MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Trzcina jest pusta w środku więc trudno się pomylić, podobnie jak rdest sachaliński, ale jego trudniej spotkać.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
murarka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 lut 2009, o 22:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Coma, paczkę z pszczółkami wyślę w poniedziałek, a więc w środę powinna być u Ciebie.
Waleria podaj adres na PW i przygotuj trzcinki :wink:
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Ja do Walerii wysłałem trzcinki i kokony priorytetem, dzisiaj drugi dzień mija i na razie cichutko- jak będzie szło nie wiadomo ile i jeszcze w cieple położą paczkę to tylko trupki dojdą :evil: :evil:
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Dzięki za informację :P
Na szczęście (?) ma się troszeczkę obniżyć pogoda....

A priorytet jest tylko w nazwie.
Na poczcie mi powiedzieli że powinien dojść do 24 godzin ale nie wiadomo czy dojdzie bo oni nie gwarantują kiedy jakiś priorytet dotrze do adresata.
Sama kiedyś jednego dnia wysłałam 5 paczek i część doszła szybko a jedna dopiero po 5 dniach !
Awatar użytkownika
harwi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 5 mar 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

O jezu mam nadzieję, że przyjdą jednak szybko. Mariola do firmy zamów ;)
A jak się wygryzą na poczcie ;) ;:223 ;:224 :lol:
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Wolu już to zrobiłam wiec jak przyjdą to od razu tego samego dnia będziesz miała swoje :P
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3606
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Swagman! Dzięki, dzięki, dzięki!!!!!!
Wczoraj całe przedpołudnie czekałam na listonosza, a jak nikogo nie było w domu, to przyszedł z paczką, na szczęście zostawił ją u sąsiada, więc odebrałam paczkę późno wieczorem. Dzisiaj rano pomknęłam z paczuszką na działkę, dwóch przodowników wydostało się z paczki na klatce schodowej, to chyba zostaną starymi kawalerami :wink: Reszta męskiej ferajny wyroiła się na działce. Trochę samic też. Reszta sprytnie przykryta, ale mają możliwość wyfrunięcia.
Jeszcze przed otwarciem paczki zaczęły wychodzić.
Obrazek
Wychodzą
Obrazek
Jeszcze w pudełku
Obrazek

Trochę martwię się, bo mało co kwitnie i w dodatku cały czas był silny wiatr.
Mam pytanko do mojego Darczyńcy: Czy na tę wysłaną ilość pszczółek wystarczą 3 pięciolitrowe i 3 litrowe plastikowe butle napchane różnymi rurkami? Strasznie leniwa jestem do liczenia :oops:
Jeszcze raz serdecznie dziękuję!
Waleria
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

To ostatnie zdjęcie to od 18 lat :wink: :wink: :wink: co do ilości rurek to na razie powinno wystarczyć a potem możesz coś dostawić obok- co do kwitnięcia to u mnie siedzą wszystkie na wawrzynkach- samce to nawet nocują na kwiatkach - zaś pierwsze samice zajęły już rurki :wink: co o kwiatków to one coś sobie już tam znajdą - w ogródkach przecie już coś tam kwitnie ,jakieś pierwsze chwasty tez już kwitną a lada moment wszystko buchnie kwieciem- spokojnie :idea: :)
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5441
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

O matko!!! Ale jaja :;230 Świetna relacja ;:63 Walerciu, widzę cię oczami wyobraźni, jak pędzisz z tymi pszczołami :;230 bzzzzzzzzzz... bzzzzzzzzzzzzz... :;230

A u mnie nic się nie dzieje, nic nie wyłazi - coś nie tak z nimi? W butelce jest cieplej niż na dworze - sprawdzałam paluchem :roll: Chyba wyjmę część kokonów i przeniosę do domu :roll:
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Domoniko faktycznie może im być za ciepło
zobacz tutaj http://www.thermoweb.wtx.pl/pliki/czujnik_solar.jpg
Wczoraj w takiej butelce było 38 stopni w Łodzi. Przeanalizuj czy też masz w słońcu i zwróć na to uwage.

Dziś zrobiłem mieszkanko dla murarek bo prawdopodobnie coś tu u mnie żyje a mam zamiar tynkować w tym roku tą ściane co są w niej dziurki jak na fotkach.
Obrazek

A oto mieszkanko zastępcze.
Obrazek
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5441
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Hmmm... ja mam butelkę owiniętą dość grubo białą agrowłókniną (więc nie ma efektu niewietrzonej szklarni) - są w słońcu, przesłonięte kratownicą od pergoli. W butelce jest trochę cieplej, ale na pewno nie gorąco, właśnie myślę, czy nie jest za chłodno raczej :roll: Leff chyba pisał, że miał kokony w rurze kanalizacyjnej fi 110, i nie chciały się (samice) wygryzać aż do maja - prawdopodobnie za chłodno (przewiew za duży)? Wyczytałam, że pszczoły miodne utrzymują w ulu temp. 35 st, czyli wynikałoby z tego, że lubią ciepło. Ja się po prostu bałam, że się "ugotują", ale może właśnie powinny się nagrzać?

Swagman - jak wystawiałeś kokony? W czym, jakie stanowisko?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3606
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

dominikams pisze:O matko!!! Ale jaja :;230 Świetna relacja ;:63 Walerciu, widzę cię oczami wyobraźni, jak pędzisz z tymi pszczołami :;230 bzzzzzzzzzz... bzzzzzzzzzzzzz... :;230

A u mnie nic się nie dzieje, nic nie wyłazi - coś nie tak z nimi? W butelce jest cieplej niż na dworze - sprawdzałam paluchem :roll: Chyba wyjmę część kokonów i przeniosę do domu :roll:
Nie bzyczą, latają bezdźwięcznie. Niestety, został mi odruch z dawnych lat, gdy jestem na drodze lotu, unikam spotkania, tak jak z miodną, która potrafi dosyć boleśnie użądlić.
Waleria
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

ja wysypałem kokony na starą płaską blaszkę do ciasta i postawiłem na słońcu- w ciągu 2 dni wygryzło się coś ze 80% wszystkich pszczółek- co do tych rurek w tej scianie to wszystko jest niby OK ale tylko niby- bo to moze nie być murarka tylko inny gatunek pszczoły związany z gliniastymi ścianami np jakaś Anthophora - one nie wejdą do tych rurek za piernika- trzeba zrobić ściankę glinianą http://www.wildbienen.de/wbarten.htm swoją drogą nie wiem czy podawałem ale jak już ktoś jest żarażony pszczolami to jest taka strona ze zdjęciami http://www.flickr.com/photos/90408805@N ... 508048613/ - rewelacyjna wg mnie :wink: tak poza tym wygryzl mi sie dzisiaj samczyk Osmia caerulescens - piękny http://www.tierundnatur.de/wildbienen/e_ocae05.jpg
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”