Lilie - uprawa Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
lulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5106
Od: 31 mar 2011, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/w-wa płd

Re: Lilie - uprawa

Post »

jeszcze jedno pytanie: przedwczoraj znalazłam ochydnego robala na jednej z lilii-szary, płaski a fuj, zniszczyłam drania. Trochę długo mi zajęło żeby znaleźć jego nazwę i wydaje mi się że była to zwójka różóweczka. Czy to jest szkodliwe dla tych roślin? Nie widziałam tam żadnych larw. Z opisu w internecie wynika, że lubuje się w drzewach i krzewach owocowych-co więc robił na lilii :?:
Pomóżcie, bo nie wiem czy mam już wyciągać broń chemiczną!!!!!!!! :(
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1007
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Lilie - uprawa

Post »

15 sztukasów moich lilijek ;:138
Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
Awatar użytkownika
DiRom
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 16 lip 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lilie - uprawa

Post »

Witam, Kupiłem trochę lilii i odmiany się nie pokrywają z tym co kupiłem, gdyż kilka może z 4 są niskie i już wypuszczają pąki kwiatowe, a niby te same rosną dalej w górę a pąków kwiatowych nie widać.


Obrazek

Ta w czerwonym kółeczku lilia niska z pąkami, a ta z strzałką niby ta sama a o wiele wyższa bez pąków kwiatowych. Wiec prawdopodobieństwa pomylenia przez producenta odmian lilii jest bardzo duża osiągająca jakieś min 15proc.


Zapraszam również do mojego ogródka, link poniżej mojego postu.
Mój początkujący ogródekhttp://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=36574
Pozdrawiam Roman
anula
100p
100p
Posty: 180
Od: 17 paź 2005, o 18:10
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Lilie - uprawa

Post »

[quote="DiRom"]Witam, Kupiłem trochę lilii i odmiany się nie pokrywają z tym co kupiłem, gdyż kilka może z 4 są niskie i już wypuszczają pąki kwiatowe, a niby te same rosną dalej w górę a pąków kwiatowych nie widać.
Ta w czerwonym kółeczku lilia niska z pąkami, a ta z strzałką niby ta sama a o wiele wyższa bez pąków kwiatowych. Wiec prawdopodobieństwa pomylenia przez producenta odmian lilii jest bardzo duża osiągająca jakieś min 15proc.


Z tego co widać na zdjęciu to są to lilie azjatyckie. Właściwie dopiero jak zakwitną to się przekonasz czy pokrywają się z zakupionymi odmianami. Jeżeli były kupione u jakiegoś kolekcjonera-hodowcę to się pokryją co do odmiany a jak w sklepie to może ;:91
pozdrawiam,ania
SUKULENTY
OGRÓD
Awatar użytkownika
DiRom
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 16 lip 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lilie - uprawa

Post »

Tak wiem że azjatyckie, tylko miało być 5kolorów. a nie przykładowo 6. I teraz nie wiem na ile się nastawić :D w każdym bądź razie, muszą zakwitnąć, chyba że ktoś mi na złość zrobi i je połamie.
Mój początkujący ogródekhttp://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=36574
Pozdrawiam Roman
anula
100p
100p
Posty: 180
Od: 17 paź 2005, o 18:10
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Lilie - uprawa

Post »

Albo zje. :mrgreen: Już widzę jak wszystkie nornice w okolicy się na nie szykują. ;:214
pozdrawiam,ania
SUKULENTY
OGRÓD
Carlos9
200p
200p
Posty: 305
Od: 23 kwie 2011, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lilie - uprawa

Post »

DiRom naprawdę pięknie masz nowe nasadzenia lilii, ja także mam takie, co miały dorosnąć do metra, kupowałem na początku kwietnia i sadziłem, a niektóre mają tylko 15-30 cm i już widzę, że wypuszczają pączki. Co to ma być? To są orientalne i trąbkowe wysokie odmiany, a nie jakieś przyziemne. Dzisiaj je nawoziłem, może ze 20 cm w górę jeszcze urosną. Bardzo dziwne, bo te z zeszłego roku maja już 50-90 cm i także wypuszczają pączki, te z tego roku co sadziłem, równocześnie z tamtymi je wypuszczają i sa na razie niższe, myślałem, że będą kwitły 3 tygodnie pózniej, ale zanosi się na to, że wszystkie zakwitną prawie równocześnie.
Awatar użytkownika
basiac
100p
100p
Posty: 180
Od: 20 lut 2011, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: elbląg

