Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aniaw
50p
50p
Posty: 62
Od: 11 maja 2011, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Pelasia pisze: aniaw ja też mam takie dyńki piżmowe butternut tylko,że moje owoce są zielone w ksztalcie gruszki ;:3 rosną pięknie. Czy na Twoimi zdjęciu widzę ,że są żółte?
Ona jest seledynowa, taka jasniutka. Dopiero pierwsza na tej odmianie.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

tomek-warszawa: mogła by być większa jeśli by miała więcej nawozu, niekoniecznie kompost, ale przy turbanach dużo zależy tez od odmiany. Turban to bardziej typ dyni niż odmiana, są wersje większe i całkiem miniaturowe, nie jestem pewna jaką masz, wygląda ładnie, może taka miała być :)
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Dariotka , kształt zawiązków Mariny jest prawidłowy , one tak mają , taki niby pomniejszony turbanik ... Problem jest gdzie indziej , masz mocno niedożywione rośliny , ten liść przy zawiązku powinien być duży i ciemno zielony , a nie żółtawy . Niedokarmiona roślina nie będzie chętnie owocować , a zawiązki zrzuca . Z kolei dobrze wypasiona rozbuduje długie pędy i liczny aparat liściowy , i wcześniej czy później MUSI zaowocować , no nie ma wyjścia ...A Hokkaido też masz trochę jakby małe , średnio powinny mieć te 1,5kg... W ub. roku miałem "przekarmione " dynie , więc w tym roku byłem zbytnio ostrożny . Jednak w końcu musiałem mocno zasilić , bo zaczęło pachnieć mizerią , a nie dyniami . Efekt teraz jest taki ,ze np. ta Marina ma pędy grubsze niż palec , długie na 7-8m , liście wielkie , trochę nawiązanych już owoców ( ok. 1-2 na krzak ) , a jeszcze dużo zawiązuje . To już teraz naprawdę ostatni dzwonek na nawożenie , jak nie teraz to kiedy ??.. Zbyt późno też nie za dobrze , bo rośliny słabiej dojrzeją i jeszcze źle się przechowują . Jeszcze jedno < wydaje mi się ,że piżmaki są bardziej wymagające pokarmowo , długo odstawały od olbrzymich . Ładnie zawiązują dopiero po kolejnym wzmocnieniu .@ caterina , wiem że hodujesz dość duże spektrum odmianowe , więc z pewnością masz dużo większe doświadczenia smakowe z dyniami . U mnie wybór skromny , może za rok nieco powiększę ...
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6132
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

:wit Hekate, ja mam taką dynie piżmową jak Ty na drugim zdjęciu.Możesz mi coś o niej napisać? kiedy dojrzewa,jak duża może urosnąć i ile może mieć owoców na jednym krzaczku. :uszy
Asia
Awatar użytkownika
Hekate
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 lip 2009, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny k. Tychów (śląsk)
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Pelasiu, ja również debiutuję w dyniach, więc sama jestem ciekawa. Bo tego jak mi się nieznana kiedyś wysiała po wyrzucaniu resztek z klatki świnka morskiego nie liczę :) :wink:
Ania
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Dziękuję bardzo frant. Będę je bardziej karmić.
Problemem u mnie była jakaś choroba - ciemne usychające powiększające się plamy i żółknące liście. Najpierw takie oznaki były na Bambino, już o tym pisałam. W pewnym momencie całkowicie zmarniała. Źle też wyglądały patisony i też marniały, a z czasem przeniosło się na cukinie. Pryskałam miedzianem (po wysadzeniu), potem Amisar (ale to przy okazji, podczas oprysku pomidorów; teraz nie pamiętam czy na dynie też jest; uznałam że ogórki to też dyniowate, więc i moje dyniowate też opryskałam), na koniec był Dithane. Dopiero po tym oprysku rośliny odżyły, ale co z tego jak on był niecałe 2 tygodnie temu. Dynia bambino ma dopiero 3 zdrowe nowe liście :( No cóż, za rok nie będę sie z nimi szczypać i śmielej opryskam czymś mocniejszym. Bo w tym roku zjem jedną Hokkaido i makaronową, a mam 5 różnch roślin dyń.

Mam jeszcze pytanie. Jakiej wielkości powinna być makaronowa bym mogła ją zerwać? Moja jest wielkości słoika litrowego.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Moja jedna melonowa przestała już rosnąć, trzeba chyba pomyśleć o zbiorze

Obrazek

Kolor już pomarańczowy i oddaje przy opukiwaniu. Druga melonowa jeszcze rośnie i jest żółta jeszcze :
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1094
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Spieszę się donieść, że trochę namieszałam - co do hokkaido. Dziś poszłam zerwać ogórki i postanowiłam przeprowadzić śledztwo. I tak od nitki do kłębka okazało się, że pędy hokkaido przeplatały się z inną odmianą ( muszę dokładnie sprawdzić nazwę i wtedy napiszę jaką) i to co pokazywałam jako hokkaido to była ta inna (chociaż też obecnie zrobiła się pomarańczowa). Dziś odkryłam też owoce hokkaido prawdziwego, są mniejsze od tych ostatnich, ale mocno pomarańczowe (ale skórka twarda) i kształt też podobny do Waszych. Także przepraszam za zamieszanie. Zdjęcia zamieszczę pewnie za tydzień, bo zaraz wyjeżdżam i muszę się spakować.
pozdrawiam Ewa
aniaw
50p
50p
Posty: 62
Od: 11 maja 2011, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Dariotka moje makaronowe sa różnej wielkości. Muszą mieć twarda skórkę. Ta na zdjęciu to najwieksza z moich dużo większa od słoika reszta taka jak słoik litrowy może ciut wieksza.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6132
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

:wit Moja Dynia Giant Atlantic ,która zawiazała się juz dosyć dawno,ladnie rosła do dzisiaj.....maiał w obowdzie ze 30 -40 cm .Dzisiaj zobaczyłam ,że usycha(owoc).Czy to naormalne? Owoców na niej dużo ,ale nie takie duże. Jeszcze jest jedna trochę mniejsza,za to jest mnóstwo małych....
Asia
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

aniaw moja dynia makaronowa już robi się żółta, Twoja jest zielonkawa.
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1653
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Moja dynia zgniła :(
Dziś poszłam patrze a ona do połowy zgnita..od str kwiatu zaczeła..pewnie te opady to sprawiły..
nie wiem czy jest sens aby inne się zawiązywały..??
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Rusalka, Twoja jedna jedyna dynia altantic giant zgniła? co za pech ;/ Na pewno jest jeszcze sens, teraz puść ją na żywioł i karm czym wlezie, może się uda dochować jeszcze jednej do jesieni.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”