Miłorząb dwuklapowy,m.chiński,m.japoński (Ginkgo biloba)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Również uważam,że najładniejszy jest "normalny miłorząb" choć odmiany ogrodowe są odpowiednie tam gdzie nie ma dla niego miejsca.Miłorząb rośnie na różnego typu glebach ale do tego aby wyrósł z niego naprawdę duży i ładny okaz potrzebna jest żyzna,wilgotna ale dobrze przy tym zdrenowana gleba o optymalnym pH lekko kwaśnym do obojętnego i powinna być to bardzo głęboka warstwa takiej gleby bo
miłorząb ma palowe korzenie i bardzo głęboko się korzeni.Nie na każdej działce wyrośnie taki okaz jak np ten w Łańcucie.
xytras
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 maja 2011, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Sam mam miłorzęba od 10 lat - mój egzmplarz wyprowadzam w góre ma teraz około 3,5 -4 m wysokości. Pytanie kto by chciał na działce drzewo o obwodzie 4 m ???? ale fakt faktem to moje oczko w głowie tak jak klony, katalpa oraz głóg :)
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 527
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Można spokojnie sadzić podstawowy gatunek, po co się martwić tym, że za 200 czy 250 lat drzewo już będzie za duże do ogrodu? A tak przez bardzo wiele lat będzie ładnie wyglądać i stanowić ciekawostkę w ogrodzie. Takie moje zdanie, po co robić sobie sztuczne problemy skoro i tak nawet nasze dzieci nie dożyją czasu aż miłorząb rozsadzi korzeniami fundamenty
Awatar użytkownika
rumiankowa
100p
100p
Posty: 117
Od: 30 maja 2011, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Jaki jest więc średni przyrost w skali 10 lat?
Chyba faktycznie tak zrobimy, ta odmiana podoba się nam najbardziej... :)
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 527
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Po 10 latach to już dokładnie zależy od miejsca gdzie rośnie, ale ogólnie z tego co zauważyłem u mnie i po parkach to miłorząb rośnie rocznie u nas od 30 do 40 cm rocznie ale te przyrosty są różne, nie jedzie rok w rok regularnie po te 40 cm tylko raz powiedzmy 10 cm, następnego roku 35. U mnie rośnie jakiś czas i były lata że w górę nie było w ogóle przyrostu, nic się nie stało, drzewo było zdrowe i inne pędy rosły ale w górę nic, ale czytałem że to częste u miłorzęba - dlatego też chyba korona ma potem taki ciekawy pokrój. Myślę że po 10 latach może mieć z 4 metry, raczej nie wiecej, chyba że trafi w świetne warunki ale i wtedy nie przekroczy 5,5 metra. Parę dni temu mierzyłem m.in. miłorząb w pewnym parku zabytkowym i wg dokumentów od 1991 roku do 2010 w obwodzie urósł tylko 1 cm. niestety nie mierzyłem wysokości ale pewnie przyrost też nie był imponujący, drzewo sadzone prawdopodobnie na początku XX wieku miało w 1991 'tylko' 14 metrów wysokości.
Adrian84
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 wrz 2009, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Dobrym pomysłem byłoby popędzenie takiego drzewka nawozem? Jaki byłby najlepszy? W szkółkach są w sprzedaży stosunkowo duże sadzonki ze sporymi przyrostami, zatem jakoś musi się dać :D
Adrian
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Próbowac możesz abyś tylko nie przedobrzył :twisted:
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Adrian84
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 wrz 2009, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

dlatego się pytam co i jak ;)
Adrian
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Pobudzisz za mocno azotem to moze nie zdazyc zdrewnieć.Po za tym az tak mocno wzrostu nie przyspieszysz.Natury do końca nie da sie przeskoczyć. :wink:
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 527
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Wiesz w szkółkach to inna sprawa, są szkółki gdzie tulipanowce od 10 cm w ciągu jednego sezonu osiągają 2 metry. Wszystko w szklarni, sezon zaczynają jak na dworze wszystko jeszcze mocno śpi, nawozy lecą, wilgotność i tak dalej ale nie pytaj jak potem taka roślina będzie rosła po wyjściu na dwór. Pierwsza zima i połowa drzewka na śmietnik. Nie mówiąc już że słońce też zrobi swoje, nawet jesienne. Myślę jednak że z miłorzębem gdybyś chciał przyspieszyć to musisz go po prostu posadzić w głębokiej żyznej ziemi w miejscu słonecznym ale osłoniętym i najlepiej wilgotnym. Jakby nie było w Holandii widziałem masę miłorzębów (nie w szkółkach, przy zwykłych domach) i praktycznie wszystkie miały przyrost 50-80 jakoś tak. A tam właśnie jest może nie słonecznie ale cholernie wilgotno i żyźnie.
Awatar użytkownika
rudanio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 lis 2010, o 22:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śladów, Pruszków

Re:

Post »

kitikonti pisze:Miłorząb na przycinanie się nie nadaje, lepiej pozwolić mu rosnąć naturalnie,
Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że:"Miłorząb na przycinanie się nie nadaje". Kilkanaście dni temu wróciłem z Korei i na własne oczy widziałem jak rosnące wzdłuż ulic drzewa są pozbawiane przez służby miejskie całych konarów żeby schludnie wyglądały na tle wieżowców Seulu. Więc się da. ... a i tak każdy zrobi jak zechce. Ja tnę. Pozdrawiam ;:58
in vino veritas
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Znalazłem ciekawą stronkę o rozmnażaniu miłorzębów, także z nasion:
http://kwanten.home.xs4all.nl/propagation.htm
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Myślę, że nie ma co za bardzo ingerować we wzrost miłorzębu. Ale to tylko moje zdanie... Wiosną wsadziliśmy sobie takiego ok. pół metrowego, a przyrósł spokojnie 30-40cm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”