Lilie podstawy uprawy,rozmnażanie z łusek i inne porady

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
pyteko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 lut 2008, o 09:34
Lokalizacja: Limanowa

Post »

Na wiosnę? Tzn że moje kwitnące bulwy zakupione na allegro mogę teraz z łusek rozsadzić???

A mam pytanie? Czy lilie azjatyckie znoszą ocienienie? Bo sadze jej od południa, ale pełnego światła może będą mieć może godzine....
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2642
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Pyteko może podaj jakieś imię (niekoniecznie prawdziwe) przyjemniej się pisze :D
Poza tym wpisz w profilu gdzie znajduję się Twój ogród (miejscowość, region) łatwiej jest wtedy coś doradzać.
Zacytuję Ci urywek z książki K. Mynetta.
Słońca dla lilii powinno być jak najwięcej. Przejściowy półcień pozwala na intensywniejsze wybarwienie się kwiatów i zwiększa też długotrwałość ich kwitnienia, a zieleń liści jest bardziej intensywna. Jednak nadmierny półcień powoduje pogorszenie jakości kwiatów - wyciąganie się pędów i ich wiotkość.

Moje lilie rosną w pełnym słońcu, tylko cebulki mają osłonięte kwiatami jednorocznymi, bo zbytnie przegrzanie cebul jest dla lilii niewskazane.

Jeżeli Twoje lilie będą miały tylko godzinę słońca w ciągu dnia, to już wiesz czego możesz się spodziewać. :(
pyteko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 lut 2008, o 09:34
Lokalizacja: Limanowa

Post »

Ojej... dziękuję za doradę. Więc będę szukał pełnego słońca. Takie też znajdę. Dziś myślałem dokupić jeszcze 50... ale sprawdzę te pięć co mam, a następnego roku ewentualnie dokupię :lol:
Przedstawiałem się w powitalni, ale chętnie zrobię to raz jeszcze.
Mam na imię Piotr, nigdy nic nie posadziłem i siłą rzeczy nic mi nigdy nie urosło :roll:
Zawsze kochałem kwiaty a teraz mam potrzebę patrzeć jak rosną i wiedzieć coś więcej niż do tej pory i liczę na szczęście początkującego. niemniej jednak staram się jak mogę temu szczęściu pomóc. Mieszkam w Limanowej i już uzupełniam profil :D
Teraz spokojnie czekam kiedy będę mógł je wsadzić do gleby. mam ciężką glinę w ogrodzie, więc zamierzam troszkę przekopać i wymieszać z ziemią uniwersalną... dobrze robię prawda? :oops:
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2642
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Przepraszam Piotrze, nie doczytałam. :oops:
Miło mi, że jesteś z nami. :D
Lilie lubią gliniasto piaszczystą glebę, tak że jeżeli do swojej gliny dodasz trochę lepszej ziemi, to powinno być wszystko OK. Ja też dodaję ziemię uniwersalną.
Mam nadzieję, że niedługo pochwalisz się pierwszymi pięknymi kwiatami. :D :D :D
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Witaj Piotrze w tym temacie. Dobrze pomyślałeś, żeby zacząć od kilku. Zobaczysz jak sobie radzą , przygotujesz dobrą ziemię i w zależności co będzie z tymi - na jesieni dokupisz więcej. A od nas możesz zawsze uzyskać dobre rady. Czekamy na pierwsze kwiaty początkującego ogrodnika. :lol: Pozdrawiam Marysia
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Tak u mnie kiełkują lilie

Obrazek
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2642
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Anulko Twoje lilie mocno pospieszne. :shock:
Ja dzisiaj sprawdzałam, po moich jeszcze ani śladu.
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Lilu sama jestem w szoku!Zeby w lutym wychodziły to jeszcze się z tym nie spotkałam.

Zamówiłas juz jakies cebule lilii?
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ja przesadzałam wszystkie we wrześniu bo nornice zrobiły spustoszenie na starej grządce.Wsadziłam wszystko co mi się dało uratować. Z tych najbardziej pogryzionych wysiałam łuski. Posadziłam też kilka lili orientalnych. Oczywiście bardzo dobrze okryłam. Ciekawa jestem czy mi coś z tego zakwitnie. Lilu - a jakie botaniczne i gdzie kupiłaś? Ja wprost choruję na nie i nigdzie nie mogę dostać. Pozdrawiam ;:3 Marysia
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2642
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Marysiu zapytam Pana od lilii czy jeszcze ma aktualną ofertę, i czy mogę ją Tobie przekazać.
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Czy dobrze rozumiem, że to jest sprzedaż wysyłkowa ? Dzięki. ;:3 Marysia
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Bardzo mnie urzekła lilia Red Dutch ale nie mogę jej spotkać w sprzedaży wysyłkowej :?
Ma ktoś może choćby łuseczkę na zbyciu :oops: :D
Co prawda nie mam pięknych lilii na wymianę ale może jakąs inną roślinką mogłabym się zrewanżować :) .
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2642
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Gosiu mam taką. Czy to jest Red Dutch nie jestem pewna bo są to lilie z "odzysku" po wyżerce gryzoni.
Mogę się podzielić, ale dopiero po przekwitnięciu.

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”