Gardenia - wymagania,pielęgnacja.

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kubusiowa mama
500p
500p
Posty: 698
Od: 1 kwie 2010, o 01:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re:

Post »

Postąpiłam dokładnie z radami uzyskanymi tu na forum.
Moja gardenia od jakiegoś czasu kwitnie nieprzerwanie i ciągle ma przynajmniej 4-5 kwiatów.
styczna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 kwie 2010, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gardenia

Post »

Witam wszystkich!
Gardenię dostałam od mamy, która kupiła ją bardzo rozrośniętą i przy przesadzaniu odstąpiła mi "kawałek" - standardowa praktyka :) Gardenia miała dwa pączki, które odpadły i teraz wypuściła jeden. Do tego zdecydowanie jedna gałązka wybujała. Najczęściej jak kupuję sama jakiś kwiatek, to już przed kupnem wiem o nim wiele, a tak najczęściej dopiero jak mnie coś niepokoi. Przeczytałam co w temacie gardenii i wiem że popełniłam parę błędów (np. podlewanie wodą tylko odstaną), postaram się je jak najprędzej naprawić jednak niepokoi mnie coś czego w temacie nie znalazłam.
Na mojej gardenii jest coś jakby biały pyłek i kilka brązowych owalnych plamek - na zdjęciach widać raczej plamki ale pyłek jak się ktoś dobrze wpatrzy też.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Co to może być? Jakiś szkodnik? Jak z tym walczyć?
Z góry dziękuję!
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Gardenia

Post »

Powycieraj liście z obu stron wilgotna szmatka a następnie pokaż tą roślinę za 5 dni. :wink:
styczna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 kwie 2010, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gardenia

Post »

Dni troszko więcej, ale jestem zachwycona i bardzo dziękuję za cenne rady jakie mogłam tu przeczytać, zmieniłam nawyki podlewania, wytarłam liście i moja gardenia... kwitnie (co prawda ma tylko jeden kwiat i nie widać kolejnych pączków, ale...)!!! Ma jeszcze pojedyncze brązowawe na rogach listki więc je obrywam.
Na dowód zdjęcia.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Agnieszka83
200p
200p
Posty: 470
Od: 8 maja 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Dziś dostałam gardenie na pniu od mojego narzeczonego .Napiszcze czyi macie doświadczenia z jej uprawą.Wiem , że uprawa nie jest łatwa.Mam kilka pytań:
1. czy postawić ja teraz na podwórzu do półcienia? czy do domu?
2. Ma kilka listków zółtych, więc jak jej pomóc? zasilic nawozem? czy raczej nie, bo nie widomo jak była wczesniej nawożona.
Czekam na Wasze, zawsze cenne rady:) Obrazek
Awatar użytkownika
DiRom
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 16 lip 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gardenia na pniu

Post »

Parę żółtych liści to ona nie ma a jest ich kilkanaście... Patrząc na foto to ma korzenie prawie na wierzchu chyba że mi się tylko wydaje, należałoby ją przesadzić do większej doniczki robiąc to delikatnie, tzn. zamaczać całą doniczkę z Gardenią do wody na ok. pół godziny bo zapewne miała za suchą bądź jakaś jest to choroba :/ na temat choroby się nie wypowiem zdjęcie samego żółtego liścia lepszej jakości mogłoby ułatwić sprawę ekspertom ;) a co do przesadzania po pół godziny trzymania w wodzie delikatnie wyciągnąć doniczkę z gardenią na podłogę przygotować obok drugą doniczkę z ziemią podsypaną na dno ok. 6cm w zależności jaka duża ta doniczka delikatnie wyciągnąć gardenię z doniczki jeśli nie będzie chciała wyjść należy rozciąć doniczkę uważając na korzenie. Wsadzić do nowej doniczki przysypać ziemią i lekko ugnieść ziemię i podlać obficie, tak aby ziemia została mokra konkretniej nie wiem jak wytłumaczyć ;D A co do uprawy spróbuj poszukać na forum coś o gardenii i wstaw foto lepszej jakości samego żółtego liścia
Mój początkujący ogródekhttp://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=36574
Pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
rico62
500p
500p
Posty: 675
Od: 19 lip 2010, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: KATOWICE
Kontakt:

Re: Gardenia

Post »

