Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
avariel
50p
50p
Posty: 56
Od: 20 maja 2011, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Pachypodium (palma madagaskaru) - gnicie czy schnięcie?

Post »

Witam.

mam problem z moim pachypodium. Ma Już ponad metr i jest u mnie od około1,5 roku. Jest w ziemi uniwersalnej+piasek z drenażem, rosło powoli zawsze, ale bez problemów, ostatnio jednak liście zaczęły opadać. Zbliża się lato, więc to nie zimowanie. Do tego od czubka jest jakby puste w środku - można to poczuć, jak się go dotyka. W miarę schodzenia w dół, jest już normalnie, wygląda zdrowo. Nie zauważyłam żadnych szkodników. Prawie całą zimę nie podlewałam palmy, natomiast parę tygodni czy miesięcy już temu zaczęłam. Boję się, że może za dużo naraz i gnije lub że przesuszyłam i schnie. Nie wiem, na razie podlewam ok. raz na dwa tygodnie.

Proszę o radę, listki opadają jeden po drugim i nie wiem, w którą stronę iść - podlewać, nie podlewać, jakoś sprawdzić? :(
unlimited1991
100p
100p
Posty: 153
Od: 29 paź 2010, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Droga krajowa numer 7

Re: Pachypodium (palma madagaskaru) - gnicie czy schnięcie?

Post »

Słońce lubi o gorąco też. W lato podlewanie raz na tydzień starczy (nie wielką ilością). Masz szklarnię to daj tam, albo chociaż na okno na południową wystawę.

Jeśli masz możliwość zraszaj ją wodą (fajnie jakby destylowaną albo przegotowaną chociaż), bo zraszanie lubi w każdej ilości.
Dolne liście zawsze opadają i to jest normalne.

Jak na zimę to trochę za oszczędnie, bo raz na miesiąc piszą że powinno się podlać średnio, chyba że przy kaloryferze stoi to minimalnie częściej.

Joanna, często w hipermarketach są oraz większych, lepszych kwiaciarniach. Poświęć 1 dzień na chodzenie, a na pewno znajdziesz.
martka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lip 2011, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachypodium

Post »

witam!mam takiego kwiatka już 11 lat,powiem szczerze ,że z moim nie miałam nigdy żadnych problemów/oprócz tego,że na zimę gubi większość liści-opadają same i nie wygląda atrakcyjnie.sama się dziwię,bo nie cudowałam z jego pielęgnacją:jak go dostałam był malutki,miał piękny pióropusz liści i nie wiedziałam nawet,że ma kolce.nazwę poznałam niedawno na FORUM :D ku memu zdziwieniu w zeszłym roku zakwitł,byłam w niebowzięta-12śnieżno-białych kwiatów z żółtym środeczkiem,rozwijały się po kolei i utrzymywały kilka tygodni,ogólnie kwitł od połowy czerwca do początku września.jak obleciały,pęd grubości małego palca-na którym były kwiaty usechł i kwiat się rozgałęził. w tym roku też zakwitł ;:138 od czerwca wystawiam go zawsze przed dom i stoi tam do końca września,ma tam multum światła/południowy-zachód/czasem doniczka jest tak nagrzana,że można by na niej smażyć.podlewam go zimną wodą co 2 dzień a zimą 1 raz w tygodniu.nigdy nie nawoziłam,a przez 11 lat tylko raz przesadzałam,w zwykłą ziemię,bez piachu i żwiru.wymiary:doniczka ceramiczna średnica 22cm,wysokość 19cm.kaktus wys.140cm,dwa pióropusze,liście dł.23cm i mniejsze,28cm obwód w najgrubszej części dołu.w tym roku dużo padało i te pierwsze kwiatki miały pełno czarnych kropek,oberwałam je,te kolejne są już normalne.ŻYCZĘ WSZYSTKIM POWODZENIA W HODOWLI I DOCZEKANIA SIĘ KWIATÓW!!
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pachypodium

Post »

Pachypodium nie jest kaktusem :idea:
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12420
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Pachypodium

Post »

blabla pisze:Pachypodium nie jest kaktusem :idea:
No należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae) ? tejże samej co róża pustyni (Adenium obesum), sundaville (- sanderi), oleander (Nerium oleander) czy pospolity barwinek (Vinca minor)... Ale chyba nawet autor wątku (założonego rok temu) zdążył się już tego dowiedzieć w międzyczasie? :-)

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
avariel
50p
50p
Posty: 56
Od: 20 maja 2011, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pachypodium (palma madagaskaru) - gnicie czy schnięcie?

Post »

unlimited1991 pisze:Słońce lubi o gorąco też. W lato podlewanie raz na tydzień starczy (nie wielką ilością). Masz szklarnię to daj tam, albo chociaż na okno na południową wystawę.

Jeśli masz możliwość zraszaj ją wodą (fajnie jakby destylowaną albo przegotowaną chociaż), bo zraszanie lubi w każdej ilości.
Dolne liście zawsze opadają i to jest normalne.

Jak na zimę to trochę za oszczędnie, bo raz na miesiąc piszą że powinno się podlać średnio, chyba że przy kaloryferze stoi to minimalnie częściej.

Joanna, często w hipermarketach są oraz większych, lepszych kwiaciarniach. Poświęć 1 dzień na chodzenie, a na pewno znajdziesz.

Witam,
dziękuję za odpowiedź, niestety moja palma zdechła :( chyba zgniła albo spleśniała - w środku zielona :(
Awatar użytkownika
moniaaaa
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 mar 2011, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pachypodium

Post »

Końcówki liści mojego pachypodium robią się czarne i zaczynają się zwijać - co może być tego przyczyną?
Dodam, że roślinka stoi na parapecie okna wschodniego i rośnie w zwykłej ziemi, powinnam tak profilaktycznie
przesadzić ją do ziemi przygotowanej dla kaktusów (ziemia z żwirem)?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=44719" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam
Monika!
Awatar użytkownika
labka1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4410
Od: 4 wrz 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

ależ ona piękna....aż zatyka z wrażenia..podziwiam i podziwiam ;:oj
;:215
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

patusia_90 pisze:Chciałabym pokazać moją palmę :)

Obrazek
qrcze! i pomysleć, że miałam takie coś i zanim wyrosło, to oddałam, bo mi się jakos nie bardzo podobało! A to takie cudo jest!! ;:223
wszystkie super! To, którego juz nie ma też piękne! Fajnie, że chociaż na zdjęciach zostało
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
masik
1000p
1000p
Posty: 1077
Od: 4 wrz 2012, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Miałam dylemat czy przesadzać swoją palmę teraz, ale już mi się kiwała w doniczce, mimo, że nieduża. Korzonki wypychały ją do góry...
Trzymajcie kciuki, żeby jej nic nie było.


Czy ktoś z Was przesadzał palmę jesienią? ;:218
Awatar użytkownika
Joaquin
200p
200p
Posty: 260
Od: 4 lut 2013, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Dzień dobry zwolennikom palm z Madagaskaru.
Oto moje dzieci:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Staruszek ma 7 lat i 88cm, synuś ma 1 rok i 26cm. Kochają słońce i dużo ciepła. Od czerwca do pierwszych przymrozków na polu (dla innych na dworze) ;:306 to chyba tyle...
Joaquin
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Ładne te Twoje palmy :) Mają bardzo masywne liście. Stojąc na zewnątrz nie przeszkadza im silny wiatr? :) O swoją się trochę bałem, że ją porwie :D
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
Joaquin
200p
200p
Posty: 260
Od: 4 lut 2013, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Nie rusza ich nawet halny, są wtedy bardziej wesołe :tan
Joaquin
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”