Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

iwonas85 moje dynie też miały takie zeschnięte i żółtawe liście. Te objawy utrzymywały się od przełomu maja/czerwca. Myślałam że to niedokarmienie, albo że za kwaśny kompostownik (bo Bambino rosnąca najbliżej miała jako pierwsza). Prawie cała padła wszystkiw liście usunęłam. Dopiero po oprysku Dithane wszystkie dyniowate odżyły, wraz z Bambino, która ma teraz zieloniutkie liście i zawiązek dyni. Również w złym stanie był żółty patison, który dopiero teraz ma owoce.
Na tego mączniaka (białą pleśń) podobno dobra jest soda, cytuję z wątku cukini
frant pisze:Dariotka, to nie szara pleśń, to jest mączniak prawdziwy. Zwalczać można środkami siarkowymi , np. Siarkol . Albo sodą oczyszczoną, taką zwykłą z kuchni , w stężeniu 0,5% ,tzn. 50g/10L wody .
Jeszcze nie pryskałam, bo ciągle pada.

Zastanawiam się tylko dlaczego moje dynie chorują: mączniak rzekomy i prawdziwy. Obok mnie są działki, i wszyscy mają zdrowe dyniowate (poza ogórkami, bo to też ponoć dyniowata roślina). Sąsiadka obok mnie ma dynie ozdobne i też zdrowe. A moje bardziej chorują od pomidorów, które są dośc wrażliwe na choroby.
caterina
200p
200p
Posty: 297
Od: 11 cze 2009, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Pisząc o Hokkaido za 5 zł nie myślałam czy tanio czy drogo ale się ucieszyłam ,że coraz częściej zaczynają się pojawiać w sprzedaży. I oto chodzi, bo marzy mi się aby coraz więcej ludzi mogło poznać rozmaitość odmian dyni i przekonać się jak uniwersalne jest to warzywo.
Loeb ja w tym roku siałam Georgia Candy Roaster ale niestety nie wzeszła. W tym okresie miałam sporo na głowie i mi to umknęło, a jak się zorientowałam to już było za późno. Ale to nic , w przyszłym roku jej nie podaruję i czy chce czy nie to wzejdzie :lol:
Forumowiczka Kasia...;)
Ania D.
500p
500p
Posty: 602
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Loeb, u mnie do sprowadzenia w kolejnym roku. W ogóle marzą mi się jeszcze inne banana, poza tymi, co mam w tym roku. Wybór jest trudny, i tak w tym roku mamy tyle nowych odmian, w sumie wszystko było wybierane pod kątem smaku - ale wiadomo, każdemu można smakować co innego. Mieliśmy już odmiany, które dla niektórych są smaczne, a nam nie podpasowały. Tak, że zawsze trzeba samemu sprawdzić. A na tę odmianę mam wielką ochotę, na pewno do posadzenia.
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3131
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

A moja melonowa na kompoście rośnie jak na drożdżach :heja :heja


Obrazek
Tu możesz pomóc poszkodowanym w powodzi - viewtopic.php?t=127991

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

caterina pisze:A ja dzisiaj widziałam na targu Hokkaido po 5 zł za kilogram.
Dynię Hokkaido można aktualnie kupić w Tesco za 2,49/kg :) Zakupiłam, ponieważ z moimi dyniami wolę zaczekać do jesieni ;)
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Spryskałam dzisiaj Atlantic Giant roztworem sody oczyszczonej. Przy okazji przejrzałam resztę dyń i dokładnie wszystkie mają mączniaka. Nie miałam ze sobą więcej sody, spryskam je jutro. Ogórki też toto załapały.

Moja dzisiaj pryskana Atlantic. Trochę łysa, bo wycięłam liście, które były całkowicie białe. Ma taaakie pędy, że nie bardzo miałam jak stanąć do zrobienia zdjęcia - właziłam w pomidory. Nie zmieściła się na fotce.

Obrazek

A taką ma dynieczkę, od kwiatka do ogonka ma 68 cm.

Obrazek

Na innej Atlantic są 4 dyńki, jedna z nich jak piłka do ręcznej. Pozwalamy im rosnąc jak chcą.
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
Ania D.
500p
500p
Posty: 602
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Loeb, przeczytałam, że Georgia Candy Roaster może mieć do 30 kg. Trochę mnie to przeraziło, bo my uciekamy od takich olbrzymów. Zastanawiam się, czy wierzyć tej informacji, bo jak kupowałam nasiona firmowe, to zdarzało sie, że dynie były inny, niż miały byc - inny kolor, waga. Sama nie wiem, co o tym sądzić. W tym roku też z takich nasion mam różne owoce na dwóch krzakach.
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

iwonas85 pisze:Moje dynie zaatakował chyba mączniak prawdziwy i rzekomy. Czy mam rację. Na zdjęciu najgorsze liście. Dynie dość spore, aczkolwiek uprawiam 1 raz, nie wiem co za odmiana i kiedy zrywać. :roll: Czy interweniować na mączniaka czy przy dużych dyniach nie narobi już szkody? I jak mogę sprawdzić czy dynie już dobre. Nie wiem ile ważą, ale sama ich raczej nie poradzę.

Obrazek

Obrazek
Podobne są trochę do moich a nazywają się "bambino". Tak jak diagnozujesz to są dwa mączniaki. Na m. rz. może być miedzian, dithane. Na m. p. nawet najzwyklejsza soda oczyszczona. Ciecz można przygotować wg takiej proporcji 1łyżka stołowa na 1 l wody. oprysk raz na tydzień a nawet może 2 razy zaserwować. Proponuję jeszcze potrzymać do początku września.
Pamiętajcie o ogrodach...
wegetarianka
200p
200p
Posty: 233
Od: 19 wrz 2010, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Zaczęłam poznawać się ze swoją jumbo pink banana, Loeb, wierz mi, są słodkie dynie! Jak dla mnie za słodka, ale córci posmakowała, więc cieszę się ogromnie, chyba jakieś ciasto z niej zmontuję ;:137 ;
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Dzisiaj spryskałam dyńki sodą. Na tej pryskanej wczoraj mączniak zszarzał. Chyba działa :tan

Moją malutką hokkaido dzisiaj starłam do placków "ziemniaczanych" z cukinii. Chyba jednak nie była dojrzała. Pestki owszem, wykształcone dobrze, ale miąższ wokół nich raczej zielonkawy. Placki smakowały.
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Witam, na ryneczku kupiłem sadzonkę dyni. No i z tej sadzonki wyrosło mi takie coś:
http://img695.imageshack.us/img695/7106/p1010372r.jpg
http://img690.imageshack.us/img690/7748/p1010371xr.jpg
Co to w ogóle jest?

Niestety ta dynia mi uschła i nic już więcej nie urosło to coś. To jest już dojrzałe? Nadaje się na coś do spożycia?
harlej1
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 kwie 2008, o 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

toż to zwykły patison
Awatar użytkownika
agusia2410
500p
500p
Posty: 684
Od: 30 kwie 2011, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 25 km od Iławy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Potwierdzam, to patison ;:108 a one mają to do siebie, tak jak cukinie, że tym lepsze im młodsze, najlepiej jak paznokieć gładko wchodzi w skórkę, ja z nich robię albo leczo albo nadziewam mięskiem mielonym - pycha , choć i czasem dodaję do zupy, ale to te twardsze ;:137

A ja dzisiaj zerwałam pierwszą piżmową, paznokieć jeszcze troszkę wchodził w skórkę, ale tyle mi ich narosło, że zerwałam, bo miałam strasznego smaka na dyńkę, więc upiekłam w piekarniku - hmm, pyycha ;:60 ;:152 Bambino z dwóch krzaczków urosło mi 4 dynie, dość spore, ale że mało więc oszczędzam aż będą dojrzałe ;:65
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”