Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
anka_
ZBANOWANY
Posty: 1602
Od: 12 lip 2010, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Mirabilis pisze:
U mnie grasują jedynie sarny, i to wczesną wiosną. Od topinambura wolą tulipany ;:223
U mnie tylko łoś czasem wpada z towarzyską wizytą :heja , ale za to na dobre zadomowił się zajączek i zjada wszystko oprócz .... chwastów :evil: . Spokojnie go można zaliczyć do "PARSZYWEJ DWUNASTKI" (zwierzęcej oczywiście) ;:108
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Kochani moi - super że wpadłam na ten dział. Oawiam się że za późno bo większość z wymienionych przez Was roślinek mam w swoim ogrodzie ... Jestem jeszcze na tym etapie że się okropnie cieszę z tego że mi to wszystko rośnie. Mam jeszcze w ogrodzie tyle gołych "placków", na których wysiewają się chwasty. I chciałabym je zapełnić. Mam propozycję-dawajcie ogłoszenia w dziale "Oferty" jako "oddam" za pokryciem kosztów wysylki bo ostatnio trochę tam mało ofert. Sama chętnie zaadoptowałabym m.in. czyjegoś topinambura czy ostrogowca, bo podobno ktoś ma go za dużo. Jedynie co dało mi się we znaki to SUMAK octowiec, którego M nie pozwala mi ścinać odrostów - bo takie piękne ... postanowiłam na wiosnę obsadzić jego odrostami płot bo szybko odgrodzi mnie od sąsiadów. No i rzeczywiście malowniczo wygląda ...
anka_
ZBANOWANY
Posty: 1602
Od: 12 lip 2010, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Lorii- sprawdź jak wygląda topinambur, jak dalej będziesz reflektować to daj znać, mam 0,5 ha, z wielką chęcią oddam (ale niestety i tak odrośnie)
Awatar użytkownika
Hortensja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 17 gru 2006, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

A ja mam pytanie / nie wiem czy nie powinnam go zadać w innym watku ? / czy barwinek, który
pieknie porósł mi ziemię między azaliami i ślicznie wygląda, nie szkodzi tym kwiatom, czy ich nie osłabia, czy nie powinnam go wyrywać przynajmniej w najbliższej odległości od pnia rośliny.
Liczę na fachową odpowiedź znawcy od hodowli rododendronów i azalii.
Pozdrawiam :D - Hortensja
Awatar użytkownika
gniewuska
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 23 sie 2010, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

A ja bym dodała odętkę wirginujską , właśnie walczę z nią na całej rabacie i twierdzę, że jest gorsza od perzu bo przerosła wszystkie rośliny i chyba muszę całość przekopać i wybrać każdy jeden korzonek. ;:223 Jeszcze do tego z drogi rozsiał mi się powój i wyłazi w każdym miejscu. :twisted:
pozdrawiam Marysia
Pozdrawiam gniewuska
"Pamiętajcie o ogrodach przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu tylko drzewa, tylko liście" - Jonasz Kofta
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

W każdym miejscu to wyłazi bluszczyk kurdybanek. Mała zielona zaraza :twisted:
Z trawy to jeszcze łatwo go wyciągnąć, ale z tojeści rozesłanej rosnącej w cieniu - splątane pędy kilometrowej długości, podobne z kształtu, układu i wielkości listki, nawet kolor chyba mają identyczny :twisted: Masakra!
Ale nie mam co płakać, nad jeziorem widziałam liście bluszczyku o średnicy 5-8 cm!!! Mutant jakiś. Tak mu w tej okolicy dobrze :twisted:
Ale nic to, podobno można go jeść, niech więc rośnie, będzie na czarną godzinę :;230
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

A ja zachwycona Odentką zakupiłam sobie jej kilka sztuk :) I dumna posadziłam. A Kurdybanek wesoło się ściele oj wesoło ... ślicznie pachnie ... czekam na tę eksplozję ... i trochę się boję ... Och ...
dawidbanan
---
Posty: 7590
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Kolczurka
Awatar użytkownika
juni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2079
Od: 17 wrz 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

U mnie tojeść rozesłana,wiadrami wynosiłam,a jeszcze wszędzie wyłazi. Wilczomlecza sosnke prawie że wyplewiłam.No i irga ta to się sieje tak że pod nią dywan samosiejek na wiosnę,a podobno ptaki mają zjadać owoce irgi-widać ptaki u mnie wybredne.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Do roślin bardzo ekspansywnych i inwazyjnych z pewnością można zaliczyć sumaka. Bardzo ciężko to cholerstwo wytępić z powodu jego rozległych korzeni rozłogowych i ciągłego wyrastania nowych osobników z odrostów korzeniowych i rozsiewanych nasion. U mnie rozlazło się to za bardzo i przeszło na sąsiednie działki. Dobrze ,że u sąsiadów jest równie niepożądany i już prawie całkowicie wytępiony. Ten gatunek staje się również rośliną inwazyjną coraz bardziej rozprzestrzeniająca się w lasach, na łąkach itp choć może to i dobrze bo urozmaici nieco florę Polski i chyba nie zagrozi innym gatunkom ale w moim ogrodzie go nie chcę ;:155.
Awatar użytkownika
tesala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 20 sie 2010, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoslaskie

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

S U M A K straszliwy chwast.Tepic nalezy w kazdej postaci.Spotkalam sie z nim w Kanadzie w 1991 roku jest roslina dyskryminowana zarasta wszystko nawet tory kolejowe wypiera rosliny wartosciwe.Jak go zobaczylam to mnie zatkalo.On ucieknie do lasow i bedzie nieszczscie.Dlaczego ?nikt z nim nic nie robi
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Teraz już wiem dlaczego jestem taka umęczona.
wszystkie wymienione rośliny posiadam w swoim ogrodzie, no prawie wszystkie
pozdrawiam Elżbieta:)
Awatar użytkownika
Julka-11
100p
100p
Posty: 199
Od: 24 sie 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Witam wszystkich! Są to moje pierwsze kroki na forum no i w ogrodzie także. Tej jesieni zamierzam posadzić pierwsze rośliny - ogród niestety projektuję sama. Znalazłam tu informacje o konwaliach, że zalapały się go grupy ekspansywnych. A tak je lubię.. aczkolwiek teraz mam obawy czy je sadzić. Jakie odmiany sie nie rozrastają w szybkim tempie ???
Dzięki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”