Witam, bardzo mi sie spodobal ten kwiat i ten zapach,kupilem z 4 kwiatami ale po 3 dniach opadly miala 7 zoltych lisci pourywalem i stosuje sie do porad przeczytanych na tym forum,podlewam woda przegotowana ,ustana i z dodatkiem cytryny i trzymam ja w pol cieniu i w jednym miejscu , i jest ok poprawilo sie, Dziekuje Pozdrawiam :D Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Gardenia

Post »

A ja od niedawna mam małą szczepkę gardeni, jak myśle wychodowana z rośliny która zdążyła się już zaaklimatyzować w warunkach domowych w związku z czym mam nadzieję że będzie ładnie rosła.
Posadziłam w ziemi torfowej, z minimalną domieszką ziemi uniwersalnej + perlit, stoi na parapecie od strony północnej ( w tym pokoju jest najchłodniej ) już wiem że podlałam ją kranówą na co może się na mnie obrazić ale może mi odpuści :wink:

Z nawozami to chyba poczekać do wiosny??? A co z kilkoma kroplami soku z cytryny do podlewania???
Awatar użytkownika
polanka
100p
100p
Posty: 159
Od: 19 gru 2009, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Gardenia

Post »

Gardenia lubi ziemię kwaśną, ja sadzę w ziemię do iglaków. Podlewam wodą przegotowaną i odstałą przynajmniej 12 godzin, nawóz jak do rododendronów od wiosny do jesieni. Stoi w łazience na parapecie bez kaloryfera. Ładnie rośnie i kwitnie, a jaki zapach. :D Nie stosuję cytryny, ale podobno można.
Kiedy człowiek zabije ostatnie zwierzę i spali ostatnie drzewo - przekona się, że pieniędzy nie można zjeść.

Wątek wymienny http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=67891" onclick="window.open(this.href);return false;
Kijanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 lut 2011, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gardenia

Post »

Witam. Mam 4 gardenie od ponad roku . Do tej pory mialy się bardzo dobrze, nic im nie było wszystkie kwitły.Od około 1,5 - 2 miesiecy usychają im listki, opadają. Nie wiem czego to jest powodem ? Zawsze podlewałam woda z kranu, teraz juz jak zaczeły chorowac przegotowana odstana z cytryna. Jednak to nie pomaga. podlewam raz na tydzien. Może to wina ogrzewania, wietrzenia pomieszczenia?? nie wiem.. Mam 4 wszystkie stoja koło siebie i tylko 2 sa tak całkowicie "chore", i prawie nic z ich nie zostało juz, a pozostałe dwie maja sie prawie dobrze, oprócz tego że maja pare żóltych listków. Załaczam zdjęcia wszystkich i prosze o porade. A może spróbowac je przesadzić?. czy to ma sens...?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gardenia

Post »

Takie ciemne liście robią się, gdy jest za zimno i za mokro.
Na jednym ze zdjęć widać, że ziemia odstaje od doniczki i ma wykwity soli.

Gardenie należy uprawiać w kwaśnej ziemi, nawozić nawozami dla azalii i i podlewać miękką wodą.
Dodałbym, że woda powinna nie powinna być zimna, tylko co najmniej letnia.

Przesuszenie w pierwszej kolejności objawia się klapnięciem liści.

Twoje roślinki nie wyglądają źle.
Kijanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 lut 2011, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gardenia

Post »

Czyli przesadzenie? Nie wiem czy częstsze podlewanie czy co???
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gardenia

Post »

Nie wiem jaką masz ziemię.
Na dłuższą metę musi być kwaśna, inaczej gardenia przestanie rosnąć.
Przy najbliższej okazji możesz ją podmienić (choćby wierzchnią warstwę i ziemię na bokach, gdzie nie ma korzeni.

Moje zimują w piwnicy, gdzie jest kilkanaście stopni i niewiele światła.
Mimo to wypuszczają nowe listki (na szczęście tylko pojedyczne).

Zima do ciężki okres dla gardenii. Wystarczy, by dotrwały do wiosny.
Nie ma co ich zmuszać do intensywnego wzrostu o tej porze.
Lepiej byłoby zimować je w chłodzie, niż w ciepłym pokoju.

Nie mam jednoznacznej odpowiedzi typu zrób to, a będzie tak i tak.
Kwaśne podłoże to podstawa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”