Szafirki ( muscari )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Szafirki

Post »

To nie takie proste :roll: Dużo zależy od warunków uprawy i nasłonecznienia. Moje nie były ścięte przed zimą , potem ruszyły w zimie gdy było ocieplenie a teraz skoczyły jeszcze bardziej. Całkiem inaczej będą zachowywać się szafirki sadzone późną jesienią lub wczesną wiosną. Gdy mowa o odmianach , niestety nie wiem :oops: :oops: :oops:
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki

Post »

Do tej pory rozróżniałam tylko tego szafirka o listkach jak tu na zdjęciach i szafirka muscari (o szerokich listkach). Teraz jednak wydaje mi się, że te szafirki o wąskich listkach różnią się nieznacznie i, że to chyba zależy od odmiany. Najbardziej podobają mi się te, które mają wąskie sterczące pionowo, niezbyt długie listki i zastanawiam się czy to jest taka odmiana czy może po prostu listki są krótkie, młode... Wydaje mi się, że są różne odmiany, ale ile w tym moim domyśle prawdy... Dlatego pytam.
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Szafirki

Post »

Zibi dobrze odpowiedział. Sadzone w lecie lub nie wykopywane wypuszczają liście i na wiosnę wyglądają brzydko, natomiast sadzone późno jesienią wypuszczają liście na wiosnę i są ładne i krótkie.
Pozdrawiam serdecznie,
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki

Post »

dzięki wielkie! a jeśli nie będę wykopywać, ale obetnę wszystkie liście późną jesienią?
coś mi się nieźle pokręciło z cebulami...tak czuję...
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Szafirki

Post »

Na pewno im to nie zaszkodzi. Sam tak robiłem aż do zeszłego roku . Musiałem je przesadzić i chciałem by się umocniły , więc ich nie skosiłem . Niestety samo koszenie w lekkiej glebie jest dość trudne , bo kosiarka zamiast obcinać liście wyrywa słabo ukorzenione cebulki. Dorobiłem sobie do kosy końcówkę z zakładanym ostrzem z nożyka do tapet i ten patent sprawdza się doskonale w takich sytuacjach :uszy :uszy :uszy
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki

Post »

dzięki! czyli nożyczkami sobie powycinam, ale niech zaschną trochę, bo je w tym roku dostałam (przesadzane były).
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Szafirki

Post »

Moje "kalafiory" dzisiaj:

Obrazek
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szafirki

Post »

Ucinacie szafirkom przekwitnęte kwiatostany? Nie wiem, jak to jest u nich z budowaniem cebulek po kwitnieniu, a wolałabym, by się rozmnażały przez cebulki przybyszowe, a nie samosiejki... Czy obcinając te kwiatostany szafirek skupia się na cebulkach i szybciej się mnoży, czy nie ma to znaczenia???
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3606
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Szafirki

Post »

U mnie nie obcinane szafirki zagarnęły połowę trawnika. Mam niebieską łąkę.
Waleria
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szafirki

Post »

Na trawniku też mi ich troszkę wyrosło, to ścięłam w pn przy pierwszym koszeniu. :wink:

Ale, ale... Poproszę bardziej precyzyjnie. :wink: Jak utnę przekwitnięte kwiatostany, to lepiej mi się szafirki będą mnożyć? :D Chcę więcej szafirków. ;:224
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3606
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Szafirki

Post »

Mniemam,że zaniebieszczyło mi się na trawniku dlatego, że nie obcinałam nic szafirkom, a one mają nasionka ze skrzydełkami, więc się rozsiały.
Waleria
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki

Post »

To ja muszę poobcinać, bo wolę mieć w jednym miejscu. Dobrze wiedzieć. Forum jest niezastąpione.
skorp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 maja 2011, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki

Post »

Hej:) Od wczoraj jestem dumną posiadaczką działki. Oprócz armii mleczy jest tam sporo szafirków. Jak się trochę w tym połapię mogę Ci wysłać trochę...tylko, że to chyba dopiero jak przekwitną:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”