Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 3cz.

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
dora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 20 lut 2008, o 17:25

Post »

mam pytanko czy te o pelnych kwiatach sa jednoroczne :?:
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

nie;
datura została podzielona na:
- roczne bielunie, kwiaty skierowane ku górze
- wieloletnie brugmansie, kwiaty zwisające do dołu
Obia gatunki mają kwiaty pojedyncze, półpełne i pełne.
dora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 20 lut 2008, o 17:25

Post »

aha :wink: a czy 2 - letnia dature mozna wyprowadzic na pniu czy jest to raczej bezcelowe i ograniczy kwitnienie
Awatar użytkownika
iwika
500p
500p
Posty: 673
Od: 17 paź 2006, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

Post »

dora pisze:aha :wink: a czy 2 - letnia dature mozna wyprowadzic na pniu czy jest to raczej bezcelowe i ograniczy kwitnienie
Wystarczy, że będziesz obrywać boczne przyrosty a korone nie ruszysz. Efekt będzie podobny- moja ma 3 pnie, w ten sposób nawet szybciej zakwitnie bo boczne przyrosty ją nie osłabiają .
Obrazek
Iwona i Lhasa Apso
Mój prawie ogród - Iwika
dora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 20 lut 2008, o 17:25

Post »

Dzięki za rade zastosuje . moja jeszcze stoi w chlodzie ale juz wkrotce bedzie mozna ja przeniesc ; gdybym mogla jeszcze dowiedziec sie cos o nawozeniu :oops:
Awatar użytkownika
iwika
500p
500p
Posty: 673
Od: 17 paź 2006, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

Post »

dora pisze:Dzięki za rade zastosuje . moja jeszcze stoi w chlodzie ale już wkrotce bedzie mozna ja przeniesc ; gdybym mogla jeszcze dowiedziec się cos o nawozeniu :oops:
Przeczytaj ten wątek dużo jest napisane o nawożeniu :D
Iwona i Lhasa Apso
Mój prawie ogród - Iwika
Awatar użytkownika
Angela
50p
50p
Posty: 84
Od: 27 lis 2007, o 12:27
Lokalizacja: Koszalin

Post »

KaRo pisze:Każdej wiosny "przesadzam " moje burgmansie do tych samych donic.
Na początku marca wyciągam je z ciemnej piwnicy na jasną klatkę schodową.
Bryłę korzeniową zmniejszam ostrym nożem tak o ok. 1/3 ,usypuję świeży drenaż i zasypuję kompostem lub dobrą ziemią do kwiatów ogrodowych .
Wyjęłam swoją daturę juz z piwnicy, w tamtym roku była wsadzona do ziemi w wiadrze bez dna gdy ją przenosiłam do piwnicy włożyłam do większej donicy z dużą bryłą korzeniową, czy teraz mogę obciąć trochę korzenie w wsadzić do donicy tak jak napisał KaRo?
Awatar użytkownika
iwika
500p
500p
Posty: 673
Od: 17 paź 2006, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

Post »

Angela pisze:
KaRo pisze:Każdej wiosny "przesadzam " moje burgmansie do tych samych donic.
Na początku marca wyciągam je z ciemnej piwnicy na jasną klatkę schodową.
Bryłę korzeniową zmniejszam ostrym nożem tak o ok. 1/3 ,usypuję świeży drenaż i zasypuję kompostem lub dobrą ziemią do kwiatów ogrodowych .
Wyjęłam swoją daturę już z piwnicy, w tamtym roku była wsadzona do ziemi w wiadrze bez dna gdy ją przenosiłam do piwnicy włożyłam do większej donicy z dużą bryłą korzeniową, czy teraz mogę obciąć trochę korzenie w wsadzić do donicy tak jak napisał KaRo?
Jak najbardziej, trzeba zmiejszyć bryłe korzeniową. Ja raczej robie to na jesień przy wykopywaniu z ziemi, zawsze przycinam tak by się zmieściły we wiedrach ok. 10l .
Iwona i Lhasa Apso
Mój prawie ogród - Iwika
Awatar użytkownika
Angela
50p
50p
Posty: 84
Od: 27 lis 2007, o 12:27
Lokalizacja: Koszalin

Post »

No trudno zrobię tak w tym roku a teraz spróbuję ją przyciąć, pokazuje już oznaki że żyje więc chyba nie będzie protestować. Dziękuję za radę jesteście wspaniali. ;:1
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 634
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Witam,
poniewaz prognoza długoterminowa wydaje sie bardzo pozytywna, postanowiłem że jutro wyciągam moją daturę z garażu, obetnę nieco bryłe korzeniową, wsadzam do nowej doniczki i do nowego podłoża. I roślinka wędruje do pokoju słonecznego. A za miesiąc lub półtora jak pogoda będzie sprzyjać - do ogródka.
Na razie roslina wygląda tak:
Obrazek

Jestem ciekawy - to moje pierwsze zimowanie datury - czy wygląda dobrze :?: :? .
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
iwika
500p
500p
Posty: 673
Od: 17 paź 2006, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

Post »

Andrzeju w/g ok, zobacz ją dokładnie :wink: czy na łodygach nie ma brązowych plam, jeśli są to trzeba spryskać preparatem grzybobójczym. Datury w zimowej kwaterze nie lubią zbyt chłodu( poniżej 8 st.C) i dużej wilgoci, to tak pisze na zapas :roll:
Iwona i Lhasa Apso
Mój prawie ogród - Iwika
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 634
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Iwono,
Serdeczne dzięki za radę. Obejrzałem sobie dokładnie moja roślinkę i wydaje mi się, że wszystko jest ok.
Obrazek Obrazek
Zresztą, zobacz sama.
A przy okazji, "piwnicowe odrosty", zupełnie bez wyrazu i koloru i pełne zdechłych mszyc (po dwukrotnym pryskaniu Decisem) oberwałem. Myslę, że to nie był błąd.
Datura już jest w pokoju od wschodniej strony i pozstanie tam do (zależnie od pogody) końca kwietnia, początku maja.

Jeszcze raz serdeczne dzięki,
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Angela
50p
50p
Posty: 84
Od: 27 lis 2007, o 12:27
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Moją datura też już jest przygotowana według rad z tego forum, ale dodatkowa obcięłam jej troszkę końcówki i dla zabawy wsadziłam prosto w ziemie i proszę bardzo o to one.
Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”