Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - wiosna '11-cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - akcja wiosna '11-c

Post »

Dąbek, najszybciej zadziała wapno które można rozpuścić w wodzie i opryskać przede wszystkim grona. Można i krzaki. Ja jestem w trakcie walki z suchą zgnilizną wierzchołkową i to na własne życzenie. Używałam saletry wapniowej, a jeśli już masz braki np w magnezie , możesz użyć saletry wapniowo- magnezowej. Przemyśl co musisz podać pomidorkom i dostosuj do tego odpowiednią formułę oprysku tak, by sobie nawzajem nie przeszkadzały. Oprysk czymś z wapniem to podstawa. Jak już pisał tu ktoś bardziej obeznany, wapń przemieszcza się w pomidorach bardzo wolno i zanim coś czym podsypiesz mogło by zadziałać, owoców już miał nie będziesz.
Awatar użytkownika
Eryk-kun
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - akcja wiosna '11-c

Post »

Jeszcze nie używałem, ale metoda nie jest nowa. Na forum jest kilka tematów (np. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=44244 ). Osobiście będę podlewał pomidory wodnym roztworem z takich potłuczonych skorupek.
"To, że nie mogę zmienić wszystkiego, nie oznacza, że nie powinienem próbować zmienić czegokolwiek".
Dąbek
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lip 2009, o 17:11

Re: Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - akcja wiosna '11-c

Post »

No ja właśnie stosowałem dwa lata temu kredę szkolną - podsypałem nią krzaki i pamiętam ze efekt był widoczny. MENA515 no właśnie tylko wapnie - zgnilizna występuje na jednym krzaku tylko - pryskałem pomidory siarczanem magnezu. Więc skoro na jednym to myślę ze kreda wystarczy.W końcu ma przestać padać wiec i słońce pomoże;D
Dąbek
Awatar użytkownika
iwa3003
200p
200p
Posty: 315
Od: 2 mar 2010, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - akcja wiosna '11-c

Post »

Mam pytanko do osób mających odmianę ITALIAN GIANT , mam pod folią busz :D i dlatego nie zawsze widzę rozwój moich pomidorów, ale dzisiaj z lekka się zdziwiłam jak zobaczyłam jeden owoc wielkości mojej dłoni :shock: szok
Czy u Was też rosną takie giganty ??
Pozdrawiam Iwona :)
Awatar użytkownika
kamma
500p
500p
Posty: 554
Od: 25 gru 2010, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - akcja wiosna '11-c

Post »

Mam ITALIAN GIANT rzeczywiście ma duuuże owoce to jeszcze zależy od tego ile ich jest na krzaku.Poobrywaj trochę liście bo w gąszczu łatwo o choroby z racji słabego przepływu powietrza.
Awatar użytkownika
iwa3003
200p
200p
Posty: 315
Od: 2 mar 2010, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - akcja wiosna '11-c

Post »

Tak obrywam liście ale delikatnie co około 10 dni po jednym lub dwa
czytałam wcześniej że ta odmiana jest plenna , dlatego się na nią zdecydowałam ,ale jestem pozytywnie zaskoczona że ma tek duże owoce oby się grona nie oberwały
:wit
Pozdrawiam Iwona :)
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - akcja wiosna '11-c

Post »

Też mam giganta, choć muszę przyznać, że nie zawiązał mi pierwszego grona.., drugie jest zawiązane już ładnie. Ciekawa jestem jakie będą owoce. Dla mnie numer 1 jak na razie to Malonowe Zebry. Na jednym gronie 5 pomidorów wielkości mojej dłoni, mam nadzieję , że będą smaczne, na samą myśl już mi ślinka cieknie. :D :P

Obrazek
pozdrawiam, Anita
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - akcja wiosna '11-c

Post »

Apetyczne te zeberki :wink:
Dąbek pisze:...pryskałem pomidory siarczanem magnezu...
A nie prysnąłeś przypadkiem więcej na ten krzaczek? Ja sobie też taką zgniliznę wywołałem po zbyt stężonym oprysku siarczanem magnezu..
Zastosowałem cytrynian wapnia z przepisu forumowicz, ale tylko na porażone krzaki. Nowych objawów nie widać, te "przypalone" juz takie pozostaną :roll:
Pozdrawiam, Maciek.
Dąbek
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lip 2009, o 17:11

Re: Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - akcja wiosna '11-c

Post »

Suppa pryskałem wszystkie krzaki roztworem 0,5% nawet te co miały oznak nie doboru - a ten krzak teraz co jest chory jest przy samym wejściu, wiec tak sobie myślę jak pada no to on jest narażony najbardziej - duzo wilgoci ma;/
Dąbek
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - akcja wiosna '11-c

Post »

U mnie na oprysk, czy też podlanie siarczanem magnezu, kiepsko reagowały Snow white. Miały przypalone najwyższe grona i czubki. Pomimo, że widać było na nich drobne niedobory. Bądź co bądź idą na 2 pędy i maja już po 5-7 gron :). Ale tylko na jednym krzaku była sucha zgnilizna. Odrobina azotu sprawiła, ze poszły w górę i jakoś sobie poradziły.

Teraz mam inny problem, bo jako że rosną na nienawożonej niczym ziemi powinnam je rególarnie podlewać gnojówką. Wiem, że zanim dostały suchej zgnilizny, ewidentnie przesadziłam z nawożeniem. Dałam za dużą dawkę pokrzywówko/ gnojówki bydlęcej( oczywiście sfermentowanej) i to dosłownie po 3 dniach ;:223 Głupol ze mnie, bo się zapędziłam i poddałam jej za dużo a zrobiłam dość mocną ;:223 Ale uczę się na błędach. Jeszcze w: Albenga+ Copia, White tomato i Kalmanie znalazłam pomidorki z objawami zgnilizny :(. Ale pozostałe krzaczki już wołają jeść, bo jaśnieją im czubki, skręcają się całe "gałązki" i zaczynają wyrastać liście z gron. A wilki w ogóle nie rosną w żadnej odmianie. Tak więc odważyłam się dodać 200ml gnojóweczki na 10l wody tym w szklarni. Ale co z tymi w gruncie? Leje kolejny dzień i nie wiem, czy coś im podać? Mają strasznie mokro a gnojówki już im chyba 2 tygodnie nie dałam...
Dąbek
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lip 2009, o 17:11

Re: Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - akcja wiosna '11-c

Post »

MENA515 no ja na razie swoją zgniliznę potraktowałem kredą - jak będzie dalej postępować to siarczan wapnia(oprysk). A co do nawożenia to ja czekam i czekam żeby je nakarmić pokrzywówką i chyba jutro to zrobię bo słońce ma się wkońcu w piątek pojawić. A teraz gdy padał deszcz nawet pod folią ich nie dokarmiałem - bo bez słońca chyba tyle nie potrzebują;)
Dąbek
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - akcja wiosna '11-c

Post »

Dąbek pisze:siarczan wapnia(oprysk)
Co Ty chcesz zagipsować pomidory ?.

:wit :wit
Dąbek
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lip 2009, o 17:11

Re: Nasiona od Kozuli i innych forumowiczów - akcja wiosna '11-c

Post »

forumowicz tak myślałem ze pomyliłem - no saletrą wapniową :wit
Dąbek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”