Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.1

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

A wiecie, zrobiłam sobie nalew na figach suszonych i tak w myśl staropolskiego powiedzenia "figa z makiem" przyszło mi do głowy żeby mak do tego dodać.. Czy ktoś ma doświadczenia w nalewkach na zielonych makówkach? Bo to najprostsze co mi do głowy przyszło :D
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

pomysł ciekawy :D
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
arek73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 27 paź 2010, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TCZEW

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Witam
Czy ma ktoś przepis na nalewkę z kwiatów dzikiego bzu?
Pozdrawiam
Arek
Awatar użytkownika
Justynek
200p
200p
Posty: 396
Od: 26 lip 2010, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie, Zambrów

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Mam taki oto przepis na nalewkę z kwiatów czarnego bzu. Przepis wygląda całkiem sensownie, ale osobiście nie robiłam takiej nalewki, więc nie mogę ręczyć co z tego wyjdzie.

110. Nalewka na czarnym bzie
50 baldaszków kwiatów czarnego bzu
70 dag cukru
4 duże cytryny
1 l spirytusu
1 l wody
ewentualnie: 1 łyżeczka suszonego korzenia arcydzięgla

Z cukru i wody przygotować syrop, odstawić do wystygnięcia. 2 Cytryny dobrze wyszorować, sparzyć wrzątkiem i pokroić w cienkie plasterki, ewentualnie usunąć pestki. Do słoja włożyć kwiaty bzu (nie można ich myć), przekładając je plastrami cytryn. Zalać syropem, przykryć gazą i postawić w ciepła miejsce na 10 dni. Codziennie sprawdzać czy sok nie zaczął fermentować , ewentualnie zamieszać zawartość słoja. Powstały sok przelać przez sito wyłożone kilkakrotnie złożoną gazą, dodać spirytus i sok wyciśnięty z dwóch pozostałych cytryn ( ewentualnie dodać arcydzięgiel ). Nalewkę przelać do butelek i odstawić na miesiąc w ciemne miejsce, jednak co 3-4 dni potrząsać butelką. Następnie pozostawić na 2 tygodnie do sklarowania. Wreszcie ostrożnie zlać nalewkę z nad osadu, a sam osad przefiltrować i dodać do nalewki. Nalewkę można pić bezpośrednio po przygotowaniu, jednak warto poczekać przynajmniej miesiąc- nabierze wtedy wspaniałego aromatu.

Pozdrawiam i życzę smacznego ;:38 ;:190
Pozdrawiam, Justyna
Moje kaktusy
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Robiłam z tego lub bardzo podobnego przepisu i muszę powiedzieć, że to chyba z czasów jak cytryny były naturalne:/ Spleśniały mi po 3 dniach te co były z wierzchu mimo machania słoikiem. Więc jeśli ktoś się na to skusi, to chyba jednak lepiej albo to dociążyć jakimś spodeczkiem tak by wszystko było pod powierzchnią płynu, albo trzymać jednak w chłodnym:/ Taka obserwacja:/
Awatar użytkownika
Justynek
200p
200p
Posty: 396
Od: 26 lip 2010, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie, Zambrów

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

No cóż, ja powyższego przepisu nie wypróbowywałam, dlatego trudno mi się wypowiadać na jego temat.
Ale często robię w podobny sposób nalewki (likiery) i nigdy mi nic nie zapleśniało.
Pozdrawiam, Justyna
Moje kaktusy
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

To może tylko ja mam takiego pecha:)
Awatar użytkownika
Justynek
200p
200p
Posty: 396
Od: 26 lip 2010, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie, Zambrów

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Głowa do góry :)
Trzeba trochę poeksperymentować i z pewnością znajdziesz odpowiedni sposób na tę nalewkę.

A tak mi się przypomniało, jeśli syrop nie zawiera bzu i cytryn to są dwa wyjścia:
1. Zwiększyć ilość syropu i oczywiście proporcjonalnie ilość alkoholu. Byle zwiększać z rozwagą, bo można przedobrzyć. :?
2. Pociąć baldachy kwiatów czarnego bzu na mniejsze cząstki i od razu robi się ich mniej. :wink:
Niby to oczywiste, ale czasem właśnie na najprostsze rozwiązanie najtrudniej wpaść :D
Pozdrawiam :wit
Pozdrawiam, Justyna
Moje kaktusy
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

loeb pisze:Robiłam z tego lub bardzo podobnego przepisu i muszę powiedzieć, że to chyba z czasów jak cytryny były naturalne:/ Spleśniały mi po 3 dniach te co były z wierzchu mimo machania słoikiem. Więc jeśli ktoś się na to skusi, to chyba jednak lepiej albo to dociążyć jakimś spodeczkiem tak by wszystko było pod powierzchnią płynu, albo trzymać jednak w chłodnym:/ Taka obserwacja:/
Ano to co na wierzchu spleśnieć musi :roll:
111. Cytrynówka
Skoczyć do sklepu kupić kilka cytryn (patrzyć czy sprzedawca nie wciska nam zleżałków :lol: ) wrócić do domu,zagnać chłopa niech delikatnie obierze(lać po łapach jak będzie marnował towar)
Wrzucić do słoja ,wlać syrop cukrowy według uznania słodkości i wlać alkohol 50-75%.
wlać od serca miodu ,odstawić w miejsce ciemne(i niedostępne dla amatorów darmowej degustacji :lol: )

Cytrynówka ma tą zaletę że jest bardzo orzeźwiająca i idealna na gorące wieczory .Jako że niektórzy nie lubią mocnych alkoholi ilość cytryn zależna jest od tego co kto lubi.Ja jak robiłem to na 4 litry alkoholu używałem 5 dużych cytryn(największych jakie wymacałem w sklepie :lol: ).
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

i tak bez siekania, tylko obrać w kulkę?;)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

ano zapomniałem :roll: posiekać
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Ok :D Przekażę chłopu;)
Awatar użytkownika
Giecikowa
200p
200p
Posty: 355
Od: 13 lut 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Naleweczko przejrzałam temat i nie znalazłam ( albo ominęłam) robiłaś może nalewkę z jagód. Sezon jagodowy właśnie się rozpoczął i tak sobie pomyślałam, że możeby zrobić nalewkę. Chodzi mi o nalewkę a nie o winko, bo przepis na wino znalazłam. Pozdrawiam :wit
Pozdrawiam Dorota:)
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”