Jaki żywopłot?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Zamiast tradycyjnego żywopłotu

Post »

Na większych działkach zamiast tradycyjnego żywopłotu można stworzyć pas zieleni wysokiej będący nieformalną grupą "leśną" złożony z gatunków liściastych i iglastych (drzewa i krzewy) rodzimych jak i obcych dla naszej flory.

Zasady tworzenia:

1. dobieramy gatunki racjonalnie do panujących na danym terenie warunków (klimat, gleba, wilgotność),
2. rośliny sadzimy w większym, nieregularnym rozstawie (docelowym),
3. mieszamy gatunki iglaste i liściaste,
4. rosliny rosną na trawniku, w miarę wzrostu drzew trawnik przestaje pełnić swoją funkcję, z czasem założenie staje się "leśne",
5. drzewa i krzewy prowadzimy w formie naturalnej.

Wady:
1. długi okres oczekiwania na efekt (minimum 10 lat),
2. stosunkowa duża grubość takiego żywopłotu od kilku do kilkunastu metrów.

Zalety:
1. "naturalny" efekt założenia, zlewa się z otoczeniem przez swoją nieregularność,
2. doskonałe tło dla niskich krzewów,
3. ochrona przed wiatrem,
4. możliwość podsadzenia z czasem w "lesie" gatunków cieniolubnych (paprocie, storczyki, różaneczniki),
5. możliwość wtopienia malej architektury lub ukrycia szpecących obiektów.
6. stosunkowo niski koszt założenia w przeliczeniu na jednostkę powierzchni,
7. siedlisko dla drobnych zwierząt.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Xipe, to fajny pomysł, ale rzeczywiście raczej do wielkich ogrodów, na małej działce taki żywopłot zjadłby połowę powierzchni :)

Masz może jakieś inne pomysły, np. na "żywopłot" ciut szybciej gotowy spełniać swoją rolę, a niekoniecznie z żywotników i jałowców?

Ja sobie wymyśliłam różę gęstokolczastą mieszaną z czymś, ale jeszcze nie zdecydowałam z czym. Na wierzchu ma być dzikie wino na drewnianym płocie a'la ranczo. Nadal myślę...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

świerk serbski, róża pomarszczona, sosna hakowata, kosówka odmiany górskiej, klon francuski, klon polny - może być taki zestaw :?:

pomysł z winobluszczem jest bardzo ciekawy :D

pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Na żywopłot swobodny i strzyżony świetnie nadaje się klon francuski - drobne liście, szybki wzrost, oryginalny kształt liści.
Obrazek
Niestety w sprzedaży jeszcze bardzo rzadko dostępny, mam go u siebie i jestem zeń zadowolony.
pozdrawiam Paweł
teresa46
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 paź 2007, o 15:59
Lokalizacja: WLOCLAWEK

Żywopłot

Post »

Polecam żywopłot z cisa kolumnowego. Wyglada ciekawie i przyrosty roczne są dość duże.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Żywopłot

Post »

Na rynku dostępne są odmiany kolumnowe Taxus baccata i T. x media, te ostatnie z reguły rosną szybciej. Wśród odmian T. x media są też polskie odmiany 'Wojtek' i 'Antek', które roczne przyrosty mają nawet po 20-30cm długości, do tego bardzo elegancji, zwarty pokrój.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Nalewko, nie poddawaj się!
Mozna spokojnie to jakoś urządzić, by było miejsce dla psów, ludzi, kompostownika i kwiatków. w sumie ok. 130m, w dwóch częściach od strony ulicy i 3 lata naszych nasadzeń.

To poniżej, to Duży Trójkąt, czyli ok. 80m2, widziane z okna naszego poddasza.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
A tu, wejście do Małego Trójkata, czyli ok. 50m2 zasypywanych w połowie przez lawinę dachową i cały przedni areał w zimie .
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4871
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Na żywopłoty nadaje się także trzmielina.Pięknie wygląda,nie zajmuje dużo miejsca.Polecam. :lol:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Zeniu, ale która trzmielina? Jest sporo odmian, mnie teraz spodobała się bardzo trzmielina oskrzydlona, ale raczej nie na żywopłot, tylko w luźnej grupie drzewek i krzewów. A wracając do żywopłotu - masz może zdjęcia?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4871
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Trzmielina.......jaka nazwa..ba ,a żebym to ja znała nazwę.Wiem że ta żółta,ja taką mam.Zdjęcie mam ale niestety nie umiem przesłać na forum.Jeśli chcesz napisz do mnie na pw i podaj m-ila to wyślę Ci m-lem.Bardzo ładnie ta trzmielina wygląda i kolorowo.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Asia40
100p
100p
Posty: 150
Od: 18 kwie 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie
Kontakt:

Post »

Mieszkan na Dolnym Śląsku - tutaj pola rolne są obsadzone żywopłotami z śliwek mirabelek, tarniny, róży, głogu, rokitnika.
Wyglądają bardzo dobrze i spełniają rolę zasłon przed wiatrami - no i mają owoce :) Ja praktyczna kobieta jestem i podobny żywopłot mam zamiar posadzić na swojej działce. Obrazek
Asia
gosiaczek122
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 24 lut 2010, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaki żywopłot?

Post »

Witam was serdecznie chciałabym zasięgnąć po raz kolejny od was porady.
Chciałabym u rodziców posadzić żywopłot który dzieliłby nas od sąsiada wzdłuż tej zielonej siatki - ponieważ nasza wspaniała psinka berneńczyk przeskakuje i idzie w świat podczas cieczek wiejskich suczek gospodarzy jest to miejsce bardzo słoneczne chciałabym żeby to bardzo szybko rosło i nie było większych kłopotów ponieważ powiem szerze że rodzice nie mają czasu na ogród są strasznie zapracowani jak również aspekt ceny żeby to nie było drogie :(
Zdjęcie jest tata chce przenieść te tuje a w to miejsce posadzić jakiś żywopłot.
Jest to część południowa i gdzieś na powierzchni 30 m wzdłuż płotu chciałabym ten żywopłot.
Bardzo proszę o radę jakieś foto żebym wiedziała jak to wygada :)
Dziękuję serdecznie za pomoc :)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”