Winorośl - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

DarekRz pisze:Zato potrafi działac interwencyjnie ale czy w takim stadium? Jego działanie wgłębne jest bardzo ograniczone. Owszem dobrze się utrzymuje na roslinie i nie ulega zmyciu. Ja przynajmniej stosowałbym Zato (i tym bardziej Amistar) co najwyżej do zabiegu interwencyjnego maks. w ciagu 48 godzin po infekcji - a na zdjeciach Kaji to infekcja wtórna.
Nie mam dośw. z uprawą winorośli, lecz obstawiałbym podobnie. Ale dimetomorf, metalaksyl, cymoksanil raczej nie wypadną na tym polu lepiej. Nie wiem, jak fosetyl glinowy. Chociaż największe szanse do hamowania rozwoju grzybni chyba dawałbym dimetomorf-owi (Acrobat MZ) i bentiowalikarb-owi (Valbon) (ale patrząc na poinfekcyjne hamowanie rozwoju zarazy ziemniaka...). Oraz nowym fungicydom bayera przeznacznonym do ochorny ziemniaków - typu Infinito 687,5 sc, o którym wspomniałeś.
Wśród nowych preparatów jest jeszcze Revus 250SC od Syngenty - zawiera mandipropamid, ale trudno powiedzieć, jaka byłaby jego w tym wypadku skuteczność oraz czy byłby bezpieczny dla tych roślin. Oczywiście otwary jestem na dyskusję, nie zamierzam być betonem.

Ostatnio zastosowałem Infinito - z tym, ze nie mam wyraźnych objawów zaawansowanych infekcji chorób grzybowych (staram się pryskać mało, ale profilaktycznie - a nie dopiero jak krzew usycha) - więc mogę tylko podać, ze Infinito w steżeniu 0,5% nie działa fitotoksycznie na winorośl.
Myślę że powyższy test przyda się niejednemu userowi. Na zachodzie jest zarejestrowanych wiele preparatów do ochrony winorośli, można by więc poszukać takich list. Podpatrzeć substancje aktywne, jakie w nich występują i szukać ich odpowiedników u preparatów, które są dostępne w PL.
Kret0403
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 maja 2009, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam. Mam taki problem z winogronem, a w zasadzie chyba dwa. Pierwszy z nich to coś takiego:
Obrazek i ten sam liść od spodu Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oraz drugi problem (chyba że jest to spowodowane pierwszym) to to że w krótkim czasie (kilka dni) uschła znaczna część liści:
Obrazek Obrazek Obrazek

Proszę o pomoc w identyfikacji choroby i w jej zwalczeniu. Dodam że ostatnie dni a nawet tygodnie były bogate w opady więc to nie wina niedoboru wody. Jeżeli jest możliwość uratowania winogrona przed opadnięciem całkowitym liści to zgodzę się nawet na to kosztem owoców ponieważ winorośl tworzy u mnie parkan osłaniający od przechodniów. Powiem jeszcze że na wiosnę zakopywałem jeden pęd w kilku miejscach aby puścił młode pędy i korzenie w celu uzyskania sadzonek i te (jeszcze nie odcięte od "matki") także schną

P.S. Działkę mam pierwszy rok ale w tamtym roku na winorośli czegoś takiego nie było z tym że rosła ona dziko na śliwie. Po zimie została zdjęta z drzewa i zdrewniałe pędy pozaplatałem na parkan. W tym roku zakwitł ładnie i do tej pory wszystko było pięknie
Awatar użytkownika
Ganz
100p
100p
Posty: 120
Od: 16 maja 2008, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post »

Pozdrawiam, Konrad
fotograf-winoroślarz-sadownik-amator
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 379
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Winorośl - choroby

Post »

Bardzo proszę o fachową poradę. Na młodych pędach mojej winorośli pojawiły się brunatne plamy, liście zaczynają żółknąć. W sąsiedztwie rosną inne winogrona i nie mają tych objawów. Posadzone były praktycznie w piachu ( teren zalesiony, gleba o odczynie kwaśnym), w dołek przed posadzeniem wsypałem po 50 litrów próchniczej ziemi. Winorośl nawożona była tylko na wiosnę i za dwa miesiące w czerwcu.Dołączam zdjęcia.

Obrazek Obrazek
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Chora winorośl

Post »

Mirku,
nie jestem fachowcem, ale kilka osób na forum zna się na rzeczy - pewnie otrzymasz odpowiedź. Zrób ostrzejsze zdjęcia obu stron liścia ze zmianami. Na drugim zdjęciu niepokojąco wygląda łoza - ma ciemne plamy zrób też zdjęcie jej.
unlimited1991
100p
100p
Posty: 153
Od: 29 paź 2010, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Droga krajowa numer 7

Re: Chora winorośl

Post »

No i pierwsze pytania. Czym nawoziłeś.

I pierwsze 2 możliwości.

Niedobór potasu. Brzegi liści i częściowo przestrzenie między nerwami żółkną i zasychają. Innym objawem mogą być brązowofioletowe plamy między nerwami lub na brzegach liści. Przy silnym niedoborze liście stopniowo zasychają. Objawy niedoboru występują najwcześniej na starszych liściach w pobliżu gron. Bogatym źródłem łatwo przyswajalnego potasu są nawozy organiczne: obornik, gnojowica, gnojówka.

Chloroza spowodowana zbyt dużą zawartością wapnia w glebie, który powoduje, że wzrasta jej odczyn pH. Odmiany altanowe najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej o pH 5,5-6, a odmiany deserowe w glebie, której pH wynosi 6,2-6,8.
Jeśli odczyn gleby jest większy niż podane wartości, roślina gorzej przyswaja magnez i żelazo. Efektem jest chloroza liści. Można jej zapobiec, opryskując rośliny na przykład roztworem Florovitu lub chelatem żelazowym w stężeniu podanym na opakowaniu.

Ziemia próchnicza ma pH 6-7. Więc dobra by była dla co najwyżej odmiany deserowej, jeśli się mieści w podanej wartości 6,2-6,8.

Rośliny w tym roku posadzone ? Na wiosnę ? Jak długo je masz ? Ostatnio mocne deszcze ? Susza ? Podlewasz ?
Znasz pH ziemi w jakiej są ? Coś do pomiaru pH ziemi ?
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 379
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Chora winorośl

Post »

Roślina na zdjęciu zakupiona została i posadzona w tym roku na wiosnę. Zakupiłem ją w sklepie ogrodniczym, liczy sobie wg.zapewnień sprzedawcy ok. 3 lat. Jest to winogrono białe, deserowe, sprowadzone z Niemiec, niestety nazwy nie podam, moje inteligentne pieski zabrały etykietkę. Wapna wcale nie sypałem ponieważ jak wyczytałem winogrona raczej lubią kwaśną glebę. Obok rośnie ciemne jednak posadzone 4 lata temu. Jest zdrowe, zaczyna owocować.
Winogrono po posadzeniu w maju nawoziłem nawozem przeznaczonym dla winorośli, opakowanie już wyrzuciłem. Następnie w czerwcu zasiliłem obornikiem granulowanym i od tamtej pory do dzisiaj n ie dawałem żadnego nawozu. Sąsiad mi podpowiedział, że to zaszkodziłoby roślinom. Winogrona podlewam co drugi dzień tak dwa wiadra pod każde. Gleba jest piaszczysta więc szybko wysycha.Oczywiście w ulewy nie podlewam. pH ziemi nie znam, dzisiaj pojadę do sklepu ogrodniczego kupię odczynniki do mierzenia pH i napiszę jaka jest kwasowość gleby. Jest to teren po lesie sosnowym.
Winogrona rosną a miejscu nasłonecznionym, praktycznie mają słońce przez cały dzień.
Dodam też dokładniejsze zdjęcia liści i łozy. Wczorajsze robiłem wieczorem z lampą błyskową i nie oddają za bardzo rzeczywistości.
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 379
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Chora winorośl

Post »

Przesyłam dalsze zdjęcia: dodatkowa informacja-objawy choroby pojawiły się po dwu tygodniowych ulewach. Winogrona podlewam ze studni głębinowej, woda z dużą ilością żelaza, odczyn kwaśny.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
unlimited1991
100p
100p
Posty: 153
Od: 29 paź 2010, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Droga krajowa numer 7

Re: Chora winorośl

Post »

Na liściach i młodych pędach są białe/szaro białe naloty ?

Oberwij i spal/wyrzuć daleko wszystkie zainfekowane pędy/liście, to będzie mączniak wtedy, jak to deszczach.

Kup AMISTAR 250 SC i spryskaj zainfekowane rośliny. Usuń liście stare leżące wokół zainfekowanych, oraz zdrowych roślinek na ziemi.

Mączniak prawdziwy/rzekomy :? a nie żadne złe pH :lol:
Patrz uważnie na inne winorośle, działaj od razu jak coś zobaczysz. Może zacząć się już od 2 liści.
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 379
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Chora winorośl

Post »

Naloty na pędach są bardziej ciemno brązowe, powiedziałbym nawet ciemna rdza. oglądałeś zdjęcia w powiększeniu? Liście faktycznie mają takie naloty. Wycinając młode pędy zaatakowane przez chorobę zlikwiduję całą winorośl, wszystkie młode poędy mają taki nalot, plamy. Zostanie tylko stara stwardniała łodyga. Czy z niej mi coś za rok odrośnie? Z liśćmi nie będzie problemu. Jadę zaraz do sklepu i kupię ten środek. Dziękuję
unlimited1991
100p
100p
Posty: 153
Od: 29 paź 2010, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Droga krajowa numer 7

Re: Chora winorośl

Post »

Jak z wierzchu plamy ciemne i żółte są wszędzie, to będzie się z jednej na resztę rozprzestrzeniać a szkoda by było
reszty z poprzednich lat zasadzonych. I najpewniej i tak padną. Jeśli tylko zimę przetrzymają to może coś odbije z nich, bo
grzyb osłabia mocno niestety.

Sprzyjające warunki to dużo nawożenia azotowego i ulewne deszcze i grzyb skorzystał.
Tutaj trochę późno zareagowałeś, jeśli Ci nie żal, a boisz się o inne, jeszcze zdrowe to całkowicie
bym się pozbył tych całych chorych i był przygotowany na następny rok.

Bo teraz to prawie ''trupa'' że tak powiem będziesz próbował ratować, bez gwarancji.
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 379
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Chora winorośl

Post »

Zrobiłem tak jak napisałeś, wykopałem i wyrzuciłem trupa. Straciłem 35 zł., a zyskałem całą uprawę. Zakupiłem środek Tiotar 800 SC. Tego co mi polecałeś nie mieli, ale podobno ten również jest skuteczny. Winogrona spryskane. Pozdrawiam i dziękuję! :wit
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Chora winorośl

Post »

Amistar byłby lepszy ponieważ działa układowo. Przy tiotarze musisz robić kolejny oprysk po deszczu. Tiotarem nie wolno pryskac kiedy jest słonecznie i ciepło - można poparzyć roślinę - najlepiej aby było ponizej 25 st C.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”