Gardenia - wymagania,pielęgnacja.

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Kijanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 lut 2011, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gardenia

Post »

To zaniosę do garażu niech zimują. A ile tak mają zimować i jak o nie dbać w tym okresie, tyle samo podlewać?
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gardenia

Post »

W garażu podlewaj rzadko, zależy jaką tam masz temperaturę.
Jeżeli jest nieogrzewany to ziemia powinna być ledwie mokra (wilgotna), czyli raz na 2 tygodnie trochę wody.

Zimno = mało wody.

W marcu możesz postawić je w cieplejszym, byle jasnym miejscu.

Możesz też dwie wynieść, a dwie zostawić i za miesiąc sama ocenisz różnicę.
Awatar użytkownika
kwiatulek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 cze 2011, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Gardenia

Post »

Zakupiłam gardenię 11.06 tego roku. Stoi u mnie już kilka dni, na stoliku. Nie mam parapetów - więc kwiat nie ma za ciemno, a i słońce go nie przegrzewa.
Zauważyłam dziś, że odpadł jej jeden pąk. Podlewam ją wodą destylowaną, nie zimną - temp. pokojowa. Kwiatka podlewam jak ziemia wyschnie - bo inaczej boję się że ją przeleję. Dziś patrzę a tu jeden z pączków się buja...usunęłam więc uszkodzony pąk ku mojej rozpaczy. Roślinka nie brązowieje, nie żółknie. Czy jest więc możliwe że była uszkodzona wcześniej, w transporcie? Kupiłam kwiat w dziale ogrodowym Leroy Merlin. Cieszy mnie fakt, że z dołu zaczyna wypuszczać zielone pędy - na razie są takie malutkie malutkie - ale są.

Przesadzanie - z reguły jak zakupuję kwiatka to go przesadzam do nowej ziemi - ale tu są pączki, więc wydaje mi się to nie na miejscu.

Nie wiem, czy uda mi się poprawnie wstawić zdjęcie (dla mnie to czarna magia) ale spróbuję. Tak bardzo chciałabym by gardenia przyjęła się u mnie w domu. Mam bardzo ciepło w mieszkaniu - ok 25 stopni. Grzejniki mam zawsze wyłączone.

---15 cze 2011, o 19:53 ---
Na razie kolejne pączki nie odpadły, czekam aż zakwitną. Szkoda że nikt się nie wypowie w temacie.
Nie wiem co robić bo wyjeżdżam na długi weekend i wrócę po 5 dniach. Czy ktoś mi powie jak mam podlać gardenię by mi nie uschła? Właściwie ile czeka się od pączków do zakwitnięcia?



---16 cze 2011, o 17:29---

Pobrałam sobie strony z książki. Jeśli zbyt mała wilgotność powietrza (wg kart z książki) jest powodem opadających pąków (kolor zielony) - to czy postawienie tymczasowo doniczki na podstawku - który zamiast keramzytu ma pokruszoną glinianą doniczkę jakoś tymczasowo pomoże zmniejszyć wilgotność powietrza w moim pokoju? Drugie pytanie: jak długo czeka się by zielone pąki rozkwitły?
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gardenia

Post »

Podlej przed wyjazdem i tyle starczy.
Ważna rzecz to kwaśna ziemia i miękka woda.


Moje dwie gardenie, które mam od 3 lat wypuściły długie pędy.
Ciągle walczyłem z przędziorkami.
Wiosną zniechęcony wyrzuciłem je pod orzech.
Ale po dwóch dniach ruszyły mnie wyrzuty sumienia i posadziłem je w ogrodzie.
Żyją. Po obcięciu długich gałązek wypuściły wiele małych listków.
Oczywiście nie kwitną.
Jesienią wsadzę je do doniczek.
Awatar użytkownika
kwiatulek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 cze 2011, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Gardenia

Post »

Dzięki :) podlałam oczywiście wodą kwaśną. Mam nadzieje, że wytrzyma jakoś te 4 dni. Jak mi wreszcie zakwitnie, to dam znać.
Pozdrawiam serdecznie, kwiatulek
Awatar użytkownika
lilithbb
100p
100p
Posty: 155
Od: 12 gru 2010, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rycerka

Re: Gardenia

Post »

Kwiatulek!
To normalne, że po transporcie Gardenia zrzuci jakiś pąk.
Ona z reguły jest wrażliwa i takie zmiany często odchorowuje.

