Uprawa melonów cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Uprawa melonów

Post »

W katalogu PNOS na 2011r pokazany jest melon Bosman. Czy może ktoś uprawiał tę odmianę i może coś o niej powiedzieć.
wodnik
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 224
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Uprawa melonów

Post »

Witam :wit

Czy zna ktoś odmianę Melon Valenciano Temprano (Precoce) klasyczny melon z Kampanii?
Kupiłam dziś paczuszkę nasion w ogrodniczym i mam zamiar zrobić rozsady.
"Melon ten ma kształt owalny, ciemnozieloną skórkę i bardzo jasny, szczelny miąższ, który jest bardzo soczysty i słodki" cyt. opakowanie

Izabela
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2344
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów

Post »

Pisano tu na forum, że najlepsze melony to typ cantalup. Szukaj takiej wzmianki.
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 224
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Uprawa melonów

Post »

Dzięki Suzano :D

Zamówiłam te kantalupy od Franta w Kozulowej Akcji. Te kupiłam bo chciałam wypróbowac nową odmianę, może się uda coś posmakować.
johnywawa
200p
200p
Posty: 213
Od: 23 sty 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Uprawa melonów

Post »

Hej, jak chronicie swoje melony przed inwazją maczniaka ?
harlej1
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 kwie 2008, o 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uprawa melonów

Post »

skrzyp i inne miksturki ekologiczne :wink:
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Uprawa melonów

Post »

Wczoraj zawkwitły moje sadzonki melonów wysadzone pod panelem LED :tan :tan :tan
Najwyraźniej dość dobrze znoszą takie naświetlanie zanim zostaną wysadzone do folii :D

Kwitną "Melba" i "Oliwin"

Obrazek

Ciakwy jestem jak wyglądają teraz wasze rozsady melona i czy kwitną jeszcze przed wysadzeniem na stałe miejsce ?
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Uprawa melonów

Post »

Lesioc , zakwitł kwiat męski , ten żenski z którego powstaje owoc to ten niższy kwiat ... Tak czy inaczej nie powinno się pozostawiać zawiazków na tym etapie , roślina po wysadzeniu musi rozbudować masę liściową , a potem niech zawiązuje ... Nie wiem czy to takie ujęcie tego zdjęcia , ale wyglądają te listki na żółte , niemal białe :( . Jest bardzo niedobrze , melon ma liście zielone , łodygę grubszą , całość powinna być zwarta w sobie ... Nie wiem - może tak działa to LED oświetlenie ? Może nadmierne przelewanie wodą i zwykłe objawy znacznej chlorozy ? U mnie dopiero powschodziły , etap rozłożonych liścieni - pomalutku , jest czas ...
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Uprawa melonów

Post »

frant pisze:Lesioc , zakwitł kwiat męski
Tak, wiem o tym. Po prostu cieszyło mnie, że w ogóle zakwitły pod oświetleniem LED.
lesioc pisze:Nie wiem czy to takie ujęcie tego zdjęcia , ale wyglądają te listki na żółte , niemal białe .
Zdjęcie jest zrobione przy oświetleniu wyłacznie czerwonymi i niebeskimi LEDami. Korygowałem kolor ustawiając balans bieli z aparacie... ale niestety nie uda sie w ten sposób nigdy uzyskać dokładnego odwzorowania kolorów. Biel liści wynika z faktu, że w oświetlaczu LEDowym w ogóle nie ma źródła światła zielonego - jeżli wytnie sie czerwień i niebeski którym są oświetlone, to zielenie wychodzą właśnie takie blado żółte .

Dla uzmysłowenia problemu zdjęc w tych warunkach,.. tak wyglądają zdjęcia pod panelem bez korygowania kolorów:

Obrazek
lesioc pisze:Jest bardzo niedobrze , melon ma liście zielone , łodygę grubszą , całość powinna być zwarta w sobie
Hmmm.... faktycznie, ta sfotografowana siewka jest najbardziej wybiegnięta w górę, dla tego najłatwiej się ją fotografowało ;). Inne są bardziej zwarte.
Tym niemniej nigdy nie obserwowałem grubej łodygi... moje melone zawsze miały takie cieńkie bez względu na to gdzie wysiewałem (czy na oknie, czy pod sztucznym oświetleniem).
Tym niemniej dzięki za zwrócenie uwagi, że jest coś nie tak.

Dopiero testuję różne siewki pod LEDami (od pewnego czasu nie bardzo mogę naświetlać rozsady naturalnie) - w zeszłym roku już wychodowałem w ten sposób kilka odman melona... niestety majowa powódz wypłukała je wszystkie, więc nie wiem co by z tego wyszło. W tym roku zwiększyłem nieco moc światła LEDów i w rezultacie uzyskałem bardzo szybkie kwitnięcie sadzonek. Niektóre mają ledwie 2 liścienie, 4 liście właściwe i już zawiązują kwiaty.

Może ktoś wie co jest inicjatorem kwitniecie melonów? Wiem, że niektóre rośliny reagują na długość dnia, inne kwitną po określonym czasie od wykiełkowanie, inne zaś po osiągnięciu konkretnych rozmiarów. A jak jest z melonem?
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uprawa melonów

Post »

Moje melony :;230 wyglądają tak:

Obrazek

Traktowane są po macoszemu, bo to pierwszy raz i się uczę. Jasnozielone czubki (ale nie tak bardzo jasne jak na zdjęciach - przekłamanie koloru) - chyba je trzeba czymś dokarmić?
skorp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 maja 2011, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów

Post »

Witam wszystkich serdecznie. Właśnie dzisiaj stałam się szczęśliwą uprawiaczką ogródka działkowego. W tej chwili ogródek wygląda żałośnie, gdyż porośnięty był miliardami mleczy, które skosiłam, by sie nie rozsiewały, a teraz zamierzam wziąć się za przekopywanie ziemi i wyrywanie korzeni... Zaczęłam już nawet tworzyć grządkę truskawkową, bo między mleczami znalazłam sporo kwitnących krzaczków.
Kolejne roślinki, które posadzę to borówka amerykańska i iglaki i... no właśnie... Chciałabym mieć na działce melona kantalupe. Tyle piszecie o jego uprawie, a ja jadłam tego melona w Bułgarii i we Włoszech i... po prostu bajka!!!

Czy możecie mi podpowiedzieć, skąd wziąć nasiona? Szukam, ale nie mogę znaleźć. Są inne odmiany, ale wiem dokładnie, ze nic nie warte.
W tym roku raczej niewiele osiągnę sukcesów ogrodniczych, bo działka strasznie zaniedbana i muszę poobserwować, co się w tej ziemi kryje, zanim zrobię rewolucję, ale chciałabym choć melona swojego wyhodować. Pozdrawiam:)))
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Uprawa melonów

Post »

Skorp , to wspaniale że chce Ci się uprawiać melony :wink: . Mam jeszcze trochę nasion , więc napisz na PW dane , to jutro wyślę ! To naprawdę ostatni dzwonek na wysiew melonów ... P.S . Wiadomości w tej chwili nie możesz wysłać bo masz za mało postów , trzeba mieć min. 10 . Więc idź np . gdzieś w działy kwiatowe lub ogrodowe , i tam możesz szybko posty nabić , zachwycając sie np . " O ! Jakie ładne kwiatki ! " :) No żartuję , ale innego sposoba nie ma ...
skorp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 maja 2011, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów

Post »

Witaj, Frant:)
Plan zrealizowany, ale nie wiem, jak mam tę wiadomość wysłać...jestem tu nowa i trochę jeszcze nie łapię...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”