MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Piotr1970
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 sie 2010, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

;:136 Tylko powiem tak, bo mam również pszczoły i to co powiadasz może być chora ogrodniczka. Najgorsze w pośród pszczół jest waroza. Ona niszczy pszczoły. A waroza to nic innego jak pasorzyt żywiący się organizmem pszczoły. Rozmawiałem z ogrodnikami co hodują trzmiele i też powiedzieli mi o warozie. Więc to ne tylko w pasiekach takie coś buszuje ale i u trzmieli i pszczółek ziemnych też. Ogrodniczki też to mają. Nie wiem co może kto co zauważył .Ja to wiem o pszczołach i i trzmielach. Co ogrodniczki mają to nie wiem . Powiem też że bardzo dużo martwych małych pszczółek zgarniałem z desek sosnowych leżących pod nakryciem . Były podobne do tych ziemnych. Ale dlaczego martwe to się sam dziwię.
Tomasz_PCH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 23 kwie 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chodzież

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

rafla pisze:
Tomasz_PCH pisze: A w starym pniu wiśni zamieszkują takie małe uskrzydlone "korniki"
Kornik raczej nie, kornik to chrząszcze.
Korniki w cudzysłowie. Po prostu pszczółki drążą tunele w pniu obumarłej wiśni.

Nie wiem Piotrze czy to mnie odpisujesz. Jak na razie pszczoły są ruchliwe, nawet latają. Tylko żadnej rurki (jeszcze) nie zamurowały.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3607
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Waleria pisze:Zauważyłam dziwną rzecz:najwięcej jest zasklepionych rurek, które są prawie w pozycji pionowej. (bo mi się przekrzywiły) Może trafiło się dobre miejsce, a może chodzi o to, że w naturze murarki chyba trafiają w większości na takie właśnie stojące badyle? Co o tym myślicie?
Musiałam się zacytować, bo jakoś nikt nie zwrócił do tej pory uwagi na mój przypadkowy eksperyment.
Waleria
Tomasz_PCH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 23 kwie 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chodzież

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

sparks25 pisze:Nie od razu Kraków wybudowano Tomasz_PCH trochę czasu zajmuje przygotowanie wnętrza rurki i zbieranie pyłku za kilka dni powinieneś miec zamurowaną pierwszą rurkę .
Już dwie zamurowane :) Parę dni słońca pomogło.
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Miałem na wiosnę 6000 kokonów ( zakładam ze 3000 to samiczki) , zrobiłem 6000 rurek , po 3 tygodniach dostawiłem kolejne 3000 i już są prawie zapełnione.więc będę mieć około 9000 rurek zapełnionych. Domyślam się ze w tych dostawionych mogą być po 2 , 3 jajeczka złożone bo to pewnie końcówka składania jaj . Moje pytanie jest następujące: Jaka jest maksymalna ilość jaj którą może złożyć jedna samiczka?
Awatar użytkownika
bzykandi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 9 maja 2011, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Gratuluję- a u mnie,przy moim małym domku pojawiła się nowa pszczółka.Domek jest mały, bo i ogródek niewielki,100 metrów kwadratowych na tyłach stuletniej kamienicy w trzystutysięcznym mieście.Nie służy masowej produkcji(nie mam takiej potrzeby),lecz pełni funkcję obserwacyjno-poznawczą.Zagnieździło się w nim już 4 różne rodzaje owadów.Dobrze że wywierciłem otwory różnej wielkości,te małe o średnicy 4 milimetrów są również często zajmowane.

Obrazek

Ta mała pszczółka pokazała się wczoraj,zajęła otwór o średnicy 4 milimetrów,bardzo szybko się porusza,namęczyłem się okrutnie żeby ją zfotografować.
Tradycyjnie już proszę o pomoc w zidentyfikowaniu.

Obrazek
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Walerio - w jaki sposób Umieściłaś te rurki pionowo? Jestem ciekaw po prostu :P
Jeśli masz porównanie ze zwyczajnie zawieszonymi rurkami może coś w tym jest, sądzę, że miejsce nie ma dla nich wielkiego znaczenia, byle było gdzie mieszkać.

murarz81 - u mnie mniej więcej 7 samiczek zakleiło do tej pory ponad 40 rurek :idea: Z tym, że są one różnej długości - od 10 do 20 cm. Nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, ale wygląda na to, że jest to spora ilość.

U mnie na razie mieszkają tylko murarki, chyba powoli ich praca dobiega końca..
Pozdrawiam, Maciek.
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

40 rurek x średnio 15 cm to jest rurka o długości 600 cm . Załóżmy ze jedno gniazdko zajmuje 1,5 cm to daje 400 komór . 400 komór na 7 samiczek :) to daje 55 jajeczek na 1 samice - Chyba pszczoła to nie ryba?:P . chyba te 7 samiczek poprosiły o pomoc jakieś inne koleżanki :)
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

To tylko orientacyjne dane, wychodzi trochę na wyrost :P
Po sezonie, gdy wyłuskam kokony będę mógł dużo więcej powiedzieć na temat przyrostu hodowli :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

ciekawe jak ja policzę z 9000 rurek :D
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1551
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Bzykandi,czy to aby na pewno pszczoły z takimi żuwaczkami, to wygląda mi na jakieś samice mrówek, szczególnie zdjęcie w prawym górnym rogu i oba dolne zdjęcia. Tak przy okazji jak robisz zdjęcie jakiegoś owada, to staraj się dać jak największa rozdzielczość, nie baw się w colage.
Zrób to np tak, to przykład:
Obrazek
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
tax-us
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 20 sie 2010, o 23:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała okolice

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

bzykandi pisze:]
Ta mała pszczółka pokazała się wczoraj,zajęła otwór o średnicy 4 milimetrów,bardzo szybko się porusza,namęczyłem się okrutnie żeby ją zfotografować.
Tradycyjnie już proszę o pomoc w zidentyfikowaniu.
Wygląda na którąś z nożycówek Chelostoma, najprawdopodobniej chelostoma florisomne - nożycówka pospolita ale sprawdź bo coś nie do końca mi pasuje
Bardzo ładny domek i najważniejsze, że owadą się podoba :)

Napisane: Pn 23 maja 2011 00:55
murarz81 pisze:Miałem na wiosnę 6000 kokonów ( zakładam ze 3000 to samiczki) , zrobiłem 6000 rurek , po 3 tygodniach dostawiłem kolejne 3000 i już są prawie zapełnione.więc będę mieć około 9000 rurek zapełnionych. Domyślam się ze w tych dostawionych mogą być po 2 , 3 jajeczka złożone bo to pewnie końcówka składania jaj . Moje pytanie jest następujące: Jaka jest maksymalna ilość jaj którą może złożyć jedna samiczka?
Samica murarki może złożyć 20 jaj.
Przyrost masz ogromny, chyba najprościej będzie policzyć kokony na wagę :D
Pozdrawiam Krzysztof
Tomasz_PCH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 23 kwie 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chodzież

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

tax-us pisze: Wygląda na którąś z nożycówek Chelostoma, najprawdopodobniej chelostoma florisomne - nożycówka pospolita ale sprawdź bo coś nie do końca mi pasuje

Bardzo ładny domek i najważniejsze, że owadą się podoba :)
Dzięki tax-us, mam raczej te same pszczoły w wiśni. (zdjęcia są wcześniej)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”