Adenium obesum (Róża pustyni )cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Zdziebko24
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 sty 2008, o 13:07
Lokalizacja: Mazury (w zasadzie prawie Warmia)

Adenium obesum (Róża pustyni )cz.1

Post »

Bardzo mi się marzy róża pustyni. Znalazłam kilka ofert sprzedaży jej nasion. Zastanawia mnie jaka jest różnica między Adenium multiflorum, a Adenium obesum. Z tego co piszą na stronach sklepów ogrodniczych wynikałoby, że niczym poza ceną. Może ktoś mógłby mi przybliżyć różnicę między tymi roślinami? Którą polecicie?
Obrazek
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1529
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Podpinam się pod pytanie ;-)
Interesuje mnie jeszcze dodatkowo czy komuś udało się wyhodować to cudo z nasion? A może ktoś ma na wymianę sadzonkę?? :lol:
tengel27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 6 sie 2007, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To może ja:

Różnica opiera się na kwiatach:
Adenium obesum: duże - do ok. 4-6 cm średnicy, rurkowate z odgiętymi końcami działek, czerwone z odcieniem purpury, różowe, białe; zebrane w niewielkie baldachogrona na wierzchołkach pędów;
Adenium multiflorum: zaczyna kwitnienie w wieku 4-5 lat, kwitnie corocznie, obficie; kwiaty wyrastają na końcach pędów, kwitną stopniowo; są obupłciowe, symetryczne, pachnące; korona ma kształt rurki długości ok. 25 mm zakończonej 5 płatkami (w kształcie jajowatych listków o poszarpanych, falistych brzegach) z ostrym szczytem; kwiaty przeważnie dwukolorowe: czerwone (rzadziej różowe) po brzegach a białe w centrum płatków; również formy czysto białe; wewnątrz gardzieli 15 ciemnoczerwonych linii prowadzących do nektarników; średnica kwiatu 5-7 cm;
(opisy wg tabazy)

Wysiew nasion ponoć nie jest kłopotliwy, ale sam będę wysiewał nasiona dopiero wiosną więc dopiero wtedy będę mógł cś więcej powiedzieć. Jedyne co mogę dodać, że tylko rośliny wyhodowane z nasion posiadają pięknie wykształcony kaudeks.
Dawid
Zdziebko24
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 sty 2008, o 13:07
Lokalizacja: Mazury (w zasadzie prawie Warmia)

Post »

dziękuję ślicznie :)
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Ja od wczoraj, dzięki jednemu z forumowiczów, wiem, że też posiadam tą piękną roślinę :D W sumie nie mam z nią większych problemów, ale czasami jej kaudeks robi się miękki. Nie wiem czy to wina zbyt dużej czy zbyt małej ilości wody - nie mogę tego wyczuć. Nie chciałabym jej zmarnować, więc czekam na jakąś radę.
Obrazek
Zdziebko24
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 sty 2008, o 13:07
Lokalizacja: Mazury (w zasadzie prawie Warmia)

Post »

Kwitła już?
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Niestety nie kwitła. Kupiłam ją na Targach Ogrodniczych jako roślinę bez nazwy. Ma już ok 3 lat. W zeszłym roku strasznie wydłużyły jej się pędy (słońca miała sporo) i musiałam je pościnać. Dzisiaj ma sie dobrze - mimo braku słońca za oknem wypuszcza nowe listki. Mam nadzieje, że kiedyś zakwitnie.
Paweł Garski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 7 lis 2007, o 23:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Wyhodowałem Adenium obesum z nasion. Jak jest młoda to szybko rośnie. Teraz czekam na wiosnę, mam nadzieje że zakwitnie (w optymalnych warunkach kwitnie niecały rok od wysiania). Choć sama roślina również wygląda dekoracyjnie.

Na zdjęciu okaz z ogrodu botanicznego.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Piękne ma kwiaty! Moja nie była wyhodowana z nasion, kupiłam ją ok 2 lata temu , niestety jeszcze nie kwitła. Rośnie bardzo powoli i jak tylko brakuje jej słońca wyciągają jej sie gałązki.
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Tak sobie myślę, że jak już jest taka staruszka (ma 2, a może 3 lata) to może nie zakwitnie nigdy?
Paweł Garski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 7 lis 2007, o 23:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Myślę że zakwitnie, tylko musisz jej zapewnić dużo światła. Róża pustyni pochodzi z Afryki i z pewnością ma tam słońca pod dostatkiem. Swoje rośliny wystawie latem na południowy balkon. Mają teraz 15cm wysokości i kaudeks o średnicy 3cm.
Zdziebko24
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 sty 2008, o 13:07
Lokalizacja: Mazury (w zasadzie prawie Warmia)

Post »

Marzy mi sie kwitnąca róża pustyni w pokoju :)
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Pawle może zrobisz zdjęcie swojej róży i pokażesz jaka jest piękna?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”