Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Moja tykwa w lekkim półcieniu :)
Obrazek


Dynia turbanowa, Posadzona również w półcieniu i od pół miesiąca w gruncie wygląda tak samo, nic nie urosła i doszedł tylko jeden liść. Zdąży zaowocować jeszcze?
Obrazek

Moje dynie ozdobne, jakoś im się nie śpieszy z rośnięciem, od 12:00 mają słońce aż do wieczora, dobra gleba, a i tak rosną strasznie mozolnie, wszystkie mają do 20 cm, a jedna całkiem w rogu, której nie widać ma już pół metra. Czy to normalne i zdążą mi jeszcze wydać owoce?

Obrazek

co jest nie tak? :cry:
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Widzę że te ozdobne dynie są popalikowane. Tak się robi? Nie kładzie się ich na ziemi? Moje dynie też były wysokie (jadalne), ale posadziłam je prawie poziomo i teraz pełzną po ziemi. Niektóre jeszcze poszły w górę, ale podsypałam im ziemię i pięknie się zagęszczają.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

dariotka pisze:Widzę że te ozdobne dynie są popalikowane. Tak się robi? Nie kładzie się ich na ziemi? Moje dynie też były wysokie (jadalne), ale posadziłam je prawie poziomo i teraz pełzną po ziemi. Niektóre jeszcze poszły w górę, ale podsypałam im ziemię i pięknie się zagęszczają.
Powbijałem paliki jak je sadziłem do gruntu, żeby ziemia podczas deszczu zbytnio nie brudziła liści :roll:

Z Twojej wypowiedzi wynika, że moja dynia rośnie wolniej niż zazwyczaj? :(
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Nie wiem czy Twoja dynia rośnie wolniej. Moje wykiełkowały na początku kwietnia. Początkowo bardzo szybko rosły ale w maju ich wzrost przystopował, nawet tych które później kiełkowały. Wszystki prawie zatrzymały się w jednym czasie i dopiero w gruncie ruszyły. Miałam już dość wysokie, długie (mocno wybiegnięte) i sadząc je, wkładałam powyżej kilku liści właściwych, tak by zostały ok 4 właściwe. Prawie całe pędy zakopałam i zostawiłam tylko czubek. Teraz ładnie się zagęszczają i mają krótkie łodyżki. Jedynie hokkaido była bardzo długa 60 cm, reszta ok 20-30 cm. Jej nie byłam w stanie całej zakopać, zresztą szkoda mi było. Posadziłam ją poziomo, bo bałam się że pod skosem sie złamie.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

dariotka pisze:Nie wiem czy Twoja dynia rośnie wolniej. Moje wykiełkowały na początku kwietnia. Początkowo bardzo szybko rosły ale w maju ich wzrost przystopował, nawet tych które później kiełkowały. Wszystki prawie zatrzymały się w jednym czasie i dopiero w gruncie ruszyły. Miałam już dość wysokie, długie (mocno wybiegnięte) i sadząc je, wkładałam powyżej kilku liści właściwych, tak by zostały ok 4 właściwe. Prawie całe pędy zakopałam i zostawiłam tylko czubek. Teraz ładnie się zagęszczają i mają krótkie łodyżki. Jedynie hokkaido była bardzo długa 60 cm, reszta ok 20-30 cm. Jej nie byłam w stanie całej zakopać, zresztą szkoda mi było. Posadziłam ją poziomo, bo bałam się że pod skosem sie złamie.
Rozumiem :)
w takim razie trzeba czekać ;:3
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Moje dynie hokkaido dzisiaj o poranku ;:3



Obrazek

Obrazek
Kasia
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

ganio4 pisze:Moje dynie hokkaido dzisiaj o poranku ;:3
w jakim stadium posadziłaś te dynie do skrzynek, ile miały liści?

ładny pers 8-)
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1772
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Zdaje się, że amerykanie mają spory problem z melittia cucurbitae, squash vine borer, i najbardziej atakują Hokkaido, który jest nawet używany dla ochrony innych odmian. Czy tutaj w ogóle występuje?
pozdrawiam, Gunnar
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

patasko pisze:w jakim stadium posadziłaś te dynie do skrzynek, ile miały liści?
Nie pamiętam dokładnie ile miały liści, sadziłam je po zimnej Zoście.

Tak wygladały 6 maja



Obrazek

A tak, już posadzone 22 maja


Obrazek

i 27 maja

Obrazek
Kasia
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

ganio4 pisze:
patasko pisze:w jakim stadium posadziłaś te dynie do skrzynek, ile miały liści?
Nie pamiętam dokładnie ile miały liści, sadziłam je po zimnej Zoście.


oj to moje rzeczywiście nie chcą rosnąć ;/
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

GunnarSK pisze:Zdaje się, że amerykanie mają spory problem z melittia cucurbitae, squash vine borer, i najbardziej atakują Hokkaido, który jest nawet używany dla ochrony innych odmian. Czy tutaj w ogóle występuje?
Gunnar, pojęcia nie mam nigdy nie zwracałam uwagi na to co mi siedzi na liściach o ile nic poważnie nie uszkadza [jakieś dziurki wyżarte czasem były, ale ja się tym specjalnie nie przejmuję..]. W tym roku jakieś gąsienice zaczęły mi zawijać brzegi liści i się tam sieciować, zerwałam te liście, bo nie wiedziałam czy to nie przyjechało z nasionami zza granicy, ale widzę, że na innych roślinach tez to coś występuje, także spokojnie. Jedyne szkodniki które były uciążliwe to ślimaki na Tromba d'Albenga w zeszłym roku [i tylko na niej!] i myszy polne, które zeżarły mi w polu kilka Hokkaido.

Pooglądałam tego squashożerce, i takiego nie widziałam w okolicy, za to widziałam coś podobnego:
http://www.insectimages.org/browse/deta ... um=5006055
Ale takich szkód nie robiło, więc najwyraźniej tylko podobne i żeruje na czym innym. :)
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2344
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Zdjęcie przedstawia cukinie zółte i zielone oraz dynie piżmową i Hokkaido
Obrazek
Na pierwszym planie zdjęcia są dynie Atlantic Giant
Obrazek

To stanowisko na dyniowate zostało przygotowane na trawniku, wiosną zdjęta darń z trawą, przerobione z obornikiem glebogryzałką .
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Moje tykwy już wypuscily kiełki :D ciekawe czy coś z tego późneeeeeego eksperymentu wyjdzie:) jak myślicie?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”