Ogród Piotra-

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotr-Sz
200p
200p
Posty: 461
Od: 28 gru 2010, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno (okolice), Wielkopolska

Re: Ogród Piotra-

Post »

Hej. Wiosną, kiedy roślina jest we wczesnej fazie wzrostu otaczam ją kijami leszczynowymi i oplatam kije drutem. Roślina zarasta zazwyczaj ta konstrukcję, a ewentualnie widoczne kije wyglądają naturalnie. Skuteczne i ... tanie. Wcześniej straciłem wiele zdrowia i nerwów oglądając powywracane wysokie byliny, głownie właśnie ostróżki. Ale przydaje się tez w przypadku np. przymiotna- oczywiście w mniejszej wersji. Czy np piwonii.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Ogród Piotra-

Post »

Piwonie też oplatam drutem jak mają ok 15cm...spróbuję w tym roku wypróbować Twój sposób, jeszcze chciałam zapytać czy ostróżki podsychają Ci od spodu :?: u mnie na wiosnę jest ok. a później podsychają mimo że na wiosnę pryskam Miedzianem.
Awatar użytkownika
Piotr-Sz
200p
200p
Posty: 461
Od: 28 gru 2010, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno (okolice), Wielkopolska

Re: Ogród Piotra-

Post »

Podsychają. Ogólnie wydaje mi się, że należny założyć, że po okresie kwitnienia są mało dekoracyjne- aż do ewentualnej "drugie serii" . U mnie po kwitnieniu i przycięciu zostają zasłonięte przez inne byliny, głownie rudbekię błyskotliwą i jeżówkę purpurową, które najintensywniej rosną tuż po kwitnieniu ostróżki.
Postaram się zrobić zdjęcie tej konstrukcji teraz w zimie, bo jedna została. A na zdjęciu ostróżki widać 2 kijki.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Ogród Piotra-

Post »

Kijki zauważyłam ale nie więcej nic nie widać...ładnie zarosło...po przekwitnięciu wszystko wycinam...liście ładnie odbijają i na jesieni znowu kwitną...mam kilka niskich bylin chyba też obsadzę to nie będzie widać pustego miejsca. Jeśli możesz to zmierz wysokość konstrukcji :?:
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1055
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród Piotra-

Post »

Witam, a do piwonii to jak wysokie te kije leszczynowe? ( czemu z leszczyny, akurat?) Mam zwykle piękne piwonie, ale wykładają mi się za bardzo :?
Awatar użytkownika
Piotr-Sz
200p
200p
Posty: 461
Od: 28 gru 2010, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno (okolice), Wielkopolska

Re: Ogród Piotra-

Post »

Co do wysokości- chodzi o to, aby utworzyć pierścień gdzieś w 3/5 wysokości. Wtedy konstrukcja łanie zarasta, a roślina nabiera stabilności. Oczywiście, że to nie muszą być kije leszczynowe:) Po prostu są dla mnie łatwo dostępne i proste co ważne. Ale mogą być dowolne.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Ogród Piotra-

Post »

Orliki też podpierałam kijami obciętymi z jabłoni...tylko w kształcie litery Y też ładnie trzymają ale niskie byliny.
Awatar użytkownika
Piotr-Sz
200p
200p
Posty: 461
Od: 28 gru 2010, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno (okolice), Wielkopolska

Re: Ogród Piotra-

Post »

No ja po różnych testach stwierdziłem, że najlepiej sprawdzają się w miarę proste kije i drut. odpowiednio wcześnie zainstalowane, aby nie zmieniać pokroju rośliny.
Awatar użytkownika
ewa2204
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1516
Od: 2 kwie 2009, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogród Piotra-

Post »

Witaj Piotrze :wit ,
pochodziłam ;:65 po Twoim ogrodzie. Będę zaglądac, bo tu się super odpoczywa ;:224 .
Przy okazji: wszystkiego dobrego w Nowym Roku tak osobiście i tak ogrodniczo.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotr-Sz
200p
200p
Posty: 461
Od: 28 gru 2010, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno (okolice), Wielkopolska

Re: Ogród Piotra-

Post »

Dzięki :) Tobie również życzę udanego roku. Miło mi, że ogród Ci się podoba:)
Awatar użytkownika
e-genia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 32013
Od: 5 wrz 2008, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ogród Piotra-

Post »

Piotr-Sz pisze:Hej. Wiosną, kiedy roślina jest we wczesnej fazie wzrostu otaczam ją kijami leszczynowymi i oplatam kije drutem. Roślina zarasta zazwyczaj ta konstrukcję, a ewentualnie widoczne kije wyglądają naturalnie. Skuteczne i ... tanie. Wcześniej straciłem wiele zdrowia i nerwów oglądając powywracane wysokie byliny, głownie właśnie ostróżki. Ale przydaje się też w przypadku np. przymiotna- oczywiście w mniejszej wersji. Czy np piwonii.
A ja swoje ostróżki sadzę pod płotami i jak już troszkę podrosną i maja kwiatostany to przywiązuję do płotu tak też robię z piwoniami zwykłymi .

Genia
Awatar użytkownika
Piotr-Sz
200p
200p
Posty: 461
Od: 28 gru 2010, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno (okolice), Wielkopolska

Re: Ogród Piotra-

Post »

Hej. Ja coś podobnego praktykuję przy pergoli. Widać na pierwszym zdjęciu. Każdy sposób dobry, byleby nie brzydki i skuteczny:-)
Awatar użytkownika
e-genia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 32013
Od: 5 wrz 2008, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ogród Piotra-

Post »

Oczywiście masz rację , ja mam mały ogród więc wszystkie wysokie roślinki posadziłam pod płotami a niższe które nie potrzebują podwiązywania rosną na rabatach po środku ogrodu .

Tylko niektóre irysy trzeba podwiązać a rosną nie pod płotami .

Genia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”