Nie moge wytepic odrostow Lilaka

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3606
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Nie moge wytepic odrostow Lilaka

Post »

Na wiosnę, póki są młode i zielone, dają się dobrze wyrwać ręcznie i chyba "wystraszone" więcej nie wypuszczają, aż byłam zdziwiona.
Waleria
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Nie moge wytepic odrostow Lilaka

Post »

Albo wiosenna kosiarka, nawet jeśli puszczą się kolejne, to póki mają po 15 cm łatwo się je kosi razem z trawą :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
kubin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 15 paź 2010, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ja tam lubię odrosty

Post »

z nich robi sie doskonałe sadzonki. A pomysłałbym raczej o wycięciu głównego pnia (pewnie już stary)
zamiast walczyc z tym co jest urodą lilaka. :-)
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Nie moge wytepic odrostow Lilaka

Post »

Tylko że to co wyrasta z korzenie nie będzie tym co kwitło na starym pniu, to są odrosty podkładki. Ewentualnie usunąć wszystko i pokusić się o odmianę Lilaka ottawskiego Lilak ottawski 'James McFarlane'
Syringa x prestoniae 'James McFarlane' ta forma nie daje odrostów korzeniowych kwitnie w czerwcu ale bardzo słabo pachnie.
kubin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 15 paź 2010, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nie moge wytepic odrostow Lilaka

Post »

Jasne, jeśłi lilak byl szczepiony. Moje odrosty doskonale kwitna (i jako sadzonki i jako odrosty) ale oczywiście llak byl nie szczepony.
Jeśli szczepinie jest nisko to warto spróbowac ukorzenic własciwy pęd i wtedy mozna zrezygnowac z "dzikiego".
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Nie moge wytepic odrostow Lilaka

Post »

od dawna już nie ma w obiegu handlowym lilaków sadzonkowanych, występuje tylko materiał szczepiony, poza miniaturami.
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Nie moge wytepic odrostow Lilaka

Post »

Z mojego doświadczenia wynika, że po latach (w zależności od odmiany) kwitnienie lilaków zaczyna słabnąć. Chcąc go pobudzić do lepszego kwitnienia zaczynamy go ciąć, co powoduje problem odrostów. Im więcej tniemy, tym ich więcej, czyli droga donikąd. Są różne sposoby ich zwalczania, żaden nie jest prosty i do końca skuteczny. Najgorszy to likwidacja przy pomocy kosiarki lub sekatora na powierzchni ziemi (w ten sposób zwielokrotniamy ilość odrostów i powierzchnię jaką one zajmują). Silna chemia jest skuteczna, bo lilaka się pozbędziemy (kilka zabiegów i z pół roku), ale te litry wylanej chemii spowodują, że odzyskany kawałek ziemi na długie lata będzie skażony i niewartościowy. Najlepszy sposób: wykopać (póki jest to jeszcze ręcznie możliwe) i zastąpić nową, lepszą odmianą (lilak to nie wino, nie ma więc zastosowania zasada "im starszy tym lepszy"). Rośnie szybko, przerwy prawie nie odczujemy. Pozdrawiam. Jarko
kubin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 15 paź 2010, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nie moge wytepic odrostow Lilaka

Post »

Na szczeście lilaków nie kupuję w sklepach ale wymieniam się z innymi. Szczepionego u mnie nie uświadczysz.
Swoja droga szukam odmian.
Martynique
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 maja 2012, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarny bez

Post »

A ja mam z kolei problem z bzem fioletowy. Ma już około 15 lat jak nie lepiej.
Problem dotyczy rozrastania się. Pojawia się bardzo dużo nowych pędów naokoło bzu. Zajmują już całą rabatkę i przysłaniają kwiaty. Wycinanie nic nie daje. Nowe pędu bzu odrastają na nowo. Pod ziemią jest pełno korzeni, nie da rady wsadzić nowych kwiatów. Bez ma piękne kwiaty, ale co z tego skoro rozrasta mi się na pół ogrodu. Myślałam o Roundupie, ale obawiam się, że zabije kwiaty oraz cały bez, a mi zależy na pozostawieniu głównego drzewa, a pozbyciu się nowych pędów.

Proszę o pomoc!
Początkująca ogrodniczka :))
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Czarny bez

Post »

Po Roundup'ei zniszczysz nie tylko odrosty, lecz całe drzewko. Odrosty wraz z sokami rozprowadzą truciznę po całej roślinie.
Martynique
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 maja 2012, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarny bez

Post »

Dzięki za odpowiedź.
Słyszałam też o opcji z rozkopaniem drzewa naokoło, podcięcia korzeni i położenia foli, która będzie uniemożliwiała rozrastanie się korzeni. Wtedy jak potraktuje odrosty Roundup'em to drzewu nic nie będzie? :)
Początkująca ogrodniczka :))
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Czarny bez

Post »

Jak odetniesz odrost od macierzystego drzewa to oczywiście roundup się nie przedostanie z odrostu. Ale jeśli już idziesz w tak drastyczne metody to po co Ci roundup? To draństwo zostaje w ziemi. Jest podejrzane o trucie pszczół. I nie rozkłada się tak szybko jak zapewnia producent. Lepiej widły w dłoń i wyciągnąć odrosty. Skoro i tak robisz demolkę rabaty, żeby położyć folię, to nie powinien to być większy problem.
W każdym razie trzymam kciuki ;:215
Agata
Martynique
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 maja 2012, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarny bez

Post »

No w sumie to masz rację, może rzeczywiście zrezygnuje z tego środka, przynajmniej zaoszczędzę :) Demolkę planuję zrobić pod koniec lata,ale już obmyślam plan zniszczenia odrostów bzu :)
Dzięki za kciuki, będą potrzebne :)
Początkująca ogrodniczka :))
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”