Drzewko w kształcie małego parasola

Drzewa ozdobne
Anndzia
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 kwie 2010, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Drzewko w kształcie małego parasola

Post »

Poszukuje małego drzewa, które mogłoby służyć właśnie jako mały parasol nad niewielką ławeczką.Miejsca zbyt dużo tam niestety nie mam, miejsce to jest od strony południowej. Niestety odpada brzoza youngii, gdyż wyczytałam tu na forum, że "wysusza" rośliny rosnące obok, a obok mam różne miniaturowe świerki, klony, sosenki itp. Czy z jakiejś wierzby dałoby radę coś takiego uzyskać?
dawidbanan
---
Posty: 7590
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko w kształcie małego parasola

Post »

Wierzba mandżurska? Ta o wiszących pędach.
Gdyby była cięta, fajnie by wyglądała.
Anndzia
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 kwie 2010, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Drzewko w kształcie małego parasola

Post »

Kiedyś mieliśmy tą wierzbę, ale w innej kompozycji i nam się odwidziała, więc oddaliśmy ją sąsiadom:) poza tym ona miała pędy głównie skierowane do góry, więc nie wiem czy podołałabym temu, aby ją tak formować...ideałem dla mnie byłby jakiś nieduży klon, ale nie wiem czy jakiś by się nadał jako parasol.muszę też dodać, że czasem mocno u nas wieje w tym miejscu niestety:(
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Drzewko w kształcie małego parasola

Post »

popatrz na klon - Acer platanoides Globosum, spód trzeba by później ew podcinać
Obrazek
zdjęcie:http://www.baumschule-in-braunschweig.d ... aeume.html

Tu o sadzeniu http://www.boot-hortorus.pl/instrukcja.html
Anndzia
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 kwie 2010, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Drzewko w kształcie małego parasola

Post »

Fajny jest ten klon, ale myślałam, żeby miało gałęzie do dołu..żeby było płaczące i nieco mniejsze niż ten klon, bo on mi się po prostu nie zmieści:).podoba mi się http://www.esveld.nl/htmldiaen/a/acbpen.php jednak u nas chyba nie spotykany...
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Drzewko w kształcie małego parasola

Post »

aaa to ma być namiot :D
Z resztą na klonie od spodu same mszyce
a może wierzba iwa wysoko szczepiona Salix caprea 'Kilmarnock' (Pendula) pewnie znasz
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Drzewko w kształcie małego parasola

Post »

Namiot to Ci zrobi morwa pendula albo wiąz pendula, widziałam też wiśnię pendulę w tym kształcie.
Nieduże i fajny parasol, tylko dobrze jest kupić jak najwyżej szczepione, jeśli chce się pod nim posiedzieć.
x_p-r
200p
200p
Posty: 302
Od: 25 maja 2010, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko w kształcie małego parasola

Post »

Najlepszy wybór to wiąz "Camperdownii" .Buduje koronę wolno za to bardzo solidną. Morwy nie polecałbym ze względu na opadające owoce ,rozdeptywanie ich jest mało estetyczne :-),a same pędy zbyt wiotkie i zbyt szybko dorastają ziemi, wymagają ciągłego cięcia.
Pozdrawiam,Piotr
Anndzia
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 kwie 2010, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Drzewko w kształcie małego parasola

Post »

Tak, chyba raczej o namiot :) Wierzba chyba będzie najlepszym pomysłem właśnie ja rozważam, tylko muszę poszukać takiej szczepionej około 2 metry. wiąz byłby też idealny, ale dla niego trzeba mieć więcej miejsca niż u nas jest.
Dzięki za wszystkie rady.
x_p-r
200p
200p
Posty: 302
Od: 25 maja 2010, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko w kształcie małego parasola

Post »

Z wierzb to będzie iwa "Kilmarnock " zapewne . Na spotkane 7,w tym jedna moja wszystkie miały kłopoty z miejscem szczepienia (,rak,zgorzel) i w rezultacie do usunięcia po 4-5 latach. Przyrosty są ciężkie i trzymają się blisko pnia ,to nigdy nie będzie parasol pod którym można się schronić . Wiąz "Camperdownii" nie jest dużym drzewem i można go doskonale kontrolować jak wszystkie drzewa o pokroju płaczącym. Jedyna jego wada to wysoka cena.
Więc jeśli nie wiąz to warto rozważyć brzozę brodawkowata "Youngii" ,dość szybko rośnie,bardzo dobrze znosi cięcie i na pewno nie padnie. W szkółkach też można dostać Sofore japońską "Pendula",trzeba popytać,malownicze drzewo ,niewymagające. Czy nawet jarzębina odmiany 'Pendula",cokolowiek tylko nie szczepiony Kilmarnock czy wierzba cotelli :-).

Pozdrawiam,Piotr
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Drzewko w kształcie małego parasola

Post »

Też nie polecam tej wierzby - złe doświadczenia, ale siedziałam też na ławce pod fajnym parasolem z wierzby mandżurskiej - wsadzone dwa patyki w ziemię w odległości około 1 metra, poprowadzone w górę, pod tym równolegle ławka. Koszty praktycznie zerowe i bardzo szybko rośnie.
dawidbanan
---
Posty: 7590
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko w kształcie małego parasola

Post »

Jak pojadę może jutro do babci, to sfocę jej wierzbę mandżurską.
Ostatnio ją przyciąłem trochę mocniej, bo gałęzie się zwieszały, i przejść się nie dało.

Ale teraz wygląda lepiej.
Anndzia
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 kwie 2010, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Drzewko w kształcie małego parasola

Post »

Dzięki za pomysły, więc wierzba odpada..przeanalizuj wasze propozycje i na pewno coś wybiorę.jeszcze raz dziękuje za pomoc! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”