Liatra - dlaczego nie kwitnie?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zimka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 9 cze 2009, o 22:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: liatra - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Jednym słowem dziura dziurze nierówna ;-)
Bardzo dziękuję za rady, zrobię tak jak piszecie. Czy mogę zadziałać już jesienią, czy raczej czekać do wiosny?
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6067
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liatra - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Selli.Dzięki za wyjaśnienie.Dziury w donicy są bardzo ważne. Bez nich sadzenie roślin w donicach mijałoby się z celem.

Zimka. Literatura podaje że rozmnażamy ..przez podział na początku wiosny.Ale jak pomyślę że mogłaby jeszcze tyle czasu wegetować w nie odpowiednich warunkach to ;:180 proszę przesadź ją zaraz po kwitnieniu.Bo kwitnących roślin jak wiesz raczej nie przesadzamy.
Jeszcze trochę informacji:
Roślina prerii amerykańskich.Stanowisko: ciepłe i nasłonecznione,a nawet palące.Gleba raczej sucha do średnio wilgotnej,dobrze zdrenowana,żyzna.Na glebach ciężkich i mokrych gnije.
Czyścić kępy wiosną.Regularnie nawozić.Usuwać przekwitłe kwiatostany.
Gryzonie chętnie zjadają bulwiaste korzenie :twisted:
Rozmnażanie przez podział na początku wiosny.
Odmiany: Floristan Violett-błyszcząco fioletowa 80 cm wys.
Floristan Weiss - biała 90 cm.
KObold - różowofioletowa 40 cm.
Zimka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 9 cze 2009, o 22:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: liatra - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Jeszcze jedna rzecz przychodzi mi do głowy - otóż jak się ma automatyczne nawadnianie do roślin posadzonych w ziemi w doniczkach... Czy ta woda z linii kroplujących dotrze do nich, czy raczej muszę je podlewać oddzielnie?
Chociaż z tego co pisze Georginia wynika, że one lubią upały i suszę...

Co do przesadzania roślin kwitnących, to oczywiście teoretycznie nie wolno tego robić, ale ja w tym roku przesadziłam w lipcu astilbe (tawułki - miotełki) i nic im się nie stało... W ogóle tego nie zauważyły ;-) Powód był taki, że dopiero jak urosły, okazało się, że zasłaniają inne rośliny i w ogóle wyglądały razem jak jeden wielki bałagan. Poza tym w jednym miejscu ogrodu część tawułek zakwitła na biało a część na różowo i po prostu nie mogłam tego znieść ;-)
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6067
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liatra - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Zimka.Jeżeli zrobimy to umiejętnie i delikatnie to pewnie że można.Mnie też się to czasem zdarza.I jeszcze przy sprzyjającej pogodzie.Tylko nie jest to zgodnie z zasadami.No ale zasady są po to żeby je łamać :lol:Z tą suszą dla roślin to raczej nie przesadzaj,napisane jest /do średnio wilgotnej/ .Linia kroplująca pewnie spełni swoją rolę ale obserwuj i sprawdzaj.
Awatar użytkownika
byna
500p
500p
Posty: 832
Od: 18 maja 2009, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: liatra - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Witam Wszystkich, chętnie się podzielę siewkami liatry fioletowej. U mnie rośnie na szczerym piasku, który w czasie upałów często wysycha, kwitnie obficie i próbuje zdominować rabatkę. Nie wspomnę,że rośnie w kilkunastu miejscach, dlatego muszę się jej trochę pozbyć. Jeżeli będą chętni to rozpikuję i na jesień będą wypasione. Proszę się zgłaszać, abym wiedziała mniej więcej jakie jest zapotrzebowanie.
Walerko, Tobie przygotuję najdorodniejsze, aby się wiodły i kwitły. Pozdrawiam wakacyjnie :wit
alka771
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 maja 2010, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: liatra - dlaczego nie kwitnie?

Post »

u mnie liatra rośnie już kilka lat, mam fioletową i białą, roi się na nich od motyli( wspaniały widok). Rośnie u mnie w glebie raczej ciężkiej. Na zimę zostawiam przekwitłe kwiatostany, obcinam wiosną , gdy zaczną wybijać świeże odrosty. Dzielę liatry wiosną.
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: liatra - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Witam wszystkich!
W ubiegłym roku obie debiutowałyśmy, ja jako ogrodnik :wink: a Liatra jako jedna z pierwszych roślinek w wymarzonym ogrodzie.
Kłącza/ bulwy (nie pamiętam ;:14) kopiłam na tyle wcześnie, ze ogród był jeszcze niegotowy :D , wiec wsadziłam je do pojemników; tak wyglądały w kwietniu : Obrazek a już w czerwcu: Obrazek
W tym roku kupiłam w kolorze białej,czy to prawda, że trzeba ją wykopywać? Różowej nie wykopałam! :shock:
mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=42468" onclick="window.open(this.href);return false;
kamilil
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 25 maja 2010, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: liatra - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Kupiłem bulwy liatry na działkę, ale zastanawiam się czy nadaje się ona do uprawy pojemnikowej bo fajnie by wyglądała na balkonie. Czy ktoś już próbował i czy zakwita w doniczce?
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6067
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liatra - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Kamil moje rosną tyko w doniczkach, ale zakopane w ziemi.W przeciwnym wypadku kwiatów raczej bym nie oglądała.Są przysmakiem nornic.Posadzone w doniczkach na balkonie też będą rosły.
Ema
50p
50p
Posty: 50
Od: 14 mar 2008, o 17:40
Lokalizacja: lubelskie

Re: liatra - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Podobnie jak Lidka, kupiłam Floristan Weiss i przeczytałam informację o konieczności wykopywania jesienią. nigdy tego nie robiłam. Dodam, że produkt jest holenderski, ale chyba liatra to liatra, więc :?: Pozdrawiam forumowiczów.
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Liatra - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Kupiłam opakowanie liatry różowej i białej.
Wczoraj zobaczyłam, że niektóre cebulki już zaczynaja pleśnieć. Najwyższa pora na wsadzenie do gruntu. Niestety dziś pada. Może jutro. Moje pytanie: czy nie zaszkodzi reszcie jak wsadzę te z nalotem (oczywiście troche je obskubę) czy raczej się pozbyć tych kilku bulwek? Może zasadzę je ciut dalej?
key101
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 paź 2010, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Re: Liatra - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Witam.
Nie musicie wykopywać białej, zimuje w naszych warunkach bez problemu.

pozdrawiam
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Liatra - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Po roku mogę stwierdzić, że rzeczywiście nie ma potrzeby wykopywania. I biała i różowa przezimowały bez problemu i nornicom się nie dały :wink:


Obrazek Obrazek
mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=42468" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”