Florarium - czy ktoś ma jakieś z tym doświadczenia?

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mrdraco
50p
50p
Posty: 63
Od: 27 mar 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Florarium - czy ktoś ma jakieś z tym doświadczenia?

Post »

Witam,
postanowiłem, że skonstruuję takie cudo, ze względu na nietypowość moich roślinek,
a w pokoju nie zawsze mam stabilną temperaturę. Wymyśliłem, że wpasuję to we wnękę
pod telewizor w szafce.
Wymiary powstałego szklanego obiektu to 95x46x60cm. Czyli jak łatwo policzyć to ok 260L.
Nie wiedziałem jak się zabrać za "wejście", więc zrobiłem tak jak widać na zdjęciach, później
założę jakieś otwarcie, jak znajdę w jakimś sklepie materiały na zawiasy.
Samo cięcie i klejenie szkła to jedno, jakoś dałem radę. Jednak nie wiem jaki osprzęt tu by się
nadał. Na pewno oświetlenie, gdyż miejsce w którym będzie stało nie należy do wybitnie oświetlonych.
Na początku chciałem dać lampę sodową, jednakże to chyba przerost formy nad treścią, a i roślinkom
mógłbym sprawić piekarnik ;-).
Poczytałem o świetlówkach Flora-Glo i sobie taką jedną sprawiłem, jest już zamocowana, zrobiłem
test no i rozczarowanie. Świeci mało ciekawie, jakoś tak słabo. Może ktoś wie ile ich bym potrzebował?
Zamontowałem świetlówkę o mocy 20W i teraz nie wiem czy kupować taką samą, czy np Power-Glo.
Kolejnym problemem z którym się borykam, to utrzymanie możliwie stałej temperatury. Myślałem o matach
grzewczych, a także by wypełnić florarium częściowo wodą, włożyć grzałkę do ryb i w ten sposób utrzymywać
temperaturę i wysoką wilgotność zarazem.
Będę wdzięczny za jakiekolwiek rady, nie chciałbym by rachunki za prąd mnie zabiły :)

Obrazek Obrazek

Wybaczcie proszę brudne szyby i nieład, ale dopiero co je posklejałem i nie miałem kiedy wyczyścić :)
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 905
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Florarium - czy ktoś ma jakieś z tym doświadczenia?

Post »

WOW, wielkie przedsięwzięcie. Kilka osób na forum ma orchidarium- może ich popytaj. Z tą wodą i grzałkami- przemyślałabym to jeszcze- ścianki będą Ci porastać brzydkie glony. Może jakąś żarówką docieplać do gadów np.? A co planujesz umieścić w środku?
mrdraco
50p
50p
Posty: 63
Od: 27 mar 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Florarium - czy ktoś ma jakieś z tym doświadczenia?

Post »

Wewnątrz takie roślinki jak
- kiwano
- muchołówka
- żywe kamienie
W sumie mam masę nasion z allegro i chciałbym je w dobrych warunkach trzymać.
Awatar użytkownika
Kuguar
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 wrz 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory

Re: Florarium - czy ktoś ma jakieś z tym doświadczenia?

Post »

Trochę szkoda że kupiłeś takie krótkie i drogie świetlówki, podejrzewam że dwie T5 metrowe by wystarczyły w zupełności a tak roślinki mogą mieć lekki niedosyt, aczkolwiek nie wiem czy byś je zmieścił, zrób tak żeby wnętrze oświetlało około 80-100 W to optymalna moc na taką wielkość.
Co do samych lamp, zastanów się co chcesz osiągnąć - rozwój na szerokość czy wysokość, jeśli walniesz power-glo to ona ma 16000K barwę i przewagę widma niebieskiego - roślinki się ładnie wybarwią ale zahamujesz ich wzrost do góry za to będą się rozrastać na szerokość niskie ale bardzo "krępe". Co do temperatury musisz uważać bo te lampy mimo że lekko to jednak trochę ciepła oddają - zapal lampy na 12-14 godzin dziennie i obserwuj temperaturę wewnątrz czy jest stabilna.
Ja po wielu testach metodą prób i błędów do tropikalnej szklarni wybrałem gro-lux oraz kilka sun-glo. Flora-GLO - musisz z czymś połączyć bo podejrzewam że roślinką zabraknie kilku barw światła, twoja decyzja jakie chcesz mieć efekty, pozdrawiam. Co do wilgotności i temperatury to już nie jest duży problem jak masz dobre światło i trochę czasu na opiekę. Pozdrawiam
Dom bez dzieci, drzewo bez ptaków i ogród bez bambusów, są jak dzień bez słońca.
mrdraco
50p
50p
Posty: 63
Od: 27 mar 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Florarium - czy ktoś ma jakieś z tym doświadczenia?

Post »

Metrowe mi nie wejdą, a co myślisz o dołożeniu 2x Gro-Lux T5 39W, bądź jedną Gro-Lux a drugą Aquastar? Mają 85cm i to największy wymiar który mogę wsadzić.
Awatar użytkownika
Kuguar
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 wrz 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory

Re: Florarium - czy ktoś ma jakieś z tym doświadczenia?

Post »

Nie znam Aquastar - jeszcze nie testowałem, ale możesz spróbować i obserwować barwa wydaje się ciekawa 10000 + 6500 to dobre połączenie - Gro-lux polecam u mnie się sprawdza znakomicie. Tylko nie przesadź z ilością tych lamp bo usmażysz roślinki, generalnie do wymiarów które posiadasz polecam około 100W. Najlepiej jakbyś zmierzył urządzeniem po podłączeniu wszystkiego natężenie światła - miałbyś jasną sprawę czy dodać czy usunąć lampy ;)
Dom bez dzieci, drzewo bez ptaków i ogród bez bambusów, są jak dzień bez słońca.
mrdraco
50p
50p
Posty: 63
Od: 27 mar 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Florarium - czy ktoś ma jakieś z tym doświadczenia?

Post »

Chyba oświetlenie jest ok. Poniżej zdjęcia roślinek zaraz po zbudowaniu tego cuda i zdjęcie z dzisiaj.
Możecie sami porównać, dodam że serwuje im tylko sztuczne oświetlenie.

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”