sadzenie thui smaragd

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
mario_s40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 maja 2011, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

sadzenie thui smaragd

Post »

witam wszystkich forumowiczów :D otóż mam następujący problem. na wiosnę mam zamiar wsadzić na działce sadzinki smaragda którego obecnie hoduje w doniczkach. jest to prawie 200 krzaczków więc chciałem się upewnić żeby niczego nie spie... :cry: na działce jest glina, w sąsiedztwie thui chciałem wysypać kamyk ozdobny pod którym mam zamiar położyć agrowłóknine, na działce obecnie jest trawa i moje pytanie wiąże się z tym czy powinienem zerwać darninę i wysypać jakąś specjalną ziemię czy też wykopać dołki wyłącznie pod same iglaki i w to miejsce wsadzić sadzonki wraz z ziemią z doniczek?? dodam tylko, że sadzonki są dwuletnie i mają ok. 30cm jeśli ma to w ogóle jakiekolwiek znaczenie. dziękuje wszystkim za wszelkie podpowiedzi ;:180 ;:180
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 385
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: sadzenie thui smaragd

Post »

Witam,
Tuje nie mogą rosnąć w trawniku - konkurencja o składniki pokarmowe, ewentualne chwasty, utrudnione obsychanie dolnych partii tui - sprzyjać będą wielu chorobom grzybowym. Należy wydzielić pas szerokości ok. 1 m, wypielić go, rozłożyć agrowłókninę i obłożyć ją kamykami (lub korą). Należy wykonać dołki o średnicy ok. 0, 5 m i głębokości ok. 0,3-0,4 m. Dołki należy wypełnić mieszaniną kompostu, starego obornika, torfu, gliny oraz ziemi rodzimej i dobrze nawodnić rośliny po posadzeniu. Odległość sadzenia Tui w celu uzyskania z czasem zwartego żywopłotu to ok. 0,5 m.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: sadzenie thui smaragd

Post »

Jak masz ciężką ziemię to odradzam żwir na włókninie.To utrudnia dostęp powietrza do korzeni i może być problem z ich zamieraniem i tym samym usychaniem iglaków.Lepiej wysypać korą bezpośrednio na ziemię.Do każdego dołka możesz domieszać lżejszej ziemi do miejscowej gleby i posadzić drzewko.
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 385
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: sadzenie thui smaragd

Post »

Mocno gliniastą ziemię dobrze byłoby wymieszać z piaskiem. Agrowłóknina wspomaga walkę z rozrostem chwastów, jednak można z niej świadomie zrezygnować. Nie należy wtedy zapomnieć o wykonaniu obrzeża odgradzającego w sposób zdecydowany trawnik od pasa nasadzeń - w innym przypadku trawnik będzie przerastał w stronę krzewów i powodował wyżej opisane problemy.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: sadzenie thui smaragd

Post »

selli7 pisze:Jak masz ciężką ziemię to odradzam żwir na włókninie.To utrudnia dostęp powietrza do korzeni i może być problem z ich zamieraniem i tym samym usychaniem iglaków.Lepiej wysypać korą bezpośrednio na ziemię.Do każdego dołka możesz domieszać lżejszej ziemi do miejscowej gleby i posadzić drzewko.
Zgadzam się z Toją opinią. Dodatkowo włókniny na ciężkiej glebie sprzyjają rozwojowi grzybów z rodzaju Phytophthora.
Do rozluźnienia gleb ciężkich oprócz lżejszej gleby lub piasku wskazane jest dodanie przekompostowanej kory sosnowej.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Adka_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 7 lip 2006, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: sadzenie thui smaragd

Post »

czy smaragd dobrze znosi przesadzanie? chcialabym zakupic male sadzonki, aby za rok, dwa wsadzic je w docelowe miejsce
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 385
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: sadzenie thui smaragd

Post »

Żywotniki dość dobrze znoszą przesadzanie. Najlepszy termin tego zabiegu to koniec września - połowa października lub kwiecień - maj. Jeżeli zostaną zakupione młode sadzonki, to po 1 roku nie powinno być typowych problemów podczas przesadzania - a głównym z nich jest duży ciężar bryły korzeniowej. Przed przesadzeniem dobrze jest podwiązać gałęzie do pnia - to ułatwi zabieg.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”