Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Dziękuję za kciuki :D Dzisiaj dostrzegłam pierwsze pąki na katalpie! Żyje! :tan :tan :tan
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Normalnie o tej porze surmie miały już ładne liście, po przymrozkach drzewa znowu wysilają się żeby je rozwinąć, więc są stosunkowo niewielkie jeszcze ...
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Tak, stosunkowo niewielkie ;)

Jak w weekend odwiedziła mnie przyjaciółka, stanęła jak wryta i zawołała z przerażeniem:
- Co się stało w tym drzewem!?

Tak ją zdziwił ten wolny start katalpy ;) Dwa dni temu ona miała jeszcze mniejsze liście...



Zdjęcia zostały usunięte z hostingu.
bab...
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
iwonas85
200p
200p
Posty: 294
Od: 27 mar 2011, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełmna/ kuj - pom

Re: Problemy z katalpą

Post »

Moja nareszcie wypuściły listki. Zakupione miały po ok 120 cm. Niestety musiałam zciąć je z góry po ok 70 cm ponieważ zmarzły i tylko do takiej wysokości odbiły. Jak je dalej prowadzić, żeby szły tylko w górę i ładnie się rozkrzewiły?
Obrazek
Awatar użytkownika
mmac
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 maja 2011, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polkowice / Dolny Śląsk

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Witam wszystkich, jestem początkującym w sprawach ogrodniczych, ale bardzo chciałbym zagospodarować ładnie nasz kawałek pola koło Polkowic (1,4 ha), ponieważ mam nadzieję, że kiedyś wybudujemy tam dom. Pole było nieużywane przez 20 lat, zarosło różnymi chwastami, a ziemia jest słaba (VI klasa).
Do tej pory posadziliśmy już kilkaset różnych sadzonek: róże, robinie akacjowe, kilka gatunków iglaków, teraz sadzimy żywopłot z ligustru, ogólnie rośliny, które nie wymagają zbyt wiele.
Jednocześnie zaopatrzyłem się w nasiona, m.in surmii, którą bardzo chciałbym mieć na polu, ze względu na piękne kwiaty i liście, a także ze względu na komary :wink: Niestety z ok. 50 nasion tylko kilka wykiełkowało, a większość później zwiędła. Tak więc wygląda, że moja praca poszła na marne :? Dla porównania, z 200 nasion paulowni (którą dostałem gratis) co najmniej 1/3 wykiełkowała i mam nadzieję, że przynajmniej kilka drzewek z tego będzie.
Czy możecie mi doradzić, czy uprawa surmii na naszym polu w ogóle ma sens, skąd ewentualnie wziąć sadzonki?
A może ktoś podsunie mi pomysł, jak w miarę szybko, niedrogo i ładnie zagospodarować?
Awatar użytkownika
lizbonka
50p
50p
Posty: 56
Od: 28 maja 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Witajcie :wit

Chciałabym zapytać jak mogę przyciąć drzewko by rozkrzewiło się tak pięknie jak na zdjęciu kilka postów powyżej??
Moja Catalpa aurea na dwie odnogi i na czubkach wyszły piękne kanarkowo zielone listki :heja . Drzewko ma ok 170cm. Chciałabym ładnie je zagęścić dobrym cięciem!Zaznaczam, że kupiłam je tak wysokie i jest u mnie od wczesnej wiosny tego roku. Proszę o pomoc jestem laikiem :oops:

Z góry dziękuję:)
Pozdrawiam
Lizbonka & Marysia & Suri & Felix :)
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Ja też jestem laikiem, ale z tego co wiem, katalpy dobrze znoszą cięcie. Chętnie jednak poznam zdanie innych :). Pisząc ?drzewko powyżej? pewnie miałaś na myśli moje drzewko :). Otóż ja nigdy nie przycinałam swojej katalpy, choć przyznam, że zastanawiałam się na tym nie raz. Ona jest szczepiona na pniu, stąd ten parasol.
Początkowo wyglądała jak na poniższym zdjęciu (2003 r.), a potem sama się rozrosła.

Obrazek
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
lizbonka
50p
50p
Posty: 56
Od: 28 maja 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Tak, właśnie o Twoją pytałam. Jest fantastyczna...
Wiem, że muszę dać mojej czas ... Teraz ma kilka listków.
Wycięłam ją ze zdjęcia więc widać jak widać



Zdjęcia zostały usunięte z hostingu.
bab...
Pozdrawiam
Lizbonka & Marysia & Suri & Felix :)
anna63
100p
100p
Posty: 193
Od: 23 sty 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk górny

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Katalpy dobrze znoszą cięcie ,ładnie się zagęszczają ,jednak odmiana Ketmi cięcia nie potrzebuje ,a swojej przytnij końce ,(jeżeli chcesz żeby miała dłuższe gałązki to oczywiście jeszcze się wstrzymaj )pięknie się rozkrzewi i wzmocni pień
pozdrawiam Anna

Po prostu mój ogród
Awatar użytkownika
dota.m
50p
50p
Posty: 53
Od: 22 cze 2009, o 22:17
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Ketmia, możesz dać jeszcze jedno zdjęcie Twojej katalpy, takiej w pełni ulistnionej?
Dorota
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Eeee, chyba nie bardzo się teraz prezentuje ;:224
Właśnie zrobiłam jej zdjęcie, żeby się poradzić. Po zimie jednak końcówki z jednej strony przemarzły i obecnie wygląda tak:

Zdjęcia zostały usunięte z hostingu.
bab...


Żałuję, że jej wcześniej nie przycięłam, ale po pierwsze: nigdy wcześniej tego nie robiłam i podobał mi się jej pokrój;
po drugie: był moment, że myślałam, że już się nie odrodzi.
I co teraz, mam się męczyć tym widokiem przez cały sezon? Czy mogę ją jednak teraz przyciąć :| ? Może ktoś mi poradzi... Please :).

Jak była trochę młodsza, wyglądała tak:

http://www.empikfoto.pl/albumy42/118855 ... 403net.jpg
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Ketmia zobacz czy nie padło jedno miejsce szczepienia :(
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Według mnie - nie padło. Zajrzałam do środka korony (co nie jest trudne, bo ona jest nisko szczepiona ;) ) i każda gałązka żyje.


Od strony bardziej zazielenionej pada słońce, tam jest zachód, sprawdziłam na mapie internetowej. Może zimą gałązki te były bardziej ogrzane.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”