Ja moją podlewam tak raz w tygodniu.
Jak ziemia przeschnie.
I przeżyła tak ok 10 lat :)
Jak podlejesz przed wyjazdem, to spokojnie wytrzyma 5 dni :)
A najlepiej podlewaj na podstawek tyle ile wypije :)
Kwiaty rozwijają się kilka dni, ale już po 2 żółkną (choć nadal pachną ).
Awatar użytkownika
kwiatulek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 cze 2011, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Gardenia

Post »

Dzięki:) a o podstawku nie wiedziałam. Zrobiło mi się lepiej jak napisałaś, że po transporcie może odchorować zmianę miejsca. Chyba coś w tym jest - bo zielone listki mi wypuszczać zaczęła przed wyjazdem. Zobaczymy jak wrócę. Nie ma za dużej suszy, więc chyba przeżyje. Jak będę ją zostawiać na 2 tygodnie to jej na podstawek wleję wodę.
Pozdrawiam serdecznie, kwiatulek
Awatar użytkownika
lilithbb
100p
100p
Posty: 155
Od: 12 gru 2010, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rycerka

Re: Gardenia

Post »

Niestety nadmiar wody musisz wylać.
Kiepsko zapowiadają się te wyjazdy 2 tygodniowe.
Może spróbuj ze szklaną kulą do nawadniania roślin?
Są takie na alledrogo ;)
Awatar użytkownika
kwiatulek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 cze 2011, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Gardenia

Post »

Niestety troszkę moja gardenia oklapła. Mam nadzieje że jakoś odżyje. A system nawadniania roślin przydał by się oj przydał.
Pozdrawiam serdecznie, kwiatulek
Awatar użytkownika
lilithbb
100p
100p
Posty: 155
Od: 12 gru 2010, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rycerka

Re: Gardenia

Post »

Spróbuj z tymi kulami nawadniającymi. Nalewasz do środka wody i wbijasz w doniczkę :)
Jak gardenię podlejesz to liście zaraz się podniosą.
Nie martw się czasami często "zapominam" moją podlać żeby troszkę liście oklapły, wywołuje to kwitnienie :) Roślinie raczej nie szkodzi o ile jest to pod kontrolą :)
Awatar użytkownika
kwiatulek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 cze 2011, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Gardenia

Post »

Mojej niestety odpadł kolejny pąk, więc chyba ma marne szanse by zakwitnąć :( a tak bym chciała. Kupiłam dziś dozownik do podlewania. A co do liści po podlaniu podniosły się i jest ok.


---26 lip 2011, o 16:25---

Dozownik do podlewania sprawdził się w 100 % rewelacyjnie dozował wodę jak mnie nie było. Mam pytanie - jak szybko rośnie gardenia, bo mam wrażenie że moja strasznie wolno. Kiedy mogę spodziewać się że zakwitnie? Mam wrażenie że zielone pąki stoją w miejscu. Czy mam kupić jakiś wspomagacz by rosła szybciej?

dzięki za odpowiedź :)


---17 sie 2011, o 17:10---

Witam,

Mam nadzieję że ktoś mi pomoże, bo nie wiem co robić. Wczytuję się od kilku dni we wcześniejsze posty i nie wiem co mam zrobić by moja gardenia zaczęła rosnąć i by nie gubiła pąków :( Dziś straciła kolejne 2.

Nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale dziś przesadziłam ją do większej doniczki, bo w tej pierwszej miała malutko miejsca już - korzenie w były dobrym stanie, ziemia lekko wilgotna. Wygląda ona tak jak poniżej. Nie ma żadnych zżółkniętych i brązowych liści a pąki zielone opadają :(

Podlewam ją jak ziemia przeschnie - wodą o temp. pokojowej, odstaną z dodatkiem cytryny - więc kwaśną. Nie wiem co robię nie tak :?
Tak bardzo chciałabym by mi urosła, a marzeniem jest by zakwitła.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za porady.
Pozdrawiam serdecznie, kwiatulek
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3087
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Post »

Czy o tej porze roku przesadza sie gardenie?u mnie troche jej zolkna liscie.
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: gardenia

Post »

Gardenie są ogólnie wymagające, ale chyba piszesz nie w tym dziale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”