Petunie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fitnes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 lip 2011, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Petunie

Post »

Oto moje petunie samodzielnie wysiane w tym roku ;:138 Obrazek
Joanna
Awatar użytkownika
natalka_klb
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 29 lip 2011, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie

Post »

śliczne te twoje petunie botanik1, szczególnie te białe mi się podobają :D mam podobne na balkonie, dopiero pierwszy rok. Ślicznie rosną i kwitną, ale wczoraj zauważyłam na nich takie malutkie czarne muszki, trochę mi to wygląda na mszyce, ale one kojarzą mi się z kolorem zielonym. Nie chciałabym tych kwiatów stracić bo do jesieni jeszcze daleko, dlatego powiedzcie mi czym chronicie wasze petunie/surfinie (wiecie, żeby nie używać 20 środków na wiele dolegliwości a jeden, dwa a porządniejsze)?
Dodam jeszcze, że piętro niżej moja teściowa doprowadziła w zeszłym tyg do "jesieni" u swoich petunii - nie obrywała, nie uszczykiwała i wytworzyły jej się nasiona, a łodygi zaczęły gubić liście od najstarszych - trochę jej poprzycinałam i roślinki odżyły trochę, choć są bardzo powyciągane, ale zauważyłam także drugie zagrożenie - takie malutkie czarne owady jak kreseczki - czy to one czasami nie są sprawcami tej przedwczesnej jesieni w doniczce? A z parapetu teściowej na mój balkon jest z 15 m, więc jak to mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć ;)

z góry dziękuję za odpowiedzi-podpowiedzi ;)
moje roślinki (: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=46029" onclick="window.open(this.href);return false;
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Petunie

Post »

Moja teściowa co roku sadzi petunie o dużych kwiatach w skrzynkach od południa i co roku jest tak samo.O tej porze wyciągnięte badyle w górę, dołem zasychające.Nie wiem chyba 'ten typ tak ma'.Próbowała usuwać nasienniki, przycinać, ale nic to nie dawało, bo gdy dól zasycha niechętnie się regeneruje.

Ja mam kilka odmian surfinii i rosną różnie, ale generalnie te odmiany zwisające lepiej się krzewią, zaś te które rosną w górę sa już brzydkie i niektóre wylądowały już na kompostowniku :roll:

Kupując małe sadzonki nie bardzo potrafię ocenić jak będą rosły.Częściowo kieruję się kolorem kwiatów, ale z reguły te o mniejszych kwiatach lepiej się krzewią i dłużej pozostają ozdobne.
Kiedyś miałam taką niebieską surfinię, która we wrześniu od podstawy sama zaczęła wypuszczać masę nowych pędów.Obcięłam długie, przekwitłe pędy i roślina do mrozów jeszcze była ładna.Widać nie ma reguły, zależy od odmiany.
oewelia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 maja 2011, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Petunie

Post »

Mam to samo, od doły łodygi liście robią sie jaśniejsze i z czasem usychają. A obrywam wszystkie przekwitłe kwiaty wraz z torebkami nasiennymi. Mi sie wydaje że to od tych deszczów ostatnich (ciągłych zresztą) i pewnie jakiegoś grzybka dostały. Chociaż żmudnie zdejmuje w czasie deszczów kwiatki i stawiam tak żeby na nie tak bardzo nie lało. Chyba kiedyś tu na forum wyczytałam że petunie się pryska zapobiegawczo środkiem przeciwgrzybiczym... ale nie jestem pewna.
Awatar użytkownika
natalka_klb
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 29 lip 2011, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie

Post »

oewelia mam to samo, choć miniaturowa żółta petunia gorzej ucierpiała na grzyba i już myślałam, że ją stracę, ale odbiła mimo braku jakiejkolwiek chemicznej ingerencji, w surfinii wielkokwiatowej i pełnej też widzę, że liście u nasady zaczynają żółknąć, ale to chyba z powodu braku światła, tak mi się te kwiatki rozkrzewiły, że ziemi nie widać :D jak pojawiły mi się jakieś przędziorki to użyłam karate przy okazji ratowania krzewu na ogrodzie, ale teraz widzę, że na goździku mam mączniaka i planuję zakupić bravo, aby się go pozbyć i żeby nie rozprzestrzenił się na petunie i surfinie. Bravo wystarczy, czy jest jakiś lepszy środek na tą wredną przypadłość?
serdecznie dziękuję za porady :D
moje roślinki (: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=46029" onclick="window.open(this.href);return false;
oewelia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 maja 2011, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Petunie

Post »

Ja zmieniłam nawóz bo wcześniej podlewałam biohumusem, a teraz kupiłam taki specjalny do surfini i petuni. Poobrywałam suche liście i łodygi, zostały w niektórych miejscach suche badyle, ale od kilku dni widzę że z samego dołu wyrastają nowe pędy i rosną w zastraszającym tępie, już niektóre kwitną. Może za słaby nawóz jednak stosowałam?
-piegowata-
100p
100p
Posty: 106
Od: 5 paź 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Petunie

Post »

fitnes pisze:Oto moje petunie samodzielnie wysiane w tym roku ;:138
jejku- ale piękność..
ja, laik:) mam pytanie.. jak wy to robicie że w doniczkach macie jeden kolor kwiatków? czekacie przed rozsadzeniem ich na zakwitnięcie? :oops:
i jakiej firmy polecacie nasionka?:)

Proszę nie cytować zdjęć, a jedynie tekst.
PW
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 790
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Petunie

Post »

czy petunie można przechowywać na drugi rok? czy przezimują np w piwnicy czy trzeba sadzić na nowo?
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 385
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie

Post »

Tak można je przechowywać na drugi rok. Rośliny całkowicie uschną na zimę ale na wiosnę wyrosną od nowa. Należy przenieść do ciemnego pomieszczenia.

Pozdrawiam,
Wojtek - LM
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Petunie

Post »

Petunie są sezonowe, ale gdy zostawi się ziemię w skrzynce po wyrwanych roślinach można liczyć na rośliny z samosiewu.Jednak nigdy ze starej wyschniętej rośliny.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12420
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Petunie

Post »

Ja też gdzieś czytałem, że petunie naturalnie są roślinami wieloletnimi i tylko w naszym klimacie uprawia się je jako jednoroczne ? ale jak się człowiek uprze, to może przechować?

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Petunie

Post »

Ja będę próbowała przechować kilka roślin jednorocznych, w tym petunie, ale nie licząc na spektakularny sukces. Przeniosę je do zimnego i jasnego pomieszczenia i na pewno nie pozwolę, żeby któraś uschła. :lol:
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Petunie

Post »

A ja zebrałam nasionka i będzie jak znalazł pod koniec stycznia. ;:108
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”