Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
rm27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 30 paź 2008, o 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Aneto, strefę do nasadzeń wolną od zrzutów śniegu przed domem wyznaczałem piłką. Rzucałem ją na dach i miejsce spadku wyznaczało granicę niebezpiecznej strefy. Rośliny krzaczaste i drzewka sadziłem poza tą linią dodatkowo z zapasem około 0,5 metra na poślizg śniegu. Natomiast w miejscach zagrożonych zrobiłem rabaty bylinowe z roślinami zanikającymi na zimę.

Hortensja po przycięciu odbije i zagęści się. Dlatego dobrze byłoby wsadzić tu hortensję kwitnącą na pędach jednorocznych i krzewy kwitnące w lecie, wymagające cięcia wczesną wiosną.
Pozdrawiam. Romek.
Lata wcześniejsze
Awatar użytkownika
dkny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1616
Od: 3 wrz 2009, o 18:55
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Dzięki za rady! Na pomysł z piłką bym nie wpadła, ale już teraz mam dokładnie odmierzone, do jakiej granicy śnieg zleciał. Masz rację- będę tam sadzić tylko to, co zanika zimą. Czyli wiosną trochę porządku na rabatach (cenniejsze okazy powędrują na ustronne miejsce), a nowe rabaty będą właśnie tak pomyslane, aby śnieg im nie zaszkodził. A wiesz, aż wstyd się przyznać, ale gdy zakadałam ogród, nawet mi przez myśl nie przeszło to, że zima można odnieść właśnie wskutek zsuwającego się śniegu takie straty. :oops: Do tej pory mieszkałam zawsze w domach/blokach o płaskim dachu...
Awatar użytkownika
gorzata76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6499
Od: 2 cze 2009, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Weź jeszcze pod uwagę fakt, że śnieg zsuwający się z dachu szybko zmienia się w zlodowaciały twór - albo nawet już nim jest, spadając...
Taka kupka lodu zalega długo... o wiele dłużej niż śnieg wokół...
Czyli to, co miałoby tam rosnąć, nie może wychodzić z ziemi zbyt wcześnie :roll:
Awatar użytkownika
dkny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1616
Od: 3 wrz 2009, o 18:55
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

OJ,masz rację! Toż to jest jedna wielka bryła, na razie prawie nie do ruszenia! Myslałam o trawach- wschodzą dość późno...
X_r-o
---
Posty: 2226
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Robi się forum eksperckie od dachów :lol: Po swoich tegorocznych obserwacjach namawiam jednak na montaż płotków. Cena stosunkowo nieduża, a spokój zapewniony. No i rynny bezpieczne :wink:
rm27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 30 paź 2008, o 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Pawle, ale nie każdy dach zniesie takie obciążenie śniegiem, a przy drabinkach jest ono spore.
To "zadachowaliśmy" Anecie wątek.
Pozdrawiam. Romek.
Lata wcześniejsze
Awatar użytkownika
Cebulla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 10 lut 2009, o 22:43
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

U mnie płotki na bardzo stromym dachu się nie sprawdziły, zdemontowaliśmy. W zeszłym roku napadało bardzo dużo śniegu, płotki go trzymały. Spadł deszcz, chwycił mróz i zrobił się z tego lód, tak ciężki, że aż krokwie 20cm się uginały. A potem spadł razem z płotkami, uszkadzając dachówki :evil: Tej zimy śnieg zsuwał się szybciej i partiami. Tak jak Romek zrezygnowałam z "łamliwych" nasadzeń w tej strefie, choć iglakowa enklawa bardzo by mi pasowała koło tarasu. Mam tam szpaler piwonii na razie, czekam na wyklarowanie się koncepcji
Awatar użytkownika
dkny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1616
Od: 3 wrz 2009, o 18:55
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

No, proszę! Tyle wiadomości praktycznych sie dowiedziałam! Dzięki Wam za wszystkie spostrzeżenia! Ale teraz to mam problem: montować czy nie montować? Może to zależy właśnie od stromości dachu... Trzeba by się fachowców od dachów może spytać?

A teraz trochę optymizmu: przygnieciony jałowiec dośc mocno ucierpiał, ma połamane liczne gałązki, ale chyba ... przeżył ;:138

Obrazek

I dzisiejsze zwiedzanie ogrodu napełniło mnie radością (no... są miejsca dość brzydkie, szare, brudne, ale i jest to, co jaśnieje!)

wrzosy nadaja rabacie nadal kolorów...
Obrazek

Sosna kosodrzewina Winter Gold jaśnieje ;:3

Obrazek

I pierwsze oznaki wiosennego przebudzenia:

przebiśniegi

Obrazek

krokusy...

Obrazek
Awatar użytkownika
iwa27
1000p
1000p
Posty: 2456
Od: 19 maja 2009, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Las k. Głuchołaz

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Dawno już u ciebie nie byłam Anetko, sorki :oops: Nie wiedziałam, że też masz tak dużo, tak pięknych iglaków. Planuję w tym roku zrobić rabatę pod domem i z zainteresowaniem czytam wasze uwagi na ten temat. Pierwotnie miałam pomysł na wsadzenie karłowych odmian iglaków i jakieś ozdobne krzaczki, ale teraz to myślę, że skończy się na bylinach oraz może przesadzę tam moja żółta budleję bo ją i tak co wiosnę przycina się bardzo nisko
Życie jest jak bajka, nie ważne żeby było długie, ale ważne żeby było ciekawe
Mój kawałek świata.
część 3
Awatar użytkownika
AgaNet
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5200
Od: 26 sie 2010, o 11:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szkocja

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Miło oglądać te pierwsze wczesno- wiosenne oznaki :)
Pierwsze kiełki krokusów i przebiśniegów tak bardzo cieszą :D
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7281
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Anetko, bardzo się cieszę, że Twoja rabata nie ucierpiała tak mocno, jak się obawiałaś ;:136 Rośliny wydają się być w dobre kondycji :uszy
U mnie tez takie wiosenne oznaki i nie wiem, czy sie cieszyć, wszak to dopiero styczeń. Pamiętam wymarznięte przez wiosenne przymrozki pąki :roll:
Awatar użytkownika
dkny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1616
Od: 3 wrz 2009, o 18:55
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

No właśnie... Dziś kolejne łebki cebulowych są ponad ziemią. Sedum oraz anemon też pcha się do życia :roll: Co z tego będzie?
Awatar użytkownika
AgaNet
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5200
Od: 26 sie 2010, o 11:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szkocja

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Ja - mimo łagodniejszego tutaj klimatu - też sie obawiam ponownego ataku zimy :roll:
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”