MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
murarka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 lut 2009, o 22:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Meva pisze:Znaczy: taka drobna : mniej więcej cm x cm i zielona?
1x1 cm jest za drobna i pszczółki nie mogą swobodnie przelatywać przez oczka. Poza tym, nie lubię plastiku.
Dobra będzie siatka 2.5x2.5 cm, cienki drut skręcany 0.5 mm, ocynkowana. Taką siatkę można kupić w sklepie metalowym. Jeżeli masz drewniany ul można przybić poziome szczebelki co 2.5 cm. Ładnie to wygląda i pszczółki przesiadują na nich, wygrzewając się na słońcu.

Obrazek

Fajne foty; http://www.flickr.com/photos/33883829@N ... 645115592/
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5441
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Swagman pisze:obserwacja z ostatniej chwili- nie chciałem was straszyć ale najprawdopodobniej z uwagi na ostrą zimę spora cześć kokonów zawiera martwe pszczoły :idea: :!: :!: :!: :(
O rany, a mówiłeś, że 80% się wygryzło? To co się stało? Jak to zaobserwowałeś? U mnie sporo dziś się wygryzło (ale chyba tylko samce na razie). Mam nadzieję, że samice też dadzą radę :roll:
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

no bo tyle mi się wygryzło- tyle ze zostało coś ok setki kokonów i tej stówki bardzo mi żal ,pocieszające jednak jest to ze jednak wygryzło się sporo samic wiec ciągłość hodowli będzie tyle że liczyłem na to ze w przyszłym sezonie będę miał już więcej kokonów na zbyciu a tu taka niespodzianka- jedynie co mnie pocieszyło to fakt ze u mnie pierwsze samice już zajęły rurki :idea: :) co do tego co się wygryzło to sprawa jest prosta- jak ma białe futro na głowie to chłopczyk a jak łebek jest czarny to to dziewczynka :idea: :)
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5441
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

No cóż, czyli pozostaje tylko przechowywanie kokonów jakimś zacisznym miejcu (ja chyba na zimę położę rurki przy domu - tam na pewno będzie cieplej, tylko nie wiem, na czym je położyć, bo na ziemi odpada ze względu na opady. Ewentualnie nieogrzewany garaż.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

ja myślę że najrozsądniej będzie wyciągnąć kokony już jesienią i przetrzymać je w pudełku w lodówce na samym dole :idea:
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

U mnie nadal nic nie widać, ale ostatnio pogoda raczej nie sprzyja pszczołom i póki co nie zanosi się na poprawę..
Dziś widziałem kilka pszczółek na krokusach ale to nie były murarki, przypominały miodną ale nie za bardzo potrafię je rozpoznawać :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Wreszcie po wielu poszukiwaniach znalazłem trzcinę w samym centrum grodu Kraka !!!!! mam wobec tego pytanie
*czy mogę powiesić "gniazdo" na drzewie i ewentualnie na jakiej wysokości ?(mam brzozy i jabłonie)
*czy podzielić je na kilka mniejszych i powiesić w różnych miejscach?
*czy mogę jakoś zachęcić pszczółki?
to takie moje małe pytanka...... ;:14
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5441
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

U mnie coraz lepiej :uszy

Wczoraj same samce:

Obrazek

Dziś widziałam 2 samice:

Obrazek

tymczasem chłopaki czuwają :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
harwi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 5 mar 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Super!!! Ale miałaś szczęście tak ich przyłapać. Nie wstyd ci było tak podglądać :;230
Teraz widać dokładnie różnicę miedzy babką a facetem hih oj widać.
Ale te murarki są urocze ;)
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5441
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Samice się ociągają, dziś widziałam jedną, a druga (chyba samica, bo kokon z tych większych) wygryzła dziurkę i tak została :roll:
Nic jeszcze nie murują - zastanawiam się, czy te, króre się wygryzły wcześniej (2 dni temu) nie znalazły sobie gdzie indziej miejsca :roll:

Walerciu - jak u ciebie?

Aaaa, odkryłam dziurki w ziemi tam, gdzie jeszcze nie ma trawnika - siedzą tam małe pszczółki, samice pewnie (krótkie czułki), trochę podobne do murarki, ale nie takie włochate i nie miedziane, tylko raczej żółtawe (zrobiłam fotkę, potem wrzucę) - każda w swojej norce - nie wiem, co z nimi zrobić, bo w tym roku będziemy tam przekopywać i zakładać trawnik :cry: Może podlewać tam intensywnie, żeby je zniechęcić do zakładania tam gniazd? :roll:
Borsuk2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 kwie 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Zauważyłem wiele trzmieli ziemnych buszujących w krokusach na klombie (co innego oprócz paru wrzośców na razie u mnie nie kwitnie).
Trochę jakbby pijane (bo zimno jeszcze), śpią w małych jamkach wykopanych koło krokusów

Pomyślałem sobie, że warto spróbować osiedlić którąś z tych królowych na dłużej (o tej porze wszystkie trzmiele to królowe).
Zrobiłem taką budkę aka miniaturowa budka dla ptaków z 3 otworkami po 15 mm, dałem trochę mchu do środka, ustawiłem w krzakach pobliżu rzeczonych krokusów i obłożyłem trochę kamieniami tak żeby ją ustabilizować coby wiatr nie wywalił.
Może któraś zechce się wprowadzić i założyć gniazdo?
Czy ktoś z Was próbował zadomowić trzmiele w ogródku w podobny sposób?
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

co do murarek to dzisiaj przyuważyłem pierwsze 2 samice na noszeniu pyłku{z wierzby iwy bo nic innego na razie u mnie poza iwą i podbiałem nie kwitnie} nie było to trudne bo tak były w tym pyłku ubabrane że były aż żółte. co do trzmieli to ja tez wabię ale jak na razie bez rezultatów - u mnie jest trudno zwabić je dlatego ze wszędzie są trawiaste ugory z mysimi norkami i gniazdami w ziemi a zarówno trzmiele jak i pszczoły samotnice stanowczo preferują naturalne przed sztucznym np murarki znacznie bardziej się interesują otworami w ściance glinianej niż trzcinkami- tyle ze w ściance nie ma takich otworów odpowiednich średnicą dla nich i to ratuje całą sytuację. co do pszczółek w ziemi zapewne są to jakieś pszczoły z rodzaju Andrena{polska nazwa = Pszczolinka} bo raczej wykluczam Dasypoda hirtipes z powodu rzadkości- co do płoszenia to nie masz szans zrobić tego nie niszcząc gniazd teraz jest na to po prostu za późno bo gniazda są już zajęte - właściwie w przypadku pszczół mających gniazda w ziemi sytuacja wygląda tak ze nie da się tych pszczół przepłoszyć bo one po wygryzieniu z kokonu zajmują z miejsca stare gniazdo - wiec tak czy siak wszystkie prace niszczą gniazda. można jedynie spróbować je odciągnąć tworząc w innym miejscu dogodne miejsce na siedlisko. dla mających problemy z dostępem do trzciny http://www.tierundnatur.de/wildbienen/wbspecie.htm
bomboos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 mar 2010, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Kto lubi trzmiele powinien to zobaczyć:
http://www.youtube.com/watch?v=k9fY0CSl ... re=channel
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”