Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
mks1996
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 maja 2010, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek
miałem dac więcej zdjęc wiec daje. Możecie teraz cos więcej powiedziec ?? Mam wrażenie że zbyt mocno ugniotłem ziemię przed sianiem, to mogą byc objawy?? bo w miejsach ktorych najwięcej gniotłem mam wrażenie jakby gorzej rosła
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Łysy pisze:Trzeba ustalić główny czynnik, ten najważniejszy...

Nie znamy:
- pH gleby,
- mieszanki wysianych traw ( sportowa, gazonowa...)
- wysokości koszenia,
- dawek nawozów na m2,

Mieszanki traw ozdobnych to dziś tylko gazony. Sportowa mieszanek to także trawa gazonowa.

Faktycznie trawę trzeba było skosić jeszcze przed zimą w końcówce października. Ja tak robię by nie była za wysoko co zabezpieczy ją przed wypadnięciem = pleśnią



śniegową.
mks1996 pisze:
Możecie teraz coś więcej powiedziec ?? Mam wrażenie że zbyt mocno ugniotłem ziemię przed sianiem, to mogą być objawy?? bo w miejsach ktorych najwięcej gniotłem mam wrażenie jakby gorzej rosła

U mnie trawa tak wyglądał w roku gdy pożegnałem się z nią po lecie :(
U Ciebie widać, że słabo się ukorzeniła, jakby nie wszystkie nasiona wzeszły. Widać, że powstały pojedyncze kępy.
Co do mocnego uwałowania trawy to nie ma to jakiegoś większego znaczenia. Gorze by było jakbyś za głęboko nasiona zakopał w ziemi - mogły by przegnić w ostateczności.
Prędzej obstawiam, że ta trawa jest zagrzybiona.

Glebę to masz skałę, sucho jak pieprz co ?

Czym ją nawoziłeś, jakim nawozem ? Kiedy ? Gdzie kupiłeś mieszankę trawy i jaką - nazwa ?
mks1996
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 maja 2010, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Odnośnie gleby jest mocno przepuszczalna, kupowaliśmy ziemię żeby. Wydawała się byc ładna. Czarna ziemia, nie żadna glina. Czy jest sucha...hmmm ostatnio deszcz pada cały czas to nie podlewam ale zawsze staram się podlewac. Wydaję mi się że nie jest aż tak sucha. Odnośnie nawozów to na pewno był agrecol na mech a reszty nie pamiętam. Było to 2 razy jakieś 2 i pół i półtora miesiąca temu, do tego parę razy "jakiś" nawóz który miał pomagac. Nazwy nasion nie pamiętam. Po czym wnioskujesz że może byc zagrzybiona ?? a jeśli to co z tym zrobic?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

O suchość gleby chodziło mi raczej o to, że przepuszcza wodę i pod wpływem upałów od razu z wierzchniej warstwy gleby odparowuje woda. Ta czarna ziemia to diabeł wie co to jest - chyba nie czarnoziem, bo jakby tak było to trawa jak głupia by rosła na 2 metry :)

Te puste miejsca w trawie gdzie są pojedyncze kępki to może być efekt twojego nadmiernego wygrabienia suchej trawy po zimie.

Co do grzybka to chodzi mi o to, że nasiona mogły być zagrzybione i nie powschodziły jak należy. Po zimie przyszła pleśń śniegowa jeszcze i robi swoje.
Ja bym osobiście dosiał trawy wprost w te puste pola nawet bez wzruszania gleby. Nasiona wzejdą przy takiej pogodzie jak teraz jest.
A co do traw to dodam tyle, że ja w te gazony ozdobne po prostu nie wierzę ! Może jakbyś zasiał zamiast z 1kg trawy 30m kw., a nie według normy wysiewu z opakowania 40m kw. to była by bardziej gęsta.

Co do nawozów to zawsze możesz kupować w hurtowniach rolniczych nawozy wieloskładnikowe NPK + Mg. Lubofoska też jest dobra,a ma wszystko worek 50kg kosztuje 60-80zł . Saletra amonowa na wzrost 50-60zł za 50kg.

Jak pogadasz w takiej hurtowni rolniczej, że chcesz nawóz do trawy by rosła, krzewiła się i miała barwę to już tam Ci doradzą nawóz. Na pewno wyjdzie Ci taniej i kupisz więcej jak będziesz potrzebował.

Twojej trawie jakby brakowało właśnie wielu składników. Nie wiem jaki skład mineralny miał ten agrecol. Ale Potas, fosfor i azot dają m.in. dobry wzrost, krzewienie, barwę.
Znajdź opakowanie lub skład nawozu agrecol i zamiast płacić 10-15zł za 1kg możesz sam sobie zrobić mieszankę nawozów w tej proporcji taniej.
lucky-77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 22 mar 2009, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz - łódzkie

Wertykulacja trawnika

Post »

Witam
Miałem zamiar przeprowadzić wertykulację trawnika wczesną wiosną niestety nic z tego nie wyszło.
Czy mogę to zrobić teraz gdy ziemia trochę się osuszy, czy też jest już za późno?
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Re: Wertykulacja trawnika

Post »

Możesz wertykulowac bez obaw :wit
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Wrzucam takie 2 zdjęcia do oglądu

Koszenie z dziś. To tuja nawoziłem w tym roku nawóz wieloskładnikowy i saletrę amonową i kurka deszcz dał mi się w weznaki :D Tyle koszenia
Obrazek

Tutaj mój własny mix (zorientowani wiedzą o czym piszę) mieszanka firm K + inna tania uniwersalna, której nazwy nie pamiętam. Jestem z tego mox'u bardzo zadowolony.
Obrazek
Awatar użytkownika
PaleNisko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 cze 2010, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczawno Zdrój / Łódź

Post »

No właśnie, tak jak w temacie. Posiadam ogród, około 150m2, mieszkam w tym domu od 12lat, ale niedawno to ja przejąłem obowiązki "pana na włościach". Dzisiaj po raz pierwszy w życiu skosiłem trawo-chwasty i chciałbym teraz iść na przód. Za punkt honoru wyznaczyłem sobie doprowadzenie ogrodu do perfekcji, za parę miesięcy powinno wyglądać jak pole golfowe. :D Ale na sam przód, nurtuje mnie pytanie - najpierw powinienem napowietrzyć glebę, czy pozbyć się rozlicznych chwastów (mniszki lekarskie, koniczyna, stokrotki, ~5-10osetów.)

I jak już będę odchwaszczał, to czym najlepiej jak i kiedy(w sensie czy deszcz ma znaczenie)? :/

P.S. Przeczytałem jakiś inny temat i tak się zastanawiam - chwasty z trawnika się eliminuje chwastobójcami do roślin 2-liściennych, czy to sie wyrywa roślinka po roślince? :/
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Co najpierw - areator + wertykulator czy odchwaszczanie ogro

Post »

Najpierw skasuj chwasty np: Chwastoksem lub STARANE 250 EC. Deszcz ma znaczenie ! Musi być przez chociaż 1 godzinę sucho by chwasty/mniszek pobrały preparat do wnętrza. Najlepiej chwasty/mniszek opryskiwać zanim zaczną wysypywać nasionka, czyli wczesną wiosną.

Jak już je popryskasz odczekaj z tydzień i zajmij się tą areacją.

PS: Starane wyniszczy też koniczynę.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 785
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Co najpierw - areator + wertykulator czy odchwaszczanie ogro

Post »

Jeśli trawnik jest mocno zaniedbany to dobrze przemyśl temat czy czasem nie lepiej zastosować oprysk na całość przekopać teren uzupełnić braki nawozowe na pewno wapienne i posiać nowa trawę. Może pracy jest trochę więcej ale jak zaczynasz to zaczynaj .


jarek
Awatar użytkownika
PaleNisko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 cze 2010, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczawno Zdrój / Łódź

Re: Co najpierw - areator + wertykulator czy odchwaszczanie ogro

Post »

wydaje mi się, że ziemie na ogrodzie mam bardzo żyzną, czego dowodem jest kilkanaście krecich dziur na całej jego powierzchni ;)

Zastanawiam się tylko - czy jeśli zastosuję Chwastoksem i/lub STARANE 250 EC, to czy wyeliminuje to koniczynę/mniszka/stokrotki, a trawe pozostawi w nienaruszonym stanie?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Po 8 dniach trawa wzeszła w tym miejscu gdzie mi ją mróz wymroził. Wsiew w tylko wygrabioną starą suchą trawę oraz zagrabienie lekkie nasion.

Mam nadzieję, że rozwieję wasze obawy przed dosiewanie nasion trawy w zniszczony trawnik.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 785
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Trawniki jak najbardziej uzupełniamy nie ma się czego obawiać.

jarek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”