Winorośle i winogrona cz. 2

Drzewa owocowe
Zablokowany
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6131
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

:wit Dobrze,będą fotki,licze na pomoc :D Bardzo dziekuje
Asia
Awatar użytkownika
rdest79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 lut 2011, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

pomożecie doradzić jak ten winogron podciąć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
chce się zapytać czy mogę obciąć te pędy takie jaśniejsze i bardzo długie (4 zdj.), chce wymienić te metalowe rurki na drewniane belki i chce trochę prawą stronę nagiąć do dołu (tam gdzie ta żółta belka) chyba można tak :?:
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2344
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Twoja winorośl jest bardzo zagęszczona. Trzeba ja prześwietlić, wyciąć część starych pędów na których nie ma pączków - oczek.
Te jasne pędy mają oczka i na nich będą owoce ale można ich skrócić np. do 5-6 oczek licząc od początku (nasady) łozy. Możesz tak skrócić wszystkie łozy a nawet te które są cienkie skrócić ich do 2 oczek. W ten sposób przerzedzisz krzew a i tak będzie owocowanie.
Jest to sposób na skróty ale w tym przypadku trzeba od czegoś zacząć.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2344
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Ja przecięłam w sobotę. Soki i tak będą się lały ale wcześniej nie dało się bo mróz -12*C i tak po cięciu była noc -10*C. Czytałam, że właśnie to -10*C jest temperaturą graniczną.

A i jeszcze jedno, można też ciąć jak już urosło zielone, wtedy nie leją się soki.
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Ja sobie zostawiłem dwa krzaczki do cięcia wiosennego. Jeszcze czekam. Patyczki po ścięciu idą prosto do ukorzeniania. Sprawdziłem już, że tak pozyskiwane sztobry ukorzeniają się w 100%.
Marysia II
200p
200p
Posty: 318
Od: 8 mar 2008, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Ponieważ u mnie pojawiły się obydwa mączniaki szukam jakiegoś środka na nie. Wyczytałam na innym forum, że samemu można zrobić odpowiednik Uniwersalisu. Na 10 l wody potrzeba 7,5ml Amistaru i 12 ,5 g Folpan tylko trzeba oddzielnie robić roztwory. Czy ktoś już pryskał takim preparatem?
Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2344
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Ja jeszcze nie stosowałam ale mam zamiar w tym roku. On ma działanie zapobiegawcze i trzeba pryskać w okresie największego zagrożenia infekcją jeszcze przed widocznymi objawami mączniaka.
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Marysia II pisze:...Czy ktoś już pryskał takim preparatem?
Powiem tak... z moich obserwacji negatywnych efektów nie widać :)
Oczywiscie w Polsce nie można więc ja nie stosowałem :> ... w Polsce
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2027
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Zamierzam wyciąć lub poważnie skrócić dwa orzechy laskowe, a w ich miejsce ( lub w sąsiedztwie ) nasadzić winorośl. Czy sąsiedztwo orzechów laskowych i winorośli nie będzie miało negatywnych następstw dla tych ostatnich. Wcześniej w pobliżu owych orzechów rosła nieustalona odmiana winorośli bułgarskiej ( wyhodowana przez mojego pradziadka z pestki ) i owocowała każdego roku, dając pod koniec września zielone , słodkie owoce. Teraz zamierzam nasadzić stare śląskie v.v.( obecnie alzacko-saksońskie odmiany ) , zatem obawiam się o ich los. Proszę o odp.
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

A ja mam inne pytanie. W zeszłym roku posadziłem niewielką sadzonkę winorośli "Prim". Osiągnąłem dwa poziome pędy w dwie strony, każdy długości 30-40 cm. Całośc późną jesienią przysypałem ziemią. I moje pytania są takie: Kiedy mogę odkopczykować roślinę, i jak postępować z nią w tym roku. Oczywiście te dwa pędy są za słabe na łozy, więc w tym roku powinenem pozwolić, aby z któregoś z ich oczek wybiło przedłużenie łozy, czy uciąć pędy i czekać aż z podstawy wyrosną drugoroczne mocniejsze i dłuższe łozy?
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2344
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Jak mają grubość 5mm przy nasadzie to z powodzeniem można zostawić i z oczka którego pasuje przedłużyć. Jeżeli będziesz Prima okrywał to już pomyśl nad skośną formą bo za rok jak zdrewnieje i zgrubieje to nie przygniesz do ziemi, prędzej złamiesz pień.
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Pół centymetra to one chyba mają. W takim wypadku pozwolę im sie przedłużać. Dzięki za uwage odnośnie okrywania, mam troche czasu by o tym pomyśleć. A kiedy odkrywamy winorośle? Połowa maja?
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

W połowie maja mogą być szparagi ja odkrywam na koniec kwietnia, a potem na zimną Zośkę przykrywam czym mogę ;:14 .Późne odkrywanie ma plusy i minusy.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”