Re: Lilie - uprawa

Post »

mam pytanie do znawców tematu lilii.Jedna z moich lilii posadzona w tym roku jest o wiele mniejsza od pozostałych i tka jakby przechylona z liśćmi troche poskrecamymi i lekko żółtymi.Czy jej coś dolega czy taka jej uroda
Awatar użytkownika
DiRom
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 16 lip 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lilie - uprawa

Post »

Albo zje. :mrgreen: Już widzę jak wszystkie nornice w okolicy się na nie szykują. ;:214
Szczerze okrona jesteś... Jak tak możesz aby moje biedne kochane roślinki coś wtryniło...

Carlos9 Przeczytaj uważnie też moją treść wątku, nie koniecznie musi być to lilia trąbkowa, lub orientalna gdyż producent mógł się bardzo pomylić :D Niestety tak czasem bywa i musisz się z tym pogodzić, lecz ja też mam lilie trąbkowe i niektóre mają zaledwie 40cm ale to przez moją nie uwagę, gdyż rosną w strasznej ziemi a poza tym cebulki są bardzo małe więc zakwitnie tylko 2 kwiaty. Bo już są gotowe do kwitnięcia.

basiac hmmm.... Jakbym pokazał foto niektórych swoich lilii byś powiedziała że one już nie żyją, bądź już zjadło coś im cebulkę i liście owiędają. Ale taka prawda że one takie są, a co do żółknięcia liści to nie powinno tak być. Wklej jakieś foto to nie tylko ja się wypowiem ale i też ktoś bardziej kompetentny ode mnie. :D
Mój początkujący ogródekhttp://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=36574
Pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
anador
200p
200p
Posty: 220
Od: 6 lut 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jaką ja mam odmianę lilii ?

Obrazek
Dwa lata temu kupiłem taką roślinkę ok.30 cm.w doniczce.W zeszłym roku miała ponad 2m. :wit
Dobrze, że nie ma człowieka bez wad, bo taki człowiek nie miałby też przyjaciół.
anula
100p
100p
Posty: 180
Od: 17 paź 2005, o 18:10
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Lilie - uprawa

Post »

DiRom pisze:
Albo zje. :mrgreen: Już widzę jak wszystkie nornice w okolicy się na nie szykują. ;:214
Szczerze okrona jesteś... Jak tak możesz aby moje biedne kochane roślinki coś wtryniło...

Ach taka straszna nie jestem. :wink: Ale wiem z doświadczenia co nornica może zrobić na tak odkrytym terenie. Ale trzeba być dobrej myśli. :) Lilie w ogrodzie mam od ponad 20 lat. Co cenniejsze mam w donicach, inne na zagonach, które naokoło maja wkopane stare dachówki, ale najlepsze są jednak koty. Trochę żal mi ptaków :(

basiac i do innych "liliowych fanów" czy zaprawiacie cebule środkami grzybobójczymi przed posadzeniem, to podstawa uprawy-Kaptan i Topsin. basiac co do Twojej lilii to trudno zdiagnozować - wirus, grzyb, coś podgryzło albo za słaba była, a może przymarzła ?
pozdrawiam,ania
SUKULENTY
OGRÓD
Awatar użytkownika
DiRom
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 16 lip 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lilie - uprawa

Post »

Gdyby przymarzła to raczej by już raczej nie odrosła.

anula ja te bardziej cenne też mam w klombie dookoła i pod spodem są dachówki :D
a te na otwartej przestrzeni to miałem jakiegoś szkodnika ale potraktowałem go w głównej norze "Noratem" i jak na razie cisza i spokój
Mój początkujący ogródekhttp://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=36574
Pozdrawiam Roman
anula
100p
100p
Posty: 180
Od: 17 paź 2005, o 18:10
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Lilie - uprawa

Post »

[quote="DiRom"]Gdyby przymarzła to raczej by już raczej nie odrosła.

Moje przymarźnięte rosną, są słabe, poskręcane. :(
pozdrawiam,ania
SUKULENTY
OGRÓD
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”