Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Wierzcie mi, że ja naprawdę się cieszę, że mam strelicję. I w dodatku tak niespodziewanie. Teraz trzeba poznać tajniki uprawy bo roślina jest bardzo okazała a kwiaty szczególnie piękne. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że dużo wody upłynie (do podlewania też) zanim urośnie a już całkiem gdy zakwitnie.
Planuję też ją dać na balkon ale do cienia. Przesadzanie chyba jej służy. A jak z nawożeniem ? Z pokroju rośliny wyglądałoby że wręcz musi być nawożona. Co lepsze: nawóz płynny czy np. Osmocote ?
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
SunFlower
500p
500p
Posty: 673
Od: 8 lis 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Mam pytanko- ile może kosztować kwitnąca strelicja i czy w kwiaciarniach je w ogóle sprzedają, a jeśli tak to o jakiej porze roku? :D
Awatar użytkownika
Motylica100
200p
200p
Posty: 232
Od: 14 mar 2010, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

W tamtym roku w lato jakoś, widziałam w dużym centrum ogrodniczym ok 1,5 metrowy okaz strelicji kwitnący, kosztował chyba 100zł

Mam strelicję od ok 4 lat, jak ją kupiłam miała jakieś 30 cm, także pewnie ma z 5-6 lat, 3 zimy spędziła w ciemnej pywnicy gdzie było ok 8 stopni, lato na dworze, ale o dziwo zakwitła w tamte lato, małymi kwiatami. Dlatego zastanawia mnie jak ją zimować? W tą zimę miałam ją w pomieszczeniu o temp 18 stopni, podlewana - wypuściła 2 liście. Ciekawe czy zakwitnie, ma obecnie koło 70cm.
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Ano właśnie, wszyscy tu eksperymentujemy :wink:. Moje strelicje dopiero 2 zimę przeżyły. Po prostu trzymam je na parapecie od południa i niewiele podlewam. Zauważyłem, że przestają wtedy rosnąć. Od tego sezonu zamierzam je nawozić tak jak pozostałe rośliny - raz na 2 tygodnie nawozem w płynie. No i oczywiście pójdą na dwór, tylko stopniowo, bo z delonkami znowu przeszarżowałem i nie wiem czy odbiją. Mam nadzieję, że wypracujemy tu jakieś metody hodowli strelicji :wink:.

Pozdrawiam.
"Większą mądrość znajduje się w przyrodzie aniżeli w książkach"
emirka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 kwie 2010, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: biała podlaska

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Witam wszystkich miłośników strelicji.
Te dwa maleństwa na parapecie to moje dwulatki.Sama je wyhodowałam z nasionek kupionych na allegro - 2 rózne nasiona.Jedno z krwisto-czerwona grzywką,drugie z pomarańczową. Obydwa wyrosły.
Maja po 9-10 listków a największy liść ma 59 cm z ogonkiem,sama blaszka ma 28 cm.
Może na drugi rok zakwitną.

Obrazek

Poprawiłam pisownię
KaRo
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21952
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Piękne są ;:138
Jest mi trudno wprost uwierzyć,że wyhodowałaś z nasion i że tak błyskawicznie rosną.
To sugeruje,że równie szybko zakwitną, czego Ci serdecznie życzę.
A ja nadal czekam i czekam...
:D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Doti
1000p
1000p
Posty: 2279
Od: 29 kwie 2010, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Strelicja

Post »

Herbalphilia pisze:ja mam swoją ju prawie rok, nie kwitnie, ale co rusz puszcza nowe liście, gdzieś wyczytałam, ze lubi doniczki z większą średicą, czyli duzo miejsca. Stoi sobie samotnie w stanowisku półcienistym i ma się dobrze:)

Tak,zgadzam się musi mieć doniczkę o średnicy ok 32cm i nie lubi przesadzania.Najlepiej mala roslinkę przesadzić do duzej donicy i już jej nie ruszać.Ja swoje strelicje wyhodowałam z nasion,nie było najmniejszego problemu...
emirka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 kwie 2010, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: biała podlaska

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

O właśnie z doniczką mam problemy, a raczej z korzeniami. W styczniu przesadziłam je do większych doniczek bo poprzednie rozsadziły i znów małe, ziemia już mi górą wychodzi. Myślałam o zakupie doniczek o większej średnicy ale "fachowiec" mi powiedział że w za dużej doniczce tylko system korzeniowy nadmiernie się rozrasta i masz babo! Trudno, muszę znowu przesadzić, tylko jak one to zniosą? :?:
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Dobrze zniosą, przesadzaj, przecież nie będą się dusić w za małych.

Pozdrawiam.
"Większą mądrość znajduje się w przyrodzie aniżeli w książkach"
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Strelicje traktujemy jak bananowce, jeżeli chodzi o warunki uprawy.
W ubiegłym roku wykiełkowały mi 2 strelicje reginae, ale dopiero 2 tygodnie temu przesadziłem je do większych doniczek i wystawiłem na dwór.
Mała doniczka to nie jest dobry pomysł. Można przesadzić ze 2-3 razy w ciągu sezonu, w miarę rozwoju rośliny.
Awatar użytkownika
asiaa
100p
100p
Posty: 172
Od: 19 kwie 2010, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Andres74 pisze:Strelicje traktujemy jak bananowce, jeżeli chodzi o warunki uprawy.
To prawda bo to krewna bananowca, ale to może oznaczać że tak jak on nie lubi ona częstego przesadzania, więc ja bym sugerowała dać odpowiednio dużą doniczkę tak żeby przesadzać nie więcej niż raz do roku. Przynajmniej ja tak zrobiłam i strelicja rośnie mi bardzo dobrze.
Asia
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Zależy, jak kto traktuje bananowce.
W sezonie staram się im dać dużo ziemi, wody i nawozu.

Oczywiście, jeżeli nie chcemy, by wyrosły ogromne rośliny, których nie będzie gdzie trzymać, to zalecana jest wstrzemięźliwość ;)
Awatar użytkownika
asiaa
100p
100p
Posty: 172
Od: 19 kwie 2010, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

No tak, ale czytałam że ktoś wsadził banana do doniczki o średnicy 1 metra i dopiero wtedy uzyskał "tropikalne" wymiary.

Raczej jeżeli ktoś się decyduje na takie rośliny to musi się liczyć z tym że trzeba przeznaczyć na nie trochę więcej miejsca.

No a z przesadzaniem to zamiast robić to 2-3 razy w roku to lepiej raz do roku i włożyć ją do doniczki której by się użyło za 2-3 razem.
Asia
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”