MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Zastanawiam się skąd u licha macie trzcinę o takiej średnicy? , obszedlem parę jezior i stawów , niestety max jaki zanlazlem to średnica wewnetrzna okolo 6mm. postanowilem więc ponawiercać otwory w drewnie , ale tutaj pojwia sie takie moje pytanie jako osoby niedoświadczonej w tej hodowli : piszecie że raz na jakiś czas dobrze jest przenieść kokony do nowego miejśca aby nie przenosić pasożytów , ale jak w takim razie wyciągnąć kokony z takich miejsc???
Wiadomo , trzcinę można rozdwoić i po sprawie.
Jest jeszcze jedno moje pytanie :
*gdybym zdecydowal się zrobić takie szufladki jak na zdjęciach to czy rozdzielenie poszczególnych sekcjii nie spowoduje uszkodzenie kokonów
*jakie wymiary powinna mieć taka szufladka , czy większy jej rozmiar spowoduje że pszczola zloży więcej jajeczek?
Dlatego chcialbym poznać opinie osób które ten spsób praktykowaly .
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

dzisiaj dokonałem pewnego odkrycia -otóż bardzo dobrze na rurki nadaje się topinambur :idea: :!: zeszłoroczne łodygi ścinamy i wiertarką wiercimy ten gąbczasty rdzeń z takiego jednego topinamburu mamy z 10 rurek bo toto wielkie rośnie :idea: :) co do nawierconych klocków to oczywista kokonów nie wyciągniesz-hodujesz wszystko co wylezie z rurek :idea: :wink: co do tycz szufladek to muszą być głębokie na 20-25cm szerokość dowolna - średnica otworów 1cm - można to osiągnąć w ten sposób ze co centymetr przybijamy do deseczki beleczkę 1x1 cm długości 25 czy 20 cm i tak naprzemiennie -trochę to żmudne ale takie szufladki służą wiele lat - materiał do ich wykonania powinien być raczej z drewna liściastego :idea: :wink: kokony sa w komórkach luźno przymocowane i się nie niszczą.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

swagman
można to osiągnąć w ten sposób ze co centymetr przybijamy do deseczki beleczkę 1x1 cm długości 25 czy 20 cm i tak naprzemiennie -trochę to żmudne ale takie szufladki służą wiele lat - materiał do ich wykonania powinien być raczej z drewna liściastego kokony sa w komórkach luźno przymocowane i się nie niszczą.
spróbuję takiego rozwiązania , troszkę pracy to nie problem , może się opłaci
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

powinno wyjsc coś takiego : http://dolavim.us/blog/archives/home_an ... ether.jpeg z tym ze te szufladki sa frezowane w desce- trzeba by mieć frezarkę - a jak sie nie ma to trzeba nadbić :) te deski i beleczki powinny byc bez zadziorów i gładkie{heblowane} pszczoły nie lubią paprochów w tych otworach - wyraźnie preferują te czyste :idea: :)
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Właśnie o czymś takim myślałem ;:138 dzisiaj już nawet dzwoniłem do stolarza czy coś takiego mi zrobi , tylko muszę ma wysłać rysunek przekroju deski , bo przez telefon trudna czasem rozmowa....
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Kurczę, ja też obszedłem okolicę, byłem nawet na stawach w gospodarstwie rybackim ale trzciny jakie znalazłem bardziej przypominały źdzbła zbóż... gniazda z tego nie da się zrobić :(
Znalazłem za to 2 krzewy rdestu sachalińskiego, ale toto z kolei strasznie grube i ma krótkie międzywęźla. Może z jedno gniazdo z tego wykrzesam.

A tak pozostaje mi chyba wiercenie, póki co zobaczę czy w ogóle coś uda mi się zwabić. Już kupiłem długie wiertło 8mm i mam takie małe pytanie - lepiej nawiercić klocek drewna na wylot czy z dwóch stron? Pszczółki mają jakieś preferencje w tym przypadku? :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5400
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Ja tez nacięłam trzciny , ale w środku była pełna, oboje z mężem zaczęliśmy takim grubszym drutem jakby wiercić w środku i zrobiły się fajne otworki. Zauważyliśmy , że w tej która nie była bardzo zbita łatwiej było zrobić w nich otworki. Spróbujcie z tej trzciny co macie w środku pełną., na pewno łatwiej to niż wiercenie w gałązkach
pozdrawiam
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Chyba cięliście sitowie bo trzcina jest miedzy kolankami pusta :idea: :) trzcina to to : http://farm4.static.flickr.com/3538/336 ... 48d72a.jpg
Awatar użytkownika
murarka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 lut 2009, o 22:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

dominikams pisze:Kochani, wczoraj wrociłam do tego wątku, bo jak niektórzy może kojarzą, dostałam w lecie rurki z murarkami. Przeczytałam o wyjmowaniu kokonów, i dzis otworzyłam jedną rurkę. Mam ogromne wątpliwości co do stanu moich pszczółek :cry: Potrzebuję waszej pomocy, bo chyba nie jest dobrze :roll:

Po pierwsze, niektóre kokony byly zaatakowane przez jakieś małe żółte larwy (1 kokon wręcz do połowy zeżarty) - takie:

Obrazek

Czy owierać resztę rurek? Czy jest jakaś szansa, ze coś z nich jeszcze będzie? Mam je oczyszczać? A w ogóle to jak wy wyciągacie te kokony, ja musiałam rozerwać rurkę, żeby się tam dostać :roll:
Zdjęcie niezbyt wyraźne ale wygląda na larwę chrząszcza Megatoma Undata (Dermestidae), zabójca pszczółek. Rurki trzeba rozebrać, wyjąć kokony, a rozebrane trzcinki najlepiej spalić.
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Swagman pisze: Aha i dobrze jest gdy nie ma w pobliżu drzew wiatropylnych typu topola czy dąb :idea: :wink:
A czemu?
Agata
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Ano dlatego że murarki są zainteresowane wyłącznie pyłkiem a drzewa wiatropylne produkują tego pyłku bardzo dużo wiec pszczółki zamiast zapylać drzewka w sadzie latają na te wiatropylne :)
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5441
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

murarka pisze:Zdjęcie niezbyt wyraźne ale wygląda na larwę chrząszcza Megatoma Undata (Dermestidae), zabójca pszczółek. Rurki trzeba rozebrać, wyjąć kokony, a rozebrane trzcinki najlepiej spalić.
Tak zrobiłam, pszczółki bezpieczne w lodówce, larwy i rurki spalone w kominku :twisted:
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Sprężyłem się przez weekend, jeszcze raz obszedłem okoliczne mokradła i znalazłem miejsce gdzie rośnie grubsza trzcina (9-10mm) :uszy :uszy :uszy
Zauważyłem, że im dalej od zbiorników wody, a tylko teren jest lekko podmokły, tym grubsze łodygi trzcin - nie wiem czy to jakaś prawidłowość, ale tak jest u mnie w okolicy ;).

Na wszelki wypadek dorzuciłem jeszcze do pęku trzcinek dodatkowo pieniek drzewa z nawierconymi nieco grubszymi otworami, całośc opatrzyłem daszkiem i ochoroną siatką i powstał mi taki oto domek dla murarek:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Pytanie do tych którzy już mają doświadczenie z murarkami: czy będzie dobry? Czy może popełniłem jakiś błąd?
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”