Kawon ( arbuz ) - część 1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Kawon(arbuz)

Post »

Moje maja jakieś dziwne kolory, liścienie żółte u niektórych to nie było nic takiego, ale zaczęły wychodzić liście właściwe i też są poprzebarwiane:/ Co to może być? Podłoże to odkwaszony torf ogrodniczy pół na pół z ziemią lokalną[piaszczysta], i szczypta dolomitu na każdą doniczkę ok 400ml.
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1442
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Kawon(arbuz)

Post »

frant pisze:Piękny arbuzik :wink: ! To są kwiaty męskie , nie musisz obrywać . W razie gdyby pojawił się kwiat żeński , wtedy koniecznie trzeba uszczknąć , bo roślina nie da rady go prawidłowo wykarmić . Na zawiązywanie ma jeszcze czas ... Faktycznie możesz spróbowac przesadzić , ale przede wszystkim musisz zacząć przechładzać , bo za dobrze ma u Ciebie :wink: , w gruncie mocno się zdziwi :shock: .
Widzę że to wyższa szkoła jazdy z tym arbuzem, kwiaty męskie i żeńskie :shock: ale jak je rozpoznać, to z męskich są owoce tak?
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Kawon(arbuz)

Post »

Jaka tam wyższa szkoła :) , po prostu kwiaty u większości odmian dyniowatych dzielimy na męskie ( zaczynają kwitnąć wcześniej , jest ich dużo więcej , wytwarzają pyłek potrzebny do zapylenia i zawiązania owocu ) oraz kwiaty żeńskie , te które mogą wydac owoc . Kwiat żeński do kielicha kwiatowego ma przymocowany mały owoc , zalążnie . To samo oczywiście jest z dyniami , melonami , cukiniami i wieloma odmianami ogórka . Zreszta jak zaczną kwitnąć to zauważysz od razu różnice w tych kwiatach .
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1442
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Kawon(arbuz)

Post »

W cukinii wiem jak to wygląda bo uprawiam ja od wielu lat, więc jeśli jest podobnie to pewnie odróżnię je znaczy się kwiaty. Źle zrozumiałam napisany przez ciebie post do Miki ale już wiem o co chodzi, dzięki frant.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
elissa
200p
200p
Posty: 223
Od: 10 mar 2011, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kawon(arbuz)

Post »

A z moich arbuzów chyba nic nie będzie :? niby wszeszły, ale blade i jakoś im liścienie zaczęły schnąć :( czy to może być wynik przelania wodą???
Pozdrawiam, Ela
PKasia
200p
200p
Posty: 266
Od: 7 lut 2011, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kawon(arbuz)

Post »

Witam!
Dawno mnie tu nie było i muszę nadgonić lekturę.
Mam ten sam problem z melonami (starsze -pierwsze liście obsychają ale reszta zdrowa) i te samo pytanie: co może być przyczyną?!
Pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Kawon(arbuz)

Post »

Może przelanie i korzenie duszą się z braku tlenu. Podłoże musi być lekkie i trzeba spulchniać wierzchnią warstwę ziemi. Ja podlewam młode roślinki bardzo oszczędnie i jak ziemia już na kilka centymetrów przeschnie.
Tomek
madzik1388
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 kwie 2010, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon(arbuz)

Post »

Ja swoich też nie przelewam, zdarza się, że są bardziej przesuszone niż przelane
harlej1
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 kwie 2008, o 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kawon(arbuz)

Post »

z moich obserwacji wynika, że arbuzy są dużo bardziej wrażliwsze na przelanie, niż cukinie, patisony itp. szczególnie przed wschodami
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kawon(arbuz)

Post »

Kiedy wysadzacie swoje arbuzy do gruntu?
pozdrawiam, Anita
madzik1388
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 kwie 2010, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon(arbuz)

Post »

Nitka ja sie ciągle boję, poczekam na pierwszego odważnego :wink:

Do moich arbuzów przyczepiła się mszyca :evil: już kilka razy pryskałam, a ona ciągle jest :(
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kawon(arbuz)

Post »

No ja też czekam na sygnał do wsadzenia. :wink:
A z mszycami mam tak samo na rozsadach kwiatów w tym roku i też nie mogę się ich pozbyć. :evil:
pozdrawiam, Anita
gfusc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 maja 2011, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon(arbuz)

Post »

Kiedy sadziliście nasionka, że już takie rozwinięta rośliny wam urosły. Moje nasiona (Rosario + Janosik) wsadziłem do ziemi na samym początku kwietnia, a dopiero co część z arbuzów wypuściła listki właściwe. Do października zdążą zaowocować? :? Pewnie byłyby większe gdyby nie to ostatnie ochłodzenie oraz ziemia, która w moim przypadku jest nieznanego pochodzenia + kompost. Niestety jeden z silniejszych okazów Rosario się złamał przez moją nieuwagę.

Można podlewać arbuzy gnojówką z pokrzyw? Czy lepiej się mają po niej, ktoś próbował?

Kasencja, ja zrobiłem sobie właśnie namiocik.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”