Tunel jaki kupić

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tunel

Post »

Nie tak...
Kupujesz parę metrów stalowej linki (są takie ładne w osłonce plast.) i kilka wkrętów do drewna z oczkiem. I robisz ściągi tak jak namalowałem. Jeśli przekątna całej płaszczyzny masz inny rozkład sił. Oczywiście namalowałem na jednym końcu, żeby czytelne było... na drugim tak samo.
A to poziome- to przydatne mocno w zimę- nie rozlezie się pod śniegiem- takie ze 2, równo rozmieszczone.
Mam tak usztywnione dwa tunele, różnej wielkości. Huragan Cyryl przyniósł mi do ogrodu dach z komórki sąsiada, obalił sraczyk... tunele stały bez uszkodzeń.
Proste, tanie, estetyczne.
*aga*
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 wrz 2008, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: tunel

Post »

Mirek L a możnaby ta linką zastąpić część brakujących poziomych rurek stelażu namiotu wojskowego?
Wymiary moich namiotów: wysokość: 2,5 m;szerokość: 4,7 m; długość: 5 m;
pozdrawiam
Aga
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tunel

Post »

MirekL pisze: Mam tak usztywnione dwa tunele, różnej wielkości.
Z jakiego materiału te tunele - materiał/przekrój/ średnica?
Ja planuję wykorzystać rury. Mam możliwość ich gięcia. Uznałem, że zaletą tunelu o sklepieniu w kształcie walca jest właśnie lepsza aerodynamika. Wiatr nie tylko opływa swobodniej niż przy pionowych płaskich ścianach, ale nawet rozkład sił jest taki, że dociska konstrukcję do ziemi. Zaplanowałem wygięcie kilku rur tak, by stanowiły łuki. Do nich dospawam poziome elementy wzmacniające i umożliwiające zamontowanie drzwi
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tunel

Post »

No nie... szkielet musi być kompletny. To co domalowałem to tylko ściągi przeciwwietrzne.

A moje? Jeden typowy, (a właściwie połówka, 6x15), a drugi... kiedyś można było w GS-ie kupić takie składane 3x6, zestawiłem dwa. Tyle że to było z jakiś gów...ych odpadowych rurek 3/8 ", a więc nieszczególnie stabilne. No i płaskie płaszczyzny- tego i folia tak nie trzyma, i parcie wiatru większe niż na łuku.
Fotkę masz na początku mojego wątku... z góry.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 07&start=0
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tunel

Post »

Szczęka mi opadła. Masz balon czy z lotni robiłeś te zdjęcia? Chociaż.... Patrząc na całość, pewnie robiłeś je z prywatnego helikoptera.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tunel

Post »

A widzisz gdzieś lotnisko?
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tunel

Post »

Nooooo. Tylko zarośnięte rabatami i młodnikami. Nie kryguj się, przecież wiem, że lądowisko masz na najwyższym balkonie.
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tunel

Post »

Przeglądałem sieć i trafiłem na archiwalny artykuł o tunelach foliowych. Myślę, że warto go spopularyzować: http://www.mt.com.pl/archiwum/90-Nw-05- ... zialke.pdf

Kolejny efekt szperania w sieci. Tym razem prostu tunel własnej roboty z rur plastikowych:
http://www.hightunnels.org/ForGrowers/S ... oBuild.htm

Bardzo dużo materiałów poglądowych jest na obcojęzycznych stronach internetowych. Znalazłem sporo filmów o budowie tuneli foliowych.

http://www.youtube.com/watch?v=DgUbenZX ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=fhA3F4E1 ... re=related
Awatar użytkownika
Damroka
100p
100p
Posty: 197
Od: 28 cze 2009, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: tunel

Post »

OK, nazwy Sprzedawców na All... już tu padły, więc nie będę owijała w... sreberka :wink:
wojsko.com.pl to niższe ceny i tańszy transport, ale to tylko łuki namiotów - wiem, że to żaden problem, dla kogoś zmotoryzowanego, można zwiedzić okoliczne złomowce i dokupić brakujące elementy poziome, a później pospawać to wszystko i będzie taniej. Jednak dla mnie jest to kłopot. Dlatego zdecydowałam się na ofertę jurstar - stelaż kompletny, tylko sprzedawca nie ma podpisanej umowy z firmą kurierską i przesyłka z Góry Kalwarii do Gdańska wyniosłaby 170 zł, czyli koszt przesyłki jest wyższy, niż połowa ceny stelaża. Owszem, rozmawiałam ze Sprzedawcą o możliwościach znalezienia kogoś, kto przemierzałby tę trasę odpowiednio dużym samochodem, by przewieźć tyle żelastwa i od kilku miesięcy oboje poszukujemy takiej możliwości. Tymczasem nie tracę nadziei. A z wojsko.com.pl o mało co kupiłabym ten stelaż w ubiegłym roku (potwierdzam, w sezonie drożały), tylko All... z uwagi na jakieś procedury zawiesiło akurat tę ofertę.
Pozdrawiam serdecznie,
Iwona
aniaop
200p
200p
Posty: 232
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: tunel

Post »

Jak ktoś zainteresowany stelażem kompletnym, mogę na pw podać nr do oferującego.Jak z transportem- nie wiem, pytałam tylko o cenę - 500zł.
Awatar użytkownika
Damroka
100p
100p
Posty: 197
Od: 28 cze 2009, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: tunel

Post »

Oj, to jednak drogo :( Nawet gdyby transport miałby być darmowy.
Ten kompletny stelaż, który znalazłam na All... kosztuje 350 zł
Pozdrawiam serdecznie,
Iwona
Awatar użytkownika
bogdan51
50p
50p
Posty: 52
Od: 10 paź 2010, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Psina woj opolskie

Re: tunel

Post »

Jeżeli chodzi o moja beczkę, to jest ona 60litrowa z wyciętym dnem i zakopana w rogu tunelu. Na wierzch wyciąłem denko z otworem wentylacyjnym.Całość przykrywam kocami i starymi ubraniami, oraz włókniną. Nie zamoknie mi to bo jest pod dachem. Obrazek Obrazek Obrazek. Przed zimą była pełna. :heja
Bogdan
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: tunel

Post »

A więc ta zakopana beczka pełni rolę mini-piwnicy do przechowywania warzyw :wink: ! Teraz już czuję o co chodzi , bo wcześniej źle zrozumiałem ,że ma za zadanie gromadzić nadmiar wody ( taka studzienka )
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”