Konwalia majowa (Convallaria majalis )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8926
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Konwalia

Post »

Locutus pisze:Zawsze myślałem, że mam konwalie majowe. Najwyraźniej jednak mam konwalie kwietniowe. :;230
Pozdrawiam!
LOKI
No cóż Loki...Konwalie są majowe w Polsce. We Francji wiosna przychodzi znacznie wcześniej to i kwiaty kwitną w innych terminach niż u nas czyt. wcześniej :D
dawidbanan
---
Posty: 7567
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konwalia

Post »

Ja się dziś nawąchałem konwalii :)

Ach, co za zapach..
Awatar użytkownika
Meggi
100p
100p
Posty: 148
Od: 12 lut 2008, o 21:21
Lokalizacja: Bruksela

Konwalia -klacza, przesadzac czy nie?

Post »

Witam serdecznie! :wit

Mam pytanko: we wtorek znajoma wykopala u siebie w ogrodzie klacza konwalii dla mnie, w srode poznym wieczorem dotarly one do mnie. Podlalam je troszeczke woda, zeby sie nie wysuszyly i zostawilam je w ogrodzie na noc . Pech chcial, ze do tych klaczy zabraklo mi dobrej ziemi do podmiany i te klacza zostaly wczoraj wsadzone do takiej ziemi jaka mam w ogrodzie- czyli gliniastej. I teraz mam pytanie, wywalic je z tej ziemi gliniastej i podmienic inna ziemia, czy nic nie ruszac?

będę wdzieczna za podpowiedz, bo zalezy mi na tych konwaliach szalenie!!!
Moj ogrod czyli potrzebna mi dobra rada
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=47302" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Konwalia -klacza, przesadzac czy nie?

Post »

Dla mnie konwalie rosną jak chwasty.
U mnie rosną bez żadnych zabiegów, najlepiej w cieniu lub półcieniu a widziałam nawet kiedyś konwalie wyrastające z niewielkiej szczeliny w wylewce betonowej.
Wiem że nie lubią ziemi kwaśnej i zalewowej.
marek69
200p
200p
Posty: 334
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Konwalia -klacza, przesadzac czy nie?

Post »

Potwierdzam słowa poprzedniczki. Konwalia to roślinka o, którą u mnie wcale się nie dba, a co roku daje ona mi zajęcie gdy muszę powstrzymywać jej kłącza przed zarośnięciem całej działki. U mnie rośnie w miejscu bardzo nasłonecznionym, nie zauważyłem aby jej to przeszkadzało. Uważam ,że jeśli jest już posadzona, to ziemi nie warto wymieniać już na lepszą w końcu to chroniony ,,chwaścik".
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
Meggi
100p
100p
Posty: 148
Od: 12 lut 2008, o 21:21
Lokalizacja: Bruksela

Re: Konwalia -klacza, przesadzac czy nie?

Post »

Dziekuje Wam bardzo. :wit No to chyba nie będę ruszac tych klaczy. Niech tylko mi pieknie wyrosna. Konwalie to moje ukochane kwiaty :heja

Odn tego co pisze Comcia- czy ziemia jest u mnie kwasna tego nie wiem, ale jest dosc mokrawo. (Mieszkam w Belgii- czesto tu pada) No i jest u mnie w ogrodzie mech.

EDIT: No i wlasnie doczytalam ze mech zakwasza ziemie :-(
Moj ogrod czyli potrzebna mi dobra rada
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=47302" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Konwalia -klacza, przesadzac czy nie?

Post »

Ja mam kwaśną ziemię a konwalie rosną.
Jeśli chcesz im zrobić przyjemność to podsyp trochę dolomitu bo mchy świadczą o kwaśnej ziemi.
Jednak ja bym na razie nic nie robiła i obserwowała czy im dobrze czy nie.
Uważaj bo naprawdę jak im podpasuje to potrafią się namnażać.
Ale można z nimi walczyć - mnie się udało skasować spore poletko konwalii :P
Awatar użytkownika
Meggi
100p
100p
Posty: 148
Od: 12 lut 2008, o 21:21
Lokalizacja: Bruksela

Re: Konwalia -klacza, przesadzac czy nie?

Post »

Ja tak kocham konwalie, ze będę wniebowzieta jak sie namnoza. Tylko maz bedzie mniej szczesliwy, bo ciezej bedzie mu trawe kosic :;230
Moj ogrod czyli potrzebna mi dobra rada
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=47302" onclick="window.open(this.href);return false;
jansas124
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 kwie 2012, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Konwalia majowa - kiedy dokładnie zakwitnie ?

Post »

Witam serdecznie mam pytanie, czy już są w lesie konwalie , tzn czy ich liscie są już nad ziemią czy jeszcze pod ziemią? ? ? Szukałem wczoraj 7 godzin w lesie obok PRAWIEDNIK (Lublin-Zemborzyce) i nic nie znalazłem, jak myślicie kiedy będą szanse na szukanie ich , kiedy liscie beda nad ziemia a może już są tylko źle szukałem (za mało w głąb lasu ) Serdecznie proszę o odpowiedz czy u was są już młode listki konwalii a może macie je już w swoim ogródku . Pozdrawiam Jansas124 :)
Awatar użytkownika
Martika68
200p
200p
Posty: 360
Od: 7 gru 2011, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konwalia Majowa - Kiedy dokładnie zakwitnie Pomożecie mi ???

Post »

W Polsce roślina na stanowiskach naturalnych objęta częściową ochroną gatunkową od 1957 roku. Zbiór surowca zielarskiego ze stanowisk dzikich jest prawnie ograniczony (wymagane jest zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska). Dawniej, mimo ochrony gatunkowej dopuszczano zbiór samych kwiatów ze względu na rozmnażanie się konwalii głównie za pomocą rozłogów podziemnych[20]. Zagrożeniem dla populacji jest też masowe zrywanie kwitnących pędów dla celów ozdobnych.

Poza ochroną gatunkową wiele stanowisk tego gatunku zabezpieczonych jest w parkach narodowych i rezerwatach. Jako gatunek przywiązany do dąbrów, chroniony jest też wraz z nimi w obszarach Natura 2000 (kwaśne dąbrowy są jednym z siedlisk przyrodniczych).

To cytat z Wikipedii.Tak więc konwalię rosnącą w lesie możemy jedynie podziwiać,ew.uwieczniać jej piękno na fotografiach :wink:

Pozdrawiam,życząc udanych spacerów po lesie
Martika
Awatar użytkownika
Grzesik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 20 sty 2009, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Konwalia Majowa - Kiedy dokładnie zakwitnie Pomożecie mi ???

Post »

Jeszcze troszkę za wcześnie, by szukać konwalii w lesie, ale już niebawem je odnajdziesz :) Za dwa tygodnie powinny być już na wierzchu, no i przede wszystkim, trzeba ich szukać tam gdzie rosną ;) Lasy liściaste i mieszane, w sosnowych ich nie znajdziesz :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 22038
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Konwalia Majowa - Kiedy dokładnie zakwitnie Pomożecie mi ???

Post »

Konwalia majowa - to chyba mówi wszystko :D
Mamy dopiero początek kwietnia :wink:
Awatar użytkownika
aldi42
100p
100p
Posty: 118
Od: 8 wrz 2011, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Anielin

Re: Konwalia Majowa - Kiedy dokładnie zakwitnie Pomożecie mi ???

Post »

jansas124 pisze:... Szukałem wczoraj 7 godzin w lesie...
jansas124 wytrwały jesteś, chyba Cię nogi bolały. U mnie jeszcze listków nie widać, stanowczo za wcześnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”