Ananas - uprawa i rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fgora
200p
200p
Posty: 353
Od: 16 lis 2008, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rośliny egzotyczne-ananas,ukorzenianie

Post »

Dzięki za informacje ... przyda sie na pewno !!
Pozdrawiam Filip
Fallenangelv
---
Posty: 1818
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Rośliny egzotyczne-ananas,ukorzenianie

Post »

:shock: najpierw ryż,teraz ananasy.
Awatar użytkownika
Angela84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 sty 2011, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas

Post »

Obrazek

A oto mój ananas...ma nie całe 3 lata. Jak Wam się podoba?
dawidbanan
---
Posty: 7567
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas

Post »

Ten ananas tam rośnie.
Jak dojrzeje, i Angela84 go odetnie, to roślina umrze.
One po wydaniu owocu obumierają.

A tak w ogóle posadziłem kilka dni temu ananaska, mam nadzieje, że się ukorzeni.
dawidbanan
---
Posty: 7567
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas

Post »

Moja jest w akwarium(przykrytym u góry), więc powietrze jest wilgotne. Mam nadzieje, że puści korzonki za pierwszym razem.
Awatar użytkownika
Angela84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 sty 2011, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas

Post »

Dla tych co nie dowierzają druga fotka :uszy

Naprawdę jak odetnę owoc to roślina się zniszczy? Hm...szkoda mi tego ananaska odciąć więc na razie niech sobie "będzie" :) Obrazek
Awatar użytkownika
nelly.trott
100p
100p
Posty: 119
Od: 10 lip 2008, o 14:54
Lokalizacja: MALMÖ

Re: Ananas

Post »

Ale Super !!!! Gratulacjie !!!
Bardzo przepraszam za brak polskich liter ale takich nie mam :( Zapraszam do mojego watku
dawidbanan
---
Posty: 7567
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas

Post »

Angela84, ja bym już odciął owoc, bo jest żółty(dojrzały).
Tę rozetkę z góry owocu ukorzeń, a dorosłej rośliny nie wyrzucaj. Niedługo sama padnie.

A nawet jeśli owoc zostanie, to roślina umrze.

Życzę smacznego :)
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Ananas

Post »

Angela, tak do końca to nie padnie ;-)
Wypuści młody odrost z boku, on zdominuje stara roślinę i na końcu stara padnie ustępując mu miejsca.
Mam takiego gagatka co kwitł i owocował w 2009 roku. Zimą wypuścił odrost, a już w czerwcu po roślinie matecznej nie było znać zaś odrost był jej wielkości z czasów kwitnienia. W 2010 roku nie zakwitł, ale w tym roku... czemu nie. Nie obraziłbym bym się ;-)
Mój owoc też trzymałem na roślinie aż zżółkł, ale to za długo. Gdy go przekroiłem to w środku już fermentował i był niejadalny zupełnie. Co nie przeszkodziło ukorzenić się odciętej rozetce ;-)

Ananasy z liści nie są specjalnie dekoracyjne, ale dla tego zapachu w całym domu gdy owoc dojrzewa warto mieć takiego osobnika na parapecie.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Ananas

Post »

Angeli naprawdę należą się gratulacje. Wyhodowanie owocującego ananasa nie jest wcale łatwe ani proste. Sam mam takiego gagatka, który w tym roku już będzie miał 4 latka - i nic.
Oczywiście znam sposób z workiem i przeciętym jabłkiem. Być może w tym roku spróbuję. Angela - czy Ty stosowałaś jakiś "doping" ?
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Angela84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 sty 2011, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas

Post »

Witaj karpek! Właśnie chodzi o to, że nic nadzwyczajnego nie stosowałam. I powiem szczerze, że jest to w ogóle moja pierwsza roślinka, nigdy wcześniej nie sadziłam ananasów! Więc tym większe jest moje zdziwienie, że mi zaowocował-skoro piszecie, że nie jest tak łatwo uzyskać owoc. Może udało się dzięki temu, że cały ostatni rok stał w południowym oknie na parapecie (więc miał sporo słońca) a podlewałam go raz na tydzień, od jesieni oczywiście letnią wodą. Na forum o hodowli ananasa trafiłam dopiero teraz...bo szukałam informacji czy ten owoc jest jadalny...i zobaczyłam, że jest wiele osób, które z zamiłowania sadzą takie egzotyczne roślinki. Od teraz będę sadzić ananasy...bo to jest tak jak z grzybobraniem:) jak się znajdzie pierwszego grzyba to są chęci szukać dalej;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Ananas

Post »

Ciekawa odpowiedź i troszeczkę zaskakująca.
Owoc ananasa (taki wyhodowany) jest jadalny ale ponoć niezbyt smaczny. Takie są opinie - sam nie próbowałem. Twój na wygląd jest raczej duży, więc może będzie i smaczny (?).
Natomiast:
Od teraz będę sadzić ananasy...bo to jest tak jak z grzybobraniem:)
ta sztuka już taka prosta nie jest o czym pewnie się przekonasz jak spróbujesz.
Nasi forumowicze (także z innego zaprzyjaźnionego forum) opisują swoje próby ukorzeniania w wątkach o ananasach i można powiedzieć, że wyniki są różne, oscylują tak gdzieś 50:50.
Będę chwalipiętą ale mnie to udało się 4 razy na 4 próby, a ostatni ukorzeniał się ok. 4 miesiące i mam w tej chwili 2 (2 rozdane). Powodzenia.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Angela84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 sty 2011, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas

Post »

Karpek ten mój ananas jest wielkości pomarańczy to nie wiem czy jest duży czy nie jak na warunki doniczkowe. Odetnę od niego rozetkę i spróbuję zasadzić;) może mi puści korzonki...
Tego ananasa co mam sadziłam od razu do ziemi, a teraz spróbuję tą rozetkę "wsadzić" na metodę "wodną":)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”