Frezja

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Frezja

Post »

paola1a pisze:A wy w jaki sposób pomagacie utrzymać pion waszym szczypiorkom frezji?
Frezje mają mocne i dość twarde liście , jeśli się kładą , to są albo za płytko posadzone , albo niedoświetlone i wybiegają. Gdy już tak się stało , to do podtrzymania użył bym patyczka takiego jak do chorągiewki :uszy :uszy :uszy

Yustysiu Trzy cebulki puściły już korzonki i kiełki , prześlij mi na priw adres do wysyłki , w poniedziałek je wyślę :uszy :uszy :uszy
Awatar użytkownika
laura51
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 sie 2009, o 22:43
Lokalizacja: Opolskie

Re: Frezja

Post »

Cztery tygodnie od posadzenia, moje frezje wyglądają tak: :D
Obrazek

Niestety :( , na jednym z liści zauważyłam niepokojące przebarwienia:
Obrazek
Czy to może być objawem jakiejś choroby? :?
(Przy robieniu zdjęć, podglądała mnie moja :wink: sierpówka. Od kilku już lat jest codziennym gościem na naszym balkonie :). Jej wizyty nie są oczywiście bezinteresowne, na oknie znajduje miseczkę z ziarnem ;:128 )
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Frezja

Post »

Nie spotkałem się z podobnymi objawami , ale dla pewności bym ją odizolował od pozostałych , nawet ryzykując drobne uszkodzenia korzeni przy rozsadzaniu. Jeśli to wirus lub bakteria może uda się powstrzymać infekcję :roll:
Awatar użytkownika
laura51
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 sie 2009, o 22:43
Lokalizacja: Opolskie

Re: Frezja

Post »

:( :( :( Moje frezje zaczynają zasychać :( :( :(
Pewno jest im za gorąco na południowym parapecie, pod którym grzeje kaloryfer. Niestety nie mam dla nich innego miejsca w mieszkaniu, a na balkonie jest za zimno. Nie wiem, czy roślinki przeżyją i doczekają wystawienia na dwór :(.
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Frezja

Post »

a ja moje kiełkujące wystawiłam na dwór, i sobie stoją na balkonie. Niby zimno na noc jest, w sumie mozna by je chować i na dzień wystawiać. Ale w sumie co roku tak robie i chyba im to za bardzo nie szkodzi ...
Lemurkiewicz
50p
50p
Posty: 97
Od: 26 mar 2011, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Frezja

Post »

Moje jak były małe to były sztywne. A teraz już mam duże szczypiory - zaczęły się kłaść to im postawiłam patyczki. A niestety dwa listki się ułamały :( czy powinnam je jakoś uciąć czy tak zostawić aby sobie uschły?

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Frezja

Post »

Moje zawsze wyglądały tak jak Laury i raczej nie osiągały czterdziestu cm nawet kwitnąc . Dla nich zostały zachwiane proporcje światła , temperatury i wilgotności. Ogólnie , to im wyższa temperatura , tym więcej światła i wody. Nie mam żelaznej recepty na proporcje i ona chyba nie istnieje , każdy musi szukać jej dla siebie . U mnie mają cieplutko bo jestem zmarzluchem , jasno i mokro. Nigdy nie miałem problemów z kwitnieniem :uszy :uszy :uszy

Z balkonem to dobry pomysł , spadnie temperatura to zmniejszy się zapotrzebowanie na światło i przyrost , więc trochę zmężnieją :uszy :uszy :uszy
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Frezja

Post »

Czy to oznacza, że można je zostawić na noc na balkonie jeśli temperatura wynosi 4-6 stopni?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Frezja

Post »

Można , ale bez foto nie można tego wyrokować :roll: Jeśli pokrój rośliny jest prawidłowy , to lepiej trzymać ją w mieszkaniu bo będzie szybciej rosła. Jeśli wybiega , lepiej przenieść ją na balkon. Jako wzorowe możesz uważać frezje Laury :wit :wit :wit
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Frezja

Post »

Mam podobne do Laury, tyle tylko, że różnego wzrostu. Pytam, bo tak naprawdę nie mam już gdzie trzymać wszystkich roślinek.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Frezja

Post »

meluzyna pisze:Mam podobne do Laury, tyle tylko, że różnego wzrostu. Pytam, bo tak naprawdę nie mam już gdzie trzymać wszystkich roślinek.
Więc może dobrym rozwiązaniem było by wnoszenie na noc do domu :uszy
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Frezja

Post »

Wykorzystuję Ciebie Zibi na maxa. A w szklarence foliowej mogą postać?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Frezja

Post »

Myślę że tak , teraz już temperatura pod folią nie powinna spadać poniżej 10 stopni , a to wystarczy do wzrostu :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”