Lipa (Tilia)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Dziękuję za odpowiedź...myślę, że zostawię je docelowo tak by nic nie wycinać...szkoda, że kwitnie tak póxno...myślałem, że jeszcze zjem miodek z mojej własnej lipy...ale niech rosną sobie...można je jakoś przyspieszyć???
kretes17
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 25 lip 2010, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Lipa drobnolistna

Post »

Mam zasadzoną w ogrodzie lipę drobnolistną. Jednak wypuściła kilka odrostów. Co zrobić żeby rosła w formie drzewa, a nie krzewu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Lipa drobnolistna

Post »

Odrosty wyciąć aby nie konkurowały z przewodnikiem.
kretes17
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 25 lip 2010, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa drobnolistna

Post »

A można je wyciąć teraz czy poczekać do jesieni?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Lipa drobnolistna

Post »

Tnij teraz.
kretes17
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 25 lip 2010, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa drobnolistna

Post »

Dziękuję za odpowiedź, ale wczoraj zauważyłem, że na jednym odroście, który zamierzam wyciąć rosną liście inne niż pozostałe. Lipa drobnolistna ma liście drobnoząbkowane, a na tym odroście ząbki są duże. Szkoda mi wycinać taką gałązką i chciałbym wiedzieć czy można ukorzenić lub zaszczepić tą gałązkę?
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Lipa drobnolistna

Post »

Lipy są piękne. Mam 25 letni okaz w ogrodzie. Ale mam także kłopot, bo choruje na obwódkową plamistość liści. Teraz wygląda koszmarnie. Mam wrażenie, że pomału umiera.
Wszystkie lipy teraz zaczynają tak wyglądać. I nie ma jakiegoś skutecznego lekarstwa. Nieco pomagają opryski - ale jak opryskać 15 czy 20 metrową lipę?
Lipy wabią także ogromne ilości czerwonych robaków - kowali. Opryski konieczne.
No i śmiecą bardzo.
I mają odrosty.

Lipa piękna jest, ale...może, póki jest jeszcze mała, posadź inne drzewo?
o_gierek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 31 maja 2009, o 11:31
Lokalizacja: Bolszewo

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Do szczęśliwych bądź nieszczęśliwych posiadaczy wszelakich lip... napiszcie czy warto??
Marzy mi się lipka w ogrodzie, herbatka z lipy, zapach lipy... ale lipa jest duuuuża... a ja mam mały ogródek, i się zastanawiam czy i gdzie by ją wcisnąć i czy warto. Czy będzie sprawiała jakieś problemy itp...
Jakie są wasze doświadczenia z lipa?
pzdr!
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Mozna sprobowac posadzic Lipe drobnolistna lub szerokolistna odmiany kolumnowej :)
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Heinricus
50p
50p
Posty: 50
Od: 13 maja 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

[quote="niedobry"]szkoda, że kwitnie tak póxno

Istnieją gatunki lip, które wcześnie wchodzą w okres kwitnienia mimo, że drzewa pochodzą z wysiewu nasion. Można również szczepić. Lipy japońskie, które szczepiłem zakwitły po dwóch latach.
deserteagle
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 paź 2010, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

a jaka jest zasadnicza różnica między wąsko a szerokolistną? Obydwie tak samo pięknie pachną? a jak z rozmiarem i kształtem drzewa?
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Co prawda to bardzo stary wątek, ale ponieważ został odświeżony, więc pozwalam sobie napisać.

Mam w ogrodzie dużą lipę. 30stoletnią. Posadzona została przez poprzedniego właściciela ogrodu. Niestety.
Sadząc ją też chciał mieć cień, zapach i kwiat na herbatki.
Niby jest cień. Jest na pewno piękny zapach wabiący pszczółki (przez jakieś tydzień, dwa) i można zerwać kwiat na susz. Ale...
Lipa to potworny śmieciuch. Na wiosnę sypie szczątkami pąków, po kwitnieniu sypie kwiatem bardzo obficie. Teraz sypie niedojrzałymi owocami, za chwilę będą spadać te dojrzałe. Wciąż zamiatam, bo lipa rośnie przy ścieżce prowadzącej do domu.
A potem liście, które należy wysprzątać do zera, bo lipy teraz chorują na jakiegoś grzyba. W zasadzie co roku moja lipa ma jakieś robale na liściach. Takie, które wygryzają w środku liścia małe jamki, a liść wygląda jakby był srebrno nakrapiany. Opryskać się nie bardzo da, bo to ogromne drzewo. A pod lipą uwielbiają wręcz mieszkać te czerwone robaczki - kowale. I mieszkają u mnie bardzo obficie.

Dalej chcecie lipę?
Ja bym posadziła coś innego. :roll:
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Niestety lub stety, jak jest drzewo to są i liście, które trzeba sprzątnąć, tak to już jest.

Mam pytanie dotyczące lipy wonnej - czy można ją otrzymać z nasion, czy trzeba ją szczepić?
Pozdrawiam
Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”