Lilie - uprawa Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lilie - uprawa

Post »

Z mojego skromnego doświadczenia wynika że są lilie wyrastające bardzo wysoko ale tez takie bardziej kompaktowe i niskie - zależy od odmiany.
Odmiana ( ale i termin sadzenia ) ma wpływ na termin kwitnienia.
Całe szczęście że nie wszystkie lilie kwitną w tym samym czasie :P
Carlos9
200p
200p
Posty: 305
Od: 23 kwie 2011, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lilie - uprawa

Post »

Moje lilie na szczęście jeszcze rosną i nie zatrzymały swego wzrostu, ale nie wiem co jest, bo te które sadziłem w kwietniu mają wysokość 20 cm a listki na samej górze tak lekko żółkną, może to ze słońca, które tam świeci przez 7 godzin dziennie? Jutro może wrzucę jakieś foteczki lilii jak się uporam z sadzeniem pozostałych kwiatów.

Rozanka a twe lilie niektóre sa mniejsze może dlatego, że były sadzone tego roku, pozostałe są już duże i dorodne, bo były sadzone kilka lat temu, tak samo jest u mnie, po za tym casablanki są takie cienkie i wysokie, widzę u Ciebie która to casablanca z daleka.
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lilie - uprawa

Post »

A moje w końcu znalazłam dwa dni temu - ślimaki mi je prawie odgryzły do zera. :evil: Jedna jakoś wyglada, dwie to tylko odstajaca łodyga, a czwartej w ogóle nie widzę, albo się nie pokazała w ogóle, albo ją zjadły.
Carlos9
200p
200p
Posty: 305
Od: 23 kwie 2011, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lilie - uprawa

Post »

Dyshia pewnie te wstrętne ślimory ją zjadły zanim jeszcze z ziemi wyszła. :( U mnie też jedza moje owo zasadzone astry i aksamitki, od razu zaopatrzyłem się w ślimax i sypie trutkę, ale tego roku do tej pory wszelkich pasożytów typu komary, kleszcze i szkodników typu ślimaki jest bardzo mało a to z racji mroźnej i suchej drugiej połowy zimy. jednak ślimaczki takie malutkie się wykluły i także potrafią narobić wiele szkód, lepiej za wczasu się ich pozbyć, zanim wyrosną do gigantów, narobią ogromnych szkód i złożą kolejne 1000 jaj.
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1442
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Lilie - uprawa

Post »

lulka pisze:.....
Elik może, to taka niska odmiana jak wspomniałam wyżej-to się chyba nazywa lilia azjatycka niska i ma wysokość ok.30 cm.

.......
lulka od kilku lat mam lilie ale nie chodzi mi o to że ona jest niska, ona kwitła mi ładnie w ubiegłym sezonie tylko że ona jest tuż nad powierzchnią ziemi, tak jakby zahamował się jej wzrost, może ktoś będzie wiedzial co może być tego przyczyną.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
anula
100p
100p
Posty: 180
Od: 17 paź 2005, o 18:10
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Lilie - uprawa

Post »

elik_49 pisze:
lulka pisze:.....
Elik może, to taka niska odmiana jak wspomniałam wyżej-to się chyba nazywa lilia azjatycka niska i ma wysokość ok.30 cm.

.......
lulka od kilku lat mam lilie ale nie chodzi mi o to że ona jest niska, ona kwitła mi ładnie w ubiegłym sezonie tylko że ona jest tuż nad powierzchnią ziemi, tak jakby zahamował się jej wzrost, może ktoś będzie wiedzial co może być tego przyczyną.
Choroba grzybowa, wirusowa, coś ją podgryzło i osłabiło cebulę, przemarzła i osłabiona, za mało składników pokarmowych .......

Co do cebul sadzonych na wiosnę to one z reguły słabiej się rozwijają i pędy są skrócone przecież taka cebula dość,że musi się ukorzenić to już jej czas na wypuszczenie pędu. To duży wysiłek. :)
pozdrawiam,ania
SUKULENTY
OGRÓD
Awatar użytkownika
Rozanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1832
Od: 9 lut 2009, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Toruń/Puszcza Bydgoska

Re: Lilie - uprawa

Post »

Carlos, nie mam Casablanki :shock: Te najwyższe, na zdjęciu pierwszym, to Dolcetto LO trąbkowa. One wszystkie były sadzone w tym roku. Ale na zdjęciu drugim są ubiegłoroczne i tegoroczne. Te nowe niewiele ustępują strszakom, wszystkie to azjatki. :D
Myślę, że cuda zrobił mój nowy nawóz zwany hydrocomplex. Polecam.
morellette
100p
100p
Posty: 137
Od: 5 mar 2010, o 07:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Lilie - uprawa

Post »

Obrazek Moje lilie zaczynają pokazywac pąki kwiatowe z czego bardzo się cieszę.To mój drugi sezon z liliami, ale w tym roku posadziłam naprawdę dużooooo cebul.
Mój wątek
Pozdrawiam,Małgosia:-)
Awatar użytkownika
lulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5106
Od: 31 mar 2011, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/w-wa płd

Re: Lilie - uprawa

Post »

jakich nawozów używacie ? (poza hydro...coś tam-muszę podejrzeć :? ), myślicie że wspomniany wcześniej nawóz do róż i roślin kwitnących jest odpowiedni dla lilijek?
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6067
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Lilie - uprawa

Post »

Liliom dajemy nawóz do roślin cebulowych ,w nawozie nie może być więcej jak 10 % azotu.Jak mają 10 cm i potem jak wiążą paki kwiatowe. Płaska łyżka pod jedną roślinę.
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

Takie pytanie...
Co się stanie z cebulą, która straciła dopiero co wypuszczony pęd (taki 4cm)?
Zginie, czy może da rade jakoś przeżyć i w perspektywie kilku lat zakwitnąć?

Majstrowałem przy wysadzaniu karłowych lilii z misy (co mnie podkusiło) na rabate z innymi liliami. Lilie już dosyć wysokie, zrobiłem rekonesans - w jednym miejscu nic nie wyszło więc tam dosadzę. Ciach łopatką i ciach świeży pęd z cebuli. Sprawy by nie było, ale obejrzałem cebule i wokół były trociny, a to oznacza że odrąbałem pęd którejś z odmianowych lilii które kupiłem jesienią. Ech, jest jakaś nadzieja dla niej? Czy to mogła być lilia trąbkowa, tj. czy one tak późno wschodzą?
Awatar użytkownika
lulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5106
Od: 31 mar 2011, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/w-wa płd

Re: Lilie - uprawa

Post »

dzięki Georginia ;:138 , dzisiaj lecę kupić taki nawóz. Wczoraj oglądałam moje ślicznoty, patrzę a tu jeszcze jedna wyszła-mało jej nie zdeptałam. W takim razie mam 6 szt, a nie 5 jak pisałam ;:63 m ;:108 :tan
Awatar użytkownika
Rozanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1832
Od: 9 lut 2009, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Toruń/Puszcza Bydgoska

Re: Lilie - uprawa

Post »

pEtr, zostaw tą cebulkę w ziemi, zakwitnie w przyszłym roku. Nawet jeżeli ciachnąłeś na pół. Moje zaczęły się rozmnażać nawet z pojedynczych łusek. Ja też kilka połamałam przy wiosennym przesadzaniu, albo ciachnęłam po cebuli, bo jak kopałam to się okazywało, że pęd tu a cebula 10cm dalej. Fajne są lilie, bo ciężko je unicestwić :D Niekoniecznie była to trąbkowa, lilie różnie wschodzą, głównie zależy to od jakości cebuli.
Morellette, fajne lilie. ;:108
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”