem nie jestem ale myślę, że to może jakieś uwarunkowania genetyczne, tak to rozumuję: chce być bardziej zielony a nie biało-zielony. Może jednak za dużo światła. Zrób nowe sadzonki - poustawiaj w różnych częściach mieszkania, może cokolwiek się wyjaśni.
Dodam, że osobiście "poluję" na tę odmianę i nie mam szczęścia na nią trafić.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
lotkab
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 sty 2010, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

cześć witam Wszystkich :)
kupiłam wczoraj scindapsus neon i jetstem ciekawa dlaczego nowe liście jakie mu wyrosły nie są już tak zielone jak te początkowe. czy potem liście robią się ciemniejsze??
Awatar użytkownika
lwica79
50p
50p
Posty: 92
Od: 19 kwie 2008, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Scindapsus neon - niewłaściwy kolor nowych liści?

Post »

kolor liści jest zależny od ilosci światła, nawozów, ogólnego stanu kwiatka...
Te warunki się zmieniły u Twojego, więc i listki mogą wygladać inaczej...
Pozdrawiam. Edyta gg.3597720
Domowa zieleń lwicy79
xenia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 lut 2010, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Post »

Mam problem, i proszę o pomoc. Kilka dni temu kupiłam roślinkę-scindapsusa, powiesiłam go na ścianie w pokoju nad łóżkiem. Dziś rano zauważyłam, że roślinka "płacze". Wiem, że roślina jest trująca. Mam malutkie dzieci i boję się ,że przez przypadek mogłyby mieć kontakt z tym płynem, który to pnącze wydziela, lub przez przypadek spożyć. Poradźcie mi co mam zrobić, czy ten sok jest trujący, i gdzie w takim razie mam zrobić. Czy konieczne będzie usunięcie rośliny z domu?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: scindapsus- czy krople, które wydziela są trujące?

Post »

To proces gutacji, częsty po zmianie warunków. Owszem roślina ma w swoim soku trujące składniki, proponuję najnormalniej postawić roślinę poza zasięgiem dzieci i w miejscu gdzie nie były by narażone na kontakt z kroplami soku jaki będzie spadał z roślin. Proces ten powinien ustąpić po około dwóch trzech tygodniach. :wink:
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: scindapsus- czy krople, które wydziela są trujące?

Post »

Scindapsus jest trujący?? nie wiedziałem, w książce nic o tym nie pisze :roll:
xenia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 lut 2010, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: scindapsus- czy krople, które wydziela są trujące?

Post »

Dziękuję serdecznie za odpowiedź :D
przeniosłam już mój nowy nabytek do kuchni, mam nadzieję, że wysoko na meblach nie będzie stwarzał zagrożenia. Pomieszczenie dość ciemne, ale słyszałam, że te rośliny znoszą takie warunki. Mam nadzieję, że się tam nie zmarnuje.dziękuję i pozdrawiam . ;:7
dila57
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Scindapsus

Post »

Witam,

Nie wiem czy to jest złe, jednak zdaje mi się, że on trochę usycha. Stare łodygi są już bardzo grube i prawie zdrewniałe, nowe są miękkie, zielone. nie stoi on u mnie w domu. Podlewam go około raz na tydzień. W pomieszczeniu jest sucho i ciepło. Temperatura to od 28 do 31. więc jest ciepło. Jak go "uratować" więcej podlewać?

Ta sucha łodyga
Obrazek

Ta zdrowa i zielona
Obrazek
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Scindapsus

Post »

A daj może zdjęcie całej rośliny (jeżeli nie jest zbyt potężna).
Jak dla mnie to ładnie wygląda, stare łodygi po kilku latach zaczynają lekko żółknąć, ale liście na których są powinny być ciągle pięknie zielone.
Jeżeli ma za sucho (chociaż i takie upały ten bohater potrafi przeżyć), spryskuj go 1-2 razy dziennie przegotowaną wodą, i czasem przemywaj liście ścierką wilgotną.
Życzę miłego dnia
Tomek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”