Choroby i dolegliwości kaktusów.Cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Gnije. Nie uratujesz już, chyba że przeszczepisz go na nową podkładkę.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Milimilenka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 wrz 2009, o 15:04

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Mam dwa pytanka:
1. czy można uratować uschniętego kaktusa?? zostawiłam go na zimę na parapecie i było mu ewidentnie za gorąco a niestety w ogóle go nie podlewałam. No i usechł (mówią że to szczyt lenistwa :)) Da się coś jeszcze z delikwentem zrobić?
2. podczas przesadzania biedronkowego kaktusa zauważyłam że na ziemi (wewnątrz, nie na powierzchni) pojawiły się takie małe żółte plamki. Ponadto jak rozdzieliłam sadzonki to między nimi były takie małe, białe jajowate owady. Czy to są wełnowce korzeniowe?? zdjęć niestety nie zrobiłam. Sytuacja taka dotyczy 2 kaktusów. Wyczyściłam im korzenie z ziemi, wypłukałam wodą, przeczesałam szczoteczka. na razie nic nie widać. czy powinnam jeszcze czymś to spryskać przed ponownym posadzeniem?

Pzdr
MM
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

1. Jeśli kaktus jest zupełnie suchy (a na to wskazuje Twój opis) to jest martwy. Zatem musisz znaleźć kogoś z mocą wskrzeszania, by go uratował.
2. Twój opis rzeczywiście wskazuje na wełnowce. Sugeruję podlanie chemią o nazwie Actelic lub Basudin.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

W jednej donicy mam dwie opuncje i jeszcze coś. W każdym bądź razie kaktusy o podobnych wymaganiach, donica jest w stosunku do nich duża. Rosły zawsze bardzo dobrze, latem wystawiłem je na balkon, nie były bezpośrednio na słońcu, ale było dość gorąco. Od tej pory (2 lub 3 miesiące) przestały rosnąć i zdają się powoli podsychać. Podlewam je normalnie, jak ziemia przeschnie.
Mam wrażenie, że powoli umierają, co robić?

Fotki na razie nie mam, ale nie wiele da, bo praktycznie wyglądają normalnie, tylko są nieco pomarszczone (tak odrobinę).
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Może o to chodzi link
U mojej opuncji zauważyłem, że pozbywa się dwóch starych członów wyrastających za nowym, może to za winą niedostatku światła, a może wody już tam nie transportuje, kto wie, jednak nie przejmuję się tym, gdyż reszta członów jest w zupełnie dobrym stanie. Obrazek
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Moja ma trzy człony i wszystkie trzymają się dobrze, ale nie wypuszcza nowych (a te co kiedyś wypuściła - uschły). Druga jest grzebieniasta i nieco straciła turgor.
ewiak1005
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 22 wrz 2011, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Witam po raz pierwszy. Jestem początkującą w "kaktusim" temacie. Dziś zauważyłam,że jednemu z nich igły bieleją i wiotczeją,są miękkie. Dodatkowo, w połowie kaktus trochę się zmarszczył (na zdjęciu nie mogłam tego uchwycić dokładnie). Czy ktoś z Was wie czy to coś poważniejszego i czy w zwiazku z tym,że rosną razem,powinnam je rozdzielić? Reszta wygląda ok. Dziękuje z wszystkie odp :)

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Na pewno przyczyną nie jest to, że rosną razem. Ja zawsze trzymam sukulenty grupami, bo mi rosną lepiej niż pojedynczo. A ziemię masz suchą czy wilgotną?
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Na moim Gymno pojawiły się jakieś brązowe plamiska .
Nie mam pojęcia co to :?: i jak z tym walczyć.
Może ktoś ma pomysł :?: :D

Obrazek Obrazek Obrazek
ewiak1005
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 22 wrz 2011, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Suchą ale nie przesuszoną w wiór.Podlewam raz-dwa razy w tygodniu.Staram się nie przesadzać z ilością wody. Stoi na parapecie,ma dostęp do światła cały dzień.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

ewiak1005 - jesteś pewna, że podstawa pędu nie gnije. Dwa razy w tygodniu to trochę dużo. Jaką masz ziemię? Zwykłą, do kaktusów, zwykłą ze żwirem itd.
ewiak1005
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 22 wrz 2011, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

hmm...Jutro zrobię operację i sprawdzę jak tam korzonek...mam nadzieję,że zdążę go odratować. Mam ziemie do kaktusów. Możliwe,że woda jest winna :? Dziękuję za wskazówki :D
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20176
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Na moim Gymno pojawiły się jakieś brązowe plamiska .
Nie mam pojęcia co to i jak z tym walczyć.
Może ktoś ma pomysł
Jedyne co mi przychodzi do głowy (też po przejrzeniu literaratury na ten temat) to zgorzelowa plamistość kaktusów lub parch kaktusów - obie bakteryjne choroby.

Oto co pisze na ten temat w Hinz Abramowicz "Uprawa kaktusów":
Objawiają się one (choroby) powstawaniem na powierzchni roślin ostro zarysowanych okrągłych lub nieregularnych twardych plam. Plamy są nieco zagłębione koloru brązowawo różowobrunatne (pamistość) lub szarobrunatne (parch).
Chorobie sprzyja duża wilgotność powietrza, niepełne nasłonecznienie i wysoka temperatura.

Kaktusy należy czesto przewietrzać (jeśli rosną w szklarni) i wystawiać na pełne słońce.
Przy małym nasileniu plam ostrożnie odrywamy skorupkę a rankę pudrujemy sproszkowanym węglem drzewnym zmieszanym ze środkiem grzybobójczym w stosunku 1:1.
Całą roślinę spryskujemy Kaptanem, Benlate lub Sadoplonem 75 w rozcieńczeniu 2-3 g na 1 litr wody.
Henryk - moje kaktusy i sukulenty 1..., 8, 9,cz. 10
W tematach roślin proszę pisać na priv.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”