Oberżyna /bakłażan,psianka podłużna (Solanum melongena) - uprawy z rozsady cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Nitko, jakie masz piękne bakłażany! Napisz proszę ile mają liści i jakiego są wzrostu? Moje od czasu posadzenia do gruntu stanęły z rośnięciem w górę, tylko grubieją im łodygi i nie wiem czy się mogę kwiatów spodziewać?
Horse riding - an art of keeping a horse between you and the ground.
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Kasiu, ten zwiastun kwiatka pojawił się już w doniczce. Do ziemi wsadziłam go dzisiaj, więc może teraz też stanie i będzie mężniał - zobaczymy. :wink: Zrobię jutro zdjęcia całego krzaczka i policzę listki. :uszy
pozdrawiam, Anita
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Elu dziękuję. :wink:

Kasiu, przepraszam, że dopiero dzisiaj, ale doba jest ostatnio dla mnie za krótka ;:192
Bakłażanik ma jakieś 35-40 cm. Liści 8 dużych, 4 małe i kila odnóżek :mrgreen:

Obrazek
pozdrawiam, Anita
Awatar użytkownika
Miki
50p
50p
Posty: 99
Od: 6 sty 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Na moich oberżynach wysadzonych do gruntu pojawiły się dziwne, biało srebrne przebarwienia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co to może być? Przez cały czas od momentu wysadzenia była piękna pogoda. Wcześniej stały na parapecie i prosto z niego, bez hartownia, trafiły do gruntu.
Pozdrawiam
Michał
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Moje dyniowate też tak wyglądały, gdy niehartowane trafiły do gruntu. Przykryłam agrowłókniną p17 i zaczęły puszczać nowe liście. Włoknina uchroniła je od wiatru. Teraz wszystkie dyniowate przykrywam, bo nie hartuję. Służy im ta włóknina.
Myśłałam że hartuje się na słońce i temperatury, ale dowiedziałam się że to głównie chodzi o wiatr. I chyba coś w tym jest, bo spadki temperatur, ani upały nie oddziaływują na moje sadzonki jak wiatr.
Awatar użytkownika
Miki
50p
50p
Posty: 99
Od: 6 sty 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Dzięki dariotka. ;:180
Coś w tym chyba jest, bo sadzonka z tej samej partii, która trafiła do szklarni zaaklimatyzowała się bez żadnych problemów i "efektów ubocznych". Na szczęście te w gruncie też już chyba się zaczynają zbierać, bo wypuszczają nowe zielone liście. Spróbuję jednak zrobić im jakąś osłonę od wiatru. Żeby tylko czasu starczyło.
Pozdrawiam
Michał
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Możesz je przykryć tą włókniną. Nie jest droga. Za 1,6m na 1m płaciłam 2-3 zł. Dynię przykryłam kawałkiem 80cm na 80cm. Spokojnie im to wystarczyło nawet po podwinięciu pod cegły. Może nawet by wystarczyło 50cm na 50cm. Po tygodniu tym większym ściągnęłam, a reszta sadzonek dalej jest osłonięta, aż zmężnieją.
Awatar użytkownika
gajeczka
200p
200p
Posty: 251
Od: 1 cze 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Witam wszystkich bardzo serdecznie :) Bardzo chciałam w tym roku wyhodować sobie samodzielnie bakłażanki, ponieważ uwielbiam to warzywo. Tak właśnie szukając informacji trafiłam na to forum i.. I zaniedbuję mój ogród, bo czytam tu tyle wątków, że już ich nie zliczę. Ale ile mam informacji! Bardzo mi się tu podoba! :)
Pozostanę przy temacie bakłażanów. Nasionka wysiałam w połowie marca, jak i pomidorki. Rosły sobie powolutku, ale rosły, po przesadzeniu do gruntu (17 maja) miały po 4 pary listków, czwarte takie malutkie. Okryte są mini namiotem z włókniny, mają miejsce i ciepło (na dzień odkrywam, żeby miały słoneczko), są osłonięte od wiatru. Podlewałam je regularnie, ostatnio także gnojówką z pokrzyw. Coś od tych 2 tygodni nie rosną, listki trochę przybrały, ale w górę nie idą w ogóle. Mam nadzieję że doczekam się choć jednego owocu :) Będę z ciekawością śledzić ten wątek i oglądać Wasze oberżynki :)
iwonas85
200p
200p
Posty: 294
Od: 27 mar 2011, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełmna/ kuj - pom

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Obrazek
Myślicie, że zdąży zaowocować? rośnie w tunelu foliowym. Ok raz w tygodniu podlewana gnojówką z pokrzyw.
Awatar użytkownika
gajeczka
200p
200p
Posty: 251
Od: 1 cze 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Iwonas85 - moje mają listki może z 1-2 cm dłuższe i też mam takie obawy jak Ty :( A tak chciałam wyhodować choć jednego bakłażana!
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Ja mam bakłażana pierwszy raz w tym roku i niewiele jeszcze wiem.., nie miałam pojęcia, że jak kwitną, mają takie piękne kwiaty :D

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam, Anita
Awatar użytkownika
gajeczka
200p
200p
Posty: 251
Od: 1 cze 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Iwonko - dziękuję, trzymam kciuki za nasze uprawy!

Nitka - ale śliczne! ja też nie miałam pojęcia że ma takie ładne kwiaty, przypominają mi clematisy :) A jaką wysokość mają Twoje sadzonki?
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Dokładnie Gajeczko, taki mały Clematis. :P
Krzaczek na zdjęciu powyżej ma ok. 37 cm. :D
pozdrawiam, Anita